Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Śląskie wspiera in vitro

Zarząd Województwa Śląskiego poinformował o rozpoczęciu realizacji programu wspierającego leczenie niepłodności metodą in vitro. Mogą skorzystać z niego mieszkańcy województwa.

Dwa tysiące par może wziąć udział w programie, który ma wspierać leczenie niepłodności metodą in vitro. Wsparcie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Województwa Śląskiego na lata 2023-2026” – tak brzmi pełna nazwa rogramu profilaktyki zdrowotnej przyjętego przez większość radnych Sejmiku jeszcze pod koniec ubiegłego roku
- Wiadomo już, że jego realizacja rozpocznie się jesienią i obejmie koło dwóch tysięcy w naszym regionie – informuje województwo śląskie.
Program został opracowany przez samorząd Województwa Śląskiego przy współpracy z Zespołem ds. opracowania oraz wdrażania wspomnianego programu powołanym zarządzeniem marszałka województwa w styczniu br. W połowie czerwca został pozytywnie zaopiniowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie, co oznacza że już niebawem będzie możliwy będzie wybór podmiotów realizujących zadanie w drodze otwartego konkursu ofert. W  Gmachu Sejmu Śląskiego odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyła wicemarszałek województwa Anna Jedynak oraz radne Sejmiku: Urszula Koszutska, Katarzyna Stachowicz i Alina Bednarz, podczas którego przestawiono szczegóły realizacji programu in-vitro.

- Problem bezpłodności dotyka obecnie około 16 procent wszystkich par w kraju, w przeliczeniu około 1,2 miliona osób. Leczenie bezpłodności właśnie metodą in-vitro pozostaje już dla nich często jedyną nadzieję na posiadanie potomstwa – podkreśliła wicemarszałek Anna Jedynak.

- Nie wszystkich jednak stać na skorzystanie z tego sposobu leczenia bezpłodności. Finanse były więc dla wielu par kolejną z barier z jaką musiały się zmierzyć. Stąd idea uruchomienia programu realizowanego na poziomie województwa – dodała radna Sejmiku, Katarzyna Stachowicz.

- Program skierowany jest do par pozostających w związku małżeńskim lub w związku partnerskim, bezskutecznie starających się o dziecko, zamieszkujących Województwo Śląskie. Przynajmniej jedna z osób musi zamieszkiwać na terenie naszego województwa przynajmniej od trzech miesięcy – wyjaśnia radna Sejmiku Alina Bednarz.

Na realizację i promocję programu w latach 2023-2026 zarząd Województwa Śląskiego zaplanował łącznie 20 mln zł, czyli po 5 mln zł na każdy rok.

Na początek, program obejmie dwa tysiące par, przy czym każda para, która zakwalifikuje się do udziału, będzie mogła skorzystać z dofinansowania do maksymalnie 3 procedur IVF/ICSI Wysokość dofinansowania jednej procedury wynosić będzie 8 tysięcy złotych w przypadku par korzystających z własnych gamet lub gamet dawcy, lub 4 tysiące złotych dla par korzystających z zarodków dawcy.

- To program skierowany do osób marzących o rodzicielstwie, które jest dobrostanem, ale nie każdy przecież, często z powodów zdrowotnych mógł poznać smak tej radości. Realizując ten program myślimy o dobru drugiego człowieka. Zaś dzietność w regionie jest rzeczywiście niska – zwraca uwagę radna Sejmiku Urszula Koszutska

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

15
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-07-04 17:35:48
koszor: In vitro nie jest sposobem leczenia bezpłodności, to jest kłamstwo. Natomiast problem bezpłodności to rzeczywiście poważna sprawa i zdaje się, że ciągle narasta. Co się z kolei tyczy aspektu moralnego, to jest metoda niedopuszczalna dla katolika. Nie można dążyć do "posiadania" dziecka pozwalając, by zginęły inne dzieci. Nie za wszelką cenę.
2023-07-04 18:56:26
Vito: Koszor, możesz wytłumaczyć w jaki sposób przez in vitro giną inne dzieci?
2023-07-04 20:41:24
oxjas1: koszorku, to co wedlug ciebie umiescil duch swiety w macicy Maryi ?
2023-07-04 23:15:51
doler: Koszorku...Kościół katolicki powinien być przede wszystkim zdelegalizowany. Bo KK nie przeszkadza **pszenie ministrantów przez księży, nie przeszkadza dziwkarstwo, pasibrzustwo, lawendowa mafia. Ksiądz ci nie pochowa 5-miesięcznego płodu, bo to nie dziecko.. ale jest wielkie, ale do kilku komórek. Komórki to nie dziecko. Zaścianek, prymitywizm i zacofanie. Każda metoda, która pozwala urodzić parze dziecko, jest dobra.
2023-07-05 03:48:02
AntyklerForte+: Maryja Zawsze Dziewica bez wątpienia zostanie ogłoszona przez kościół Patronką In Vitro Niebiańskim Inkubatorem, musi tylko wymrzeć całe pokolenie pasibrzuchów w koloratkach którzy jak słyszą "dziewictwo" to mają od razu erekcję jak nie przymierzając nastolatek na widok gołego cycka choćby w niskiej rozdzielczości - że zapłodniona została bez tych obrzydliwych ruchów frykcyjnych i plugawej kopulacji to wszyscy od dawna wiemy, konkretnie od roku 649 kiedy papież Marcin I ogłosił tę sensację światu - teraz nadchodzi czas, kiedy in vitro zapłodnienie będzie znakiem głębokiej wiary i nieskazitelnej postawy moralnej, pusta taca ten cud uczyni
2023-07-05 18:33:43
koszor: oxjas- kwestia wiary. Jezus przychodzi tak jak dwa tysiące lat temu. Jedni uznają go za Boga, inni nim gardzą, a dla jeszcze innych jest pośmiewiskiem, zwłaszcza gdy idzie zmaltretowany na Golgotę, by odkupić mnie i ciebie.
2023-07-05 18:37:31
koszor: Doler- zło kleru nie zniknie w momencie śmierci przestępców. Zapewniam cię, że nie minie ich sąd, podobnie jak każdego z nas. Z każdego złego słowa, mówi Pan Jezus, będziemy rozliczeni. Nic nie ginie w mrokach historii, nic nie będzie zapomniane czy pominięte.
2023-07-05 18:42:06
koszor: Vito - pytasz kulturalnie, więc odpowiadam. Pierwsza sprawa: wśród znajomych mam za Olzą trzy pary, które maja dzieci z in vitro. Znajomi znają moje poglądy na ten temat, bo wiedzą, że jestem katolikiem. Jednocześnie, kiedy rozmawiamy na ten temat, zawsze podkreślam, że ich dzieci mają taką samą godność jak moje. Bóg daje człowiekowi życie i godność. Tu nie ma dyskusji.
2023-07-05 18:54:15
koszor: Natomiast pytałeś w jaki sposób giną inne dzieci. Kiedy w klinice pobiorą komórki od kobiety i mężczyzny, to pobierają zawsze więcej i dokonują zapłodnienia poza ustrojem kobiety - in vitro, z łaciny: na szkle. Tych zapłodnień jest co najmniej kilka. Pamiętam, jak znajomy w trakcie starania się o dziecko metodą in vitro opisywał mi sytuację: jest kilka lub kilkanaście zarodków, wybierają najsilniejszy i umieszczają w organizmie kobiety. Jak się nie uda, organizm kobiety nie przyjmie, to biorą kolejny najsilniejszy, aż do skutku, a reszta do wyrzucenia. Jeśli jesteś ateistą, to będziesz mówił, że to tylko zlepek komórek. Ale jeśli uwierzyłeś Bogu na słowo, to te komórki nazwiesz Człowiekiem. Takim samym jak ja i ty. Na innym miejscu na drodze życia, ale zawsze Człowiekiem. Nawet w kodeksie prawa mamy zapisy, które dają tym kilku komórkom prawo dziedziczenia w przypadku śmierci ojca. "Ty mnie utkałeś w łonie mojej matki. Dziękuję Ci, że mnie stworzyłeś tak cudownie".
2023-07-05 19:19:24
oxjas1: koszor, pycha przez ciebie przemawia, gdy piszesz - „ich dzieci mają taką samą godność jak moje“. Te dzieci maja wieksza godnosc anizeli ty!
2023-07-05 19:24:42
Marx.: zgadzam się z przedmówcą
2023-07-05 19:26:37
oxjas1: koszor, Kosciol chce przywlaszczyc sobie monopol na stwierdzenie co dobre, a co zle. W kontekscie historii KK tej dawnej i tej najnowszej ( molestowanie dzieci przez pedofilii w sutannach, gnebienia i zabijania dzieci w Irlandii, przemoc wobec dzieci niepelnosprawnych przez polskie i nie tylko zakonnice) wydaje sie to kompletnie nieuzadadnione !!
2023-07-05 19:26:49
Marx.: koszor pierdzielisz jak pijana papuga
2023-07-06 10:12:32
doler: Koszor - nie ma czegoś takiego jak Bóg/ Jezus ( postać historyczna) chyba że buk. Jest za to coś takiego jak pieniądz i władza. W historii ziemi jesteśmy okruchem, KK też zaginie w historii, tak jak zrobiły to inne wyznania z upadkiem ich cywilizacji. Byli bogowie na Olimpie, no byli. Był Re, Faraon, no był itd.. Wiara Inków, hindusów, Chińczyków. Każdy w coś tam wierzył. Bo taka jest słaba natura ludzi, dlatego rządy krajów zawsze tworzyły sobie tego typu bzdury. A twoje życie i los zależy od Ciebie, a nie złotych krów, w które będziesz wierzył. Jeśli chcesz być dymany jak frajer i płacić na utrzymanie tych komediantów, twoja wola. Tylko pamiętaj, że dzięki temu że jesteś frajerem im będzie żyło się lepiej, a nie tobie.
2023-07-06 11:36:45
Ar--Ai: taki z ciebie koszor inteligent jak z zarodka dziecko
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: