Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: zmiany w budżecie

Podczas ubiegłotygodniowej sesji skoczowscy radni podjęli kilka uchwał związanych z przesunięciami i zmianami w tegorocznym budżecie. Między innymi 52 tysiące złotych przeznaczono dla SOSiR-u na lodowisko.

O blisko 51 tysięcy złotych zwiększono środki w rozdziale 'Gospodarka leśna', ma to związek z uzyskaniem przez gminę odszkodowania za zniszczenia w lesie miejskim. Powstały one wskutek silnych wiatrów. Pieniądze przeznaczone będą na likwidację szkód. Pisaliśmy więcej o tym temacie Nie wchodź do lasu

20 tysięcy w ramach środków Funduszu Sołeckiego przeznaczono na inwestycję w Kowalach, chodzi o poprawę bezpieczeństwa na ul. Prezydenckiej w tym sołectwie. Ponad 12,5 tysiąca zł Skoczów przeznaczył na wsparcie gminy Chybie. Chodzi o remont ulicy Ochabskiej w Zaborzu. Ta ulica stanowi jedyny dojazd do posesji znajdujących się przy ulicy Iglastej w Kiczycach.

Skoczów wesprze także gminę Jasienica. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa na ulicy Centralnej w Kowalach. Ulica ta stanowi administracyjną granicę między Skoczowem a Jasienicą. Droga należy właśnie do tej gminy, natomiast domy przy niej stojące już do Skoczowa. Dlatego też gmina wzięła na siebie część kosztów związanych z budową kilku słupów oświetleniowych.

Radni przekazali też dotacje dla Zakładu Budżetowego Skoczowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Chodzi o utrzymanie lodowiska. Na ten cel ośrodek otrzymał 52 tysiące zł.

Gmina Skoczów zwiększyła również środki na pomoc finansową dla powiatu cieszyńskiego. Mowa o kwocie 1,6 miliona zł na budowę ronda i przebudowę ulicy Górny Bór. To kolejne pieniądze na tę inwestycję, ponieważ już w ubiegłym roku gminni radni podjęli uchwałę o przekazaniu na ten cel 2 milionów złotych. Inwestycja, jak na razie, nie otrzymała wsparcia z zewnątrz, dlatego też gmina i powiat muszą na ten cel wyłożyć większe środki.
Skąd pozyskano pieniądze? Obcięto finansowanie innych zadań. O 800 tys. zmniejszono wydatki na II etap przebudowy ulicy Zofii Kossak – Szatkowskiej. Pozostawiono 90 tysięcy na wykonanie projektu inwestycji. - Kolejne 800 tysięcy na Górny Bór ma pochodzić z obligacji, które miasto zamierza wyemitować. Zwiększy się nasze zadłużenie, ale nie powinno to zakłócić naszej zdolności kredytowej – wyjaśniał podczas sesji skarbnik Gminy, Jerzy Ciałoń.

Jak tłumaczył podczas obrad burmistrz Skoczowa, Mirosław Sitko – Od tylu lat Górny Bór czeka na modernizację. Mamy zakończone postępowanie o zamówienie publiczne, które przeprowadził Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych. Najtańsza oferta opiewa na kwotę ponad 7 milionów. Kwota ta jest większa od zakładanej. Dlatego też musi zwiększyć się pomoc finansowa Skoczowa dla powiatu. Choć, jak zastrzegał Sitko, brak pozyskania środków na tym etapie inwestycji, nie oznacza, że ich w ogóle nie będzie. Inwestycja jest na 13 pozycji listy rankingowej, 11 otrzymało dofinansowanie. - Jeśli z tych zadań pozostaną jakieś środki, są szanse na otrzymanie dofinansowania, wówczas nasz udział będzie mniejszy. Jestem jednak zdania, że nie powinniśmy już dłużej czekać – mówił burmistrz.

Z rezygnacji z inwestycji na ul. Kossak nie chciał pogodzić się radny Sebastian Wątroba – Rozumiem, że ulica Górny Bór jest priorytetowa. Ale i Kossak - Szatkowskiej jest ważna. Czy są szanse, aby przeznaczyć na tę inwestycję chociaż pieniądze, które gmina zamierza pozyskać ze sprzedaży byłego komisariatu? - pytał radny. (pisaliśmy :Chcą sprzedać były komisariat)

- Pomysł remontu w bieżącym roku był moim pomysłem narzuconym służbom inwestycyjnym i drogowym. Jednak po dokonaniu inwentaryzacji podłoża tej drogi, doszliśmy do wniosku, że remont tej drogi lepiej realizować w oparciu o projekt techniczny. To trudny teren. Niestety to zadanie musimy przesunąć w czasie, będę proponował, żeby ta ulica była remontowana w przyszłym roku – odpowiedział burmistrz Skoczowa. Radni ostatecznie udzielili jednoznacznie wsparcia powiatowi na zadanie związane z remontem Górnego Boru. Do prac trzeba przystąpić jak najszybciej, ponieważ zwlekanie z inwestycją spowoduje, że firmy nie zdążą tego odcinka wyremontować, mówił burmistrz Skoczowa.

posłuchaj

Jutro, we wtorek (27.02.2018) poznamy decyzję radnych powiatu cieszyńskiego. Również i oni muszą zwiększyć z budżetu powiatu finansowanie zadania w Skoczowie.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: