Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skwer Europejski w Jasienicy

Przygotowania trwały wiele miesięcy, wreszcie w środę 31 października został uroczyście otwarty skwer przy Urzędzie Gminy Jasienica.

Dofinansowanie do zagospodarowania zapuszczonego zieleńca udało się pozyskać z funduszy transgranicznych, skwer poświęcony więc został współpracy z czeskim partnerem, miastem Petrvald. Jednym z ozdobnych elementów są „kamienie milowe” współpracy transgranicznej, na których oznaczono najważniejsze daty z wieloletnich wspólnych działań.

Między innymi stroje regionalne, które zakupiliśmy i nasi przyjaciele z Petrvaldu. Od tamtej pory zrealizowaliśmy już kilkadziesiąt wspólnych projektów, które przyczyniło się do rozwoju naszych społeczności – komentuje wójt Janusz Pierzyna. Wraz z nim starosta Petrvaldu Jiŕí Lukša i przewodniczący Rady Gminy Jasienica Jan Batelt przecięli wstęgę, symbolicznie otwierając skwer. Starosta Petrvaldu podarował sadzonkę trzmieliny, która zostanie nasadzona na skwerze.

Skwer powstał na miejscu zarośniętego zieleńca, usunięto znaczną część nadmiernie wybujałych zarośli, uzyskując dodatkową przestrzeń, na której powstały nowe alejki z kostki brukowej. - Ustawiono również kolejne ławki, nasadzono kwiaty i krzewy. Na skwer została doprowadzona instalacja wodna i ułożone trzy granitowe głazy. W ten sposób powstała fontanna, zasilana solanką z Zabłocia. Przy skwerze zostały umieszczone również tablice z informacjami o gminie oraz z mapą Euroregionu Śląsk Cieszyński i właśnie jego nazwę będzie nosił skwer - informuje jasienicki urząd.

(red)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: