Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śląsk Cieszyński na mapach sprzed lat

Na oficjalnym portalu mapowym (ORSIP) Województwa Śląskiego zostały udostępnione mapy historyczne z lat 1958-1961, 1901 oraz 1883. Na mapach z lat 1958-1961 zostały umieszczone także miejscowości z naszego powiatu, tj. gminy: Skoczów, Strumień i Chybie.

Otwarty Regionalny System Informacji Publicznej (ORSIP) ma na celu m.in. usprawnienie zarządzania województwem śląskim na wszystkich szczeblach administracji publicznej oraz dostęp do jednorodnych i aktualnych informacji przestrzennych pochodzących z wielu rozproszonych zasobów źródłowych.

Na portalu ORSIP można obejrzeć mapy prezentujące różnego rodzaju informacje, podzielone na poszczególne moduły, np. w module „transport” są zawarte dane o natężeniu ruchu na drogach wojewódzkich i krajowych, moduł „turystyka i kultura” mieści informacje o obiektach kultury, turystyki i sportu. Zainteresowani mogą także skorzystać z innych modułów takich, jak: „ochrona środowiska”, „społeczeństwo informacyjne” czy z modułu podstawowego, gdzie są prezentowane m.in. dane o lokalizacji siedzib Urzędu Marszałkowskiego. Od niedawna dostępne są także mapy historyczne, prezentujące obszar Śląska sprzed lat.

Mapy historyczne są stopniowo udostępniane stronie portalu mapowego, można je odnaleźć w zakładce Archiwum Państwowe. Do tej pory pojawiły się trzy mapy z lat 1958-1961, 1901 i 1883, które obejmują teren województwa śląskiego i stanowią państwowy zasób archiwalny. Na kartografii z lat 1958 – 1961 można zobaczyć także obszary z naszego powiatu, z gmin: Skoczów, Strumień oraz Chybie. Strona umożliwia także skorzystanie z funkcji „pasek czasu”, dzięki któremu można płynnie przechodzić między mapami topograficznymi wykonanymi w różnych latach.

mp/mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: MP

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-08-14 08:35:32
daniel3ttt: Mapy historyczne i to dużo starsze już dawno są dostępne na innych stronach, jak chociażby http://oldmaps.geolab.cz/<br />http://mapire.eu/en/maps/<br />http://polski.mapywig.org/news.php
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: