Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Śladem Czarnej Julki

Książnica Cieszyńska zaprasza na wernisaż wystawy "Śladem Czarnej Julki. Karwina z czasów dzieciństwa Gustawa Morcinka", który odbędzie się w piątek 25 lutego  o godz. 14.00 w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.

"Czarna Julka" to znakomite dzieło Gustawa Morcinka. Napisane prostym językiem porównywalne z przygodami Tomka Sawyera i Hucka Finna Marka Twaina.

„...Zachowana w konwencji autobiografii „Czarna Julka” Gustawa Morcinka to opowieść o dzieciństwie, o tym beztroskim okresie życia, który przecież zawsze się kiedyś kończy. Ale to także opowieść o Mieście, które – zdawałoby się – trwać będzie wiecznie... „ - czytamy opis podany przez Książnicę Cieszyńską - ...Morcinek nurza nas w micie i nie pozwala czytelnikowi, by poddawał go w wątpliwość. Tak po prostu było i już. Bo kiedy Pan Bóg stworzył świat i odpoczął sobie, to przyleciał wtedy archanioł i rzekł do Pana Boga, że jeszcze trzeba stworzyć Karwinę. Dobrze, powiedział Pan Bóg i rzekł, żeby się stała Karwina. I powstała Karwina z szybem „Jana”, „Karola”, „Franciszki”, „Henryka”, „Głębokim”, „Gabrieli” i „Hohenegger”.

Wernisaż wystawy "Śladem Czarnej Julki. Karwina z czasów dzieciństwa Gustawa Morcinka" już niebawem. Z pewnością wato zobaczyć. - Wystawa przypomina z jednej strony zapomnianą dawno już niewznawianą książkę Morcinka, z drugiej natomiast – miasto którego nie ma, które (dosłownie!) zapadło się pod ziemię – wyjaśnia Jarosław Jot-Drużycki z Książnicy Cieszyńskiej.

 

bsk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: