Śląsk Cieszyński dla wszystkich
„Śląsk Cieszyński dla wszystkich”, pod takim właśnie hasłem realizowany był partnerski projekt Powiatu Cieszyńskiego i Regionalnej Rady Rozwoju i Współpracy z siedzibą w Trzyńcu. Jego podsumowanie miało miejsce we wtorek (19.05). W konferencji udział wzięli przedstawiciele wydziałów promocji gmin powiatu cieszyńskiego, organizacji działających w branży turystycznej, mediów, pracownicy punktów informacji turystycznej oraz przedstawiciele obiektów turystycznych znajdujących się na terenie Śląska Cieszyńskiego. Przybyłych gości przywitał Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król. Ważne, że jesteśmy świadomi atrakcji na ziemi cieszyńskiej, atrakcji które możemy zaproponować turystom. Dzięki realizacji tego typu projektów jesteśmy w stanie przybliżyć miejsca, które dotychczas nie były znane odwiedzającym. Te 2 mln turystów którzy odwiedzają Śląsk Cieszyński to pewnie w większości turyści górscy, narciarze. My chcemy pokazać Śląsk Cieszyński również z innej strony. Dlatego cieszę się, że taki projekt był realizowany – zaznaczył Starosta.
Następnie głos zabrali przedstawiciele czeskiego partnera Petr Kolcarek oraz Jana Sokolova. Przedstawili oni organizację będącą partnerem Powiatu Cieszyńskiego, a także omówili działania jakie zostały przez nią zrealizowane. Co warte podkreślenia opisali kilkadziesiąt obiektów turystycznych pod względem ich dostępności dla osób z problemami z poruszaniem się.
O działaniach Powiatu opowiedział z kolei Wojciech Hławiczka z Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji Starostwa zaś Monika Żerańska z Pracowni na Pastwiskach omówiła nowo powstałe szlaki kładąc nacisk na sposób wyboru obiektów do konkretnych szlaków. Swoją prezentację przygotował również Mateusz Zaręba, przedstawiciel firmy, która wykonała aplikację multimedialną „Via Ducalis”. Zaręba omówił jej działanie, wspomniał także o tym jak w przyszłości powinna wyglądać forma wydawania materiałów turystycznych.
Podczas spotkania zaprezentowano cztery nowe szlaki tematyczne, które powstały w ramach realizacji tego projektu takie jak: szlak ekumeniczny „Via Oecumenica”, schroniska górskie „Via Prospecta”, parki rozrywki „Via Familiaris” oraz siedziby szlacheckie „Via Architecturae”. Tego typu informatorów w postaci map wydano 20 tysięcy po 5 tysięcy o każdym szlaku. Jak poinformowano w najbliższym czasie mapy te zostaną przekazane do punktów informacji turystycznej na terenie powiatu. Dla mobilnych jest również dostępna bezpłatna aplikacja poprzez sklep Google Play. Wspomniany projekt o wartości ponad 30 tys. euro jest w 85% współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) za pośrednictwem Euroregionu Śląsk Cieszyński - Tĕšínské Slezsko.
Po konferencji w drugiej części programu odbyła się wizyta studyjna. Uczestnicy odwiedzili pozbawiony barier obiekt w Mostach koło Jabłonkowa, a następnie w Jabłonkowie wzięli udział w szkolenio–konferencji dotyczącej bezbarierowej turystyki.
MSZ/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.