Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skrzyczne nadaje kanały TVP

Na kanale 62 z nadajnika Wisła/Skrzyczne dziś (24 marca 2011) około godziny 18:00 włączono 5. kanałów telewizji publicznej. Do odbioru wymagane jest posiadanie tunera (lub telewizora wyposażonego w taki tuner) do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej w formacie MPEG4.

Jak pisaliśmy od 23 grudnia włączono przekaz cyfrowych kanałów z nadajnika w Wisła – Skrzyczne. W skład drugiego multipleksu MUX2 weszły kanały Polsat, TVN, TV4, TV Puls, Puls 2 oraz TVN7. W przyszłości oferta ma poszerzyć się jeszcze o dwa bezpłatne kanały. W tej chwili w tym miejscu nadawane są plansze kontrolne – tv7 i tv8. Niestety, w związku z uruchomieniem emisji MUX2 z obiektów nadawczych na Skrzycznem, zakończone zostało testowe nadawanie programów TVP prowadzone do tej pory z tych obiektów w formacie MPEG-2

Od wielu lat o cyfryzację na naszym terenie walczy Stowarzyszenie Media i Administracja dla Podbeskidzia. Starania stowarzyszenia przyniosły efekt w czwartek 24 marca do już nadających kanałów ze Skrzycznego dołączyły: TVP1, TVP2, TVP INFO, TVP Kultura oraz TVP Historia.

Redakcja OX.PL sprawdziła i potwierdza, że sygnał jest mocniejszy niż ten nadawany z kanału 38. W miejscowości Zebrzydowice na antenie pokojowej - siła 71, jakość 100.  Kanały nadające obecnie z nadajnika na Skrzycznem to: Polsat, TVN, TV4, TV Puls, TV Puls 2, TVN7, TV7(plansza testowa), TV8 (plansza testowa), TVP1, TVP2, TVP Kultura, TVP INFO, TVP Historia. Mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego są również w zasięgu cyfrowej telewizji czeskiej.


Więcej informacji na temat cyfryzacji telewizji naziemnej można znaleźć pod adresem: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

 

CO ZROBIĆ, ŻEBY ODBIERAĆ SYGNAŁY NTC? 

Korzystanie z naziemnej telewizji cyfrowej będzie równie proste jak z obecnej telewizji naziemnej. Do posiadanego telewizora i anteny będzie bowiem wystarczyło dołączenie tzw. dekodera, zwanego także set – top boxem. Czyli swobodnie tłumacząc z angielskiego pudełko stawiane pod, nad lub obok telewizora, w którym sygnał cyfrowy zostanie odszyfrowany i zamieniony na programy, które zobaczymy w telewizorze. Dekoder taki zna każdy z nas, kto zetknął się kiedykolwiek z telewizja kablową czy satelitarną.

Osoby, które przymierzają się do wymiany starego telewizora będą mogły nawet zapomnieć o wspomnianym wyżej pudełku. Najnowsze telewizory będą miały montowane stosowne dekodery w swojej własnej obudowie. Wówczas odbiór naziemnej telewizji cyfrowej będzie tak prosty, jak odbiór przechodzącej powoli na zasłużoną emeryturę telewizji analogowej.

Jeśli chodzi o antenę, to praktycznie wszystkie anteny używane dotychczas będą dobrze odbierały sygnał telewizji cyfrowej. Wyjątkiem będą tzw. anteny siatkowe, w szczególności stosujące tzw. wzmacniacze szerokopasmowe. Te przypominające suszarki do bielizny konstrukcje metalowe są najczęściej tak skonstruowane, aby wzmacniały siłę praktycznie wszystkich sygnałów jakie trafią w ich sieć. Niestety współcześnie poza telewizją, wiele innych usług wykorzystuje zbliżone częstotliwości radiowe, np. do rozmów telefonicznych czy dostępu do Internetu i anteny te przestały być użyteczne.

Anteny siatkowe ze wzmacniaczami szerokopasmowymi nie sprawdzą się więc w odbiorze telewizji cyfrowej. Nawet odbiór telewizji analogowej za ich pomocą jest już mocno ograniczony, a jakość tego odbioru słaba. Więcej informacji o problemach z antenami siatkowymi można znaleźć pod adresem www:

http://www.uke.gov.pl/uke/index.jsp?news_cat_id=19&news_id=3640&layout=3&page=text&place=Lead01

Więcej informacji nt cyfryzacji i sposobu odbioru NTC: KLIKNIJ>>>


W skład MUX 2 umieszczone zostały następujące programy: Polsat, TVN, TVN7, TV Puls, TV4. (kliknij aby powiększyć):

 

Pisaliśmy:
- TVP z nadajnika na Skrzycznem
- Skrzyczne już nadaje!
- Cyfrowo z nadajnika w Wiśle>>>
- Już wkrótce rusza NTC!>>>

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: