Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śladem obronnej architektury po cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym

W minioną sobotę można było wybrać się na spacer po cieszyńskim Wzgórzu Zamkowym z przewodnikiem. Był nim nie byle kto. Śladami średniowiecznego zamku obronnego prowadził Władysław M. Żagan – pracownik Zamku Cieszyn, a prywatnie wielki pasjonat i znawca cieszyńskiej historii. Spacer zatytułowany był: „Był sobie zamek... Machina śmierci”.

Przewodnik, odziany w strój historyczny z epoki, oprowadzał po zakamarkach cieszyńskiego Wzgórza Zamkowego pod kątem obronnej architektury rezydencji Piastów cieszyńskich. Uczestnicy sobotniej wycieczki dowiedzieli się wielu ciekawostek na temat funkcji obronnych średniowiecznej architektury zamkowej. Przewodnik dysponował także sporą ilością rycin, które pomagały słuchaczom wyobrazić sobie, jak zamek wyglądał. I podkreślił, że cieszyński zamek nie został w tamtych czasach zdobyty, co dowodzi, że obronne rozwiązania architektoniczne zdawały egzamin.

Spacer był elementem organizowanego przez Zamek Cieszyn wspólnie z Miastem Cieszyn projektu ODKRYWAJ CIESZYN / ODHALUJ ČESKÝ TĚŠÍN. Jest to seria atrakcyjnych wycieczek tematycznych po mieście. O projekcie pisaliśmy tutaj.

Kolejny spacer tematyczny w ramach projektu ODKRYWAJ CIESZYN / ODHALUJ ČESKÝ TĚŠÍN zaplanowano na 19 czerwca. Szlakiem cieszyńskiego rzemiosła poprowadzi Jerzy Wałga. Spacer potrwa około 3 godz. Chętni do wzięcia w nim udziału muszą wcześniej zgłosić się w Punkcie Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn, gdyż ze względu na przepisy pandemiczne ilość uczestników jest ograniczona. Początek spaceru o godz. 10.00 pod Punktem Informacji Turystycznej Zamku Cieszyn

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: