Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów - zamiany w szkołach

Spore zmiany szykują się w skoczowskiej oświacie. Miniony rok szkolny był ostatnim rokiem funkcjonowania filii szkoły podstawowej przy ulicy Mickiewicza. Uczniowie nie będą również uczęszczać do budynku gimnazjum przy ulicy Bielskiej.

O swoistej roszadzie można mówić, patrząc na zmiany w skoczowskiej oświacie. Od 1 września dzieci, które do tej pory uczęszczały do budynku filialnego Zespołu Szkół nr 3 w Skoczowie, przeniosą się do budynku głównego zespołu. Chodzi o kilka oddziałów klas I i II. Budynek filii został bowiem sprzedany Śląskiemu Urzędu Marszałkowskiemu, za kilka miesięcy edukować się będą w nim dzieci i młodzież z Zespołu Szkół Specjalnych, który sąsiaduje z budynkiem filii.

Tymczasem gimnazjaliści z zespołu uczęszczać będą do budynku dawnego liceum przy ulicy Bielskiej 32. Tam też trafią uczniowie z Gimnazjum nr 2, które zostało zlikwidowane. Tym samym na ulicy Mickiewicza kształcić się będą tylko klasy podstawowe, uczniowie z obu gimnazjów kontynuować naukę będą przy ulicy Bielskiej.

Zmiany były możliwe dzięki przejęciu przez gminę budynku byłego liceum, mieszczącego się przy ul. Bielskiej 32. Budynek, jesienią ubiegłego roku, radni powiatowi przekazali skoczowskiemu samorządowi Zobacz materiał: Budynek po dawnym LO przekazany gminie.

Jak tłumaczy Cezary Tomiczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie, budynek przy Bielskiej 17, gdzie do tej pory mieściło się gimnazjum, jest bardzo zniszczony. Ma fatalny stan techniczny, mamy obawę co do tych pomieszczeń, nie za bardzo nadają się na cele szkoły. Budynek za Wisłą, do którego trafią gimnazjaliści jest w dobrym stanie, musi przejść jedynie odświeżenie sal. Chodzi o kwestie wymiany części wykładzin, malowanie całego budynku wewnątrz, wymiana drzwi oraz doposażenie klas. Część z wyposażenia z dwóch szkól trafi do nowych pomieszczeń, cześć zostanie poddana renowacji. W ramach budżetu szkoły dokupiony zostanie również nowy sprzęt.

Prace tam trwają, do 12 sierpnia powinny się zakończyć.
– deklaruje burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Jednocześnie mówi, że mimo wcześniejszych zapowiedzi, nie będzie w najbliższym czasie rozważany projekt przeniesienia Ośrodka Pomocy Społecznej do budynku po gimnazjum przy ul. Bielskiej. Szkoła działała tam nieprzerwanie od 1873 roku, jednak budynek jest zniszczony, wymaga gruntownego remontu, potrzebne są na to olbrzymie pieniądze. Przenosiny MOPSu nie jest palącą potrzebą, więc się z tą decyzją wstrzymujemy – dodaje Sitko. Prace zostaną przeprowadzone również w budynku na ulicy Mickiewicza. Planowane jest również przeniesienie placu zabaw, który obecnie znajduje się przy budynku filii.

Zdaniem burmistrza, zmiany planowane przez Ministerstwo Edukacji, w tym likwidacja gimnazjów, nie krzyżują planów skoczowskiego samorządu. Przypomnijmy, zgodnie z założeniami ministerstwa od 2017 roku ma powrócić 8-klasowa szkoła powszechna, w tym poziom wczesnoszkolny w klasach 1-4 oraz poziom gimnazjalny w klasach 5-8 (zamiast 6 letniej szkoły podstawowej i 3 letniego gimnazjum) Jak tłumaczy Mirosław Sitko - Reforma będzie rozłożona w czasie. Poza tym nieopodal nowego gimnazjum znajduje się Szkoła Podstawowa nr 3, po wprowadzeniu reformy, cześć dzieci, które do niej uczęszczają przeszłoby na ulice Bielską, tym samym w placówce byłoby luźniej. Posiadanie obok tej szkoły czteroletniego gimnazjum dobrze wpisze się w cały układ edukacji w Skoczowie. - zaznacza burmistrz.

W ostatnich dniach również zapadła decyzja, że w szkole podstawowej na Mickiewicza, mimo małej ilości zapisanych dzieci, oddział pierwszej klasy zostanie uruchomiony. Klasa może nie będzie kompletna, ale będzie. Za rok wrócimy do normalnego układu, nie będzie perturbacji z sześciolatkami. Źle by się stało, gdyby w roczniku była dziura. - kończy burmistrz.


Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

22
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-06-30 15:47:12
ciotka matylda: No to mamy w Skoczowie na ul.bielskiej kolejną ruinę. Może nawet bardziej okazałą niż ta na rynku. Jest nadzieja, że gołębie tak obsrają budynek na rynku, że zniknie ona pod kupą gołębiego gówna. Myślę, że włodarz miasta Skoczowa pan Sitko przedstawi nam podatnikom kiedy i jak chce zagospodarować owe budynki. Ten na rynku, za parę miesięcy, chyba sam zawali się ze wstydu. Jeden plus z tego będzie taki,że pielgrzymki szlakiem JPII będą miały okazję pstryknąć sobie fotę w tym miejscu. <br />Skąd dyrektor pan Tomiczek ma informację, że budynek przy bielskiej jest w ruinie. Czy są na to jakieś ekspertyzy? Boję się, że obecny burmistrz chce nam na przykładzie Skoczowa pokazać jak będzie wyglądać Polska w ruinie. Będziemy mieli pełno nowych lub odnowionych pomników na remont budynków braknie już pieniędzy.
2016-06-30 16:00:05
Skurn: Z tymi przenosinami będzie jeszcze niezły cyrk, ale tak za każdym razem kończy się ślepe brnięcie w bezsensowne obietnice. BMS w czasie kampanii obeciał przywrócenie LO w Skoczowie z czego ludzie przeważnie drwili, więc za wszelką cenę chciał udowodnić, że umie i da radę. Wyszło śmiesznie, bo kiedy BMS połapał się, że z LO na pewno się nie uda, to przerzucił się na gimbazy i doprowadził do bezsensownej roszady. <br /><br />Na dziś wszystko wygląda dość okazale, ale skutki uboczne szybko zepsują radosny nastrój BMS i jego świty. O planowanej likwidacji gimnazjum, która wywróci skoczowska oświatę do góry nogami, media trąbiły od dawien dawna. BMS wiedział co się święci, ale w misji odzyskania dla Skoczowa budynku dawnego liceum (bardzo drogiego w utrzymaniu swoją drogą) był tak zapiekły, że nie zwarzał na żadne prognozy. Za rok skoczowską oświatę czekają więc kolejne zmiany. Połączone, rzecz jasna, z kolejnymi wydatkami. <br /><br />Jedno jednak trzeba BMS oddać - decyzja o utworzeniu 1 klasy w SP na Mickiewicza to strzał w 10. Kropla w morzu głupot, które popełnił, ale to zawsze coś.
2016-06-30 16:02:42
internista: Rzeczywiście baaardzo dziwne , jak można zrujnować budynek w ciągu dwóch trzech lat .<br />O ile mnie pamięć nie myli to trzy lata temu była seria protestów w sprawę likwidacji , były przedstawiane ekspertyzy ze stanu technicznego ( poza uszkodzonymi gzymsami nie było zadnych niedociągnięć ). Kuratorium wtedy zaopiniowało NEGATYWNIE propozycję likwidacji , w ubiegłym roku była oceniana przez kuratorium i otrzymała ocenę \&quot;A\&quot; w pięciostopniowej skali czyli najwyższą.<br />Ale nie ma co , idzie dobra zmiana
2016-06-30 16:49:48
ferda13: Do ciotka matylda<br />Kamienica nr 3 jest obecnie ponownie wystawiona do sprzedaży więc widać zrezygnowano już z hucznie zapowiadanych planów adaptacji budynku na potrzeby Urzędu Miejskiego<br />
2016-06-30 18:58:23
cul: Ostatnio dosyć głośno o skardze , o jakiś wpłatach .......Koszty kosmiczne , z tego co mi wiadomo ok. 60 % budżetu idzie na oświatę. Mam 2 dzieci ,dzieci mają wakacje , a ja nie mam urlopu . Szkoła nieczynna no bo .. Nauczyciele mają wakacje . Ile dni w skali 1 roku? Ja mam 26 dni urlopu. Dlaczego płaci się za dni - powyżej 26 dni? Może tu warto pomyśleć nad zmianami? i jeszcze jedno , jak nasze szkoły wypadają w rankingu? Powodzenia .
2016-07-01 02:27:16
bronek91: Co do stanu technicznego po budynku po byłym w tej chwili G 2. Musi on być wykazany jako zły, aby uzasadnić generalny remont i adaptację na potrzeby OPS. Pani kierownik OPS nie przeniesie się do obiektu spełniającego odpowiednich standardów, takich jak np. gmach siedziby spółki SKO- EKO. Penie w jej marzeniach już nie raz snuta była wizja nowego miejsca pracy, upodobnionego do pałacyków posiadanych przez ZUS....
2016-07-01 05:26:50
ciamajda: @cul, było trzeba zostać nauczycielem. Jeśli tego nie pojmujesz to Ci wytłumaczę. Nauczyciel nie może sobie wziąć urlopu kiedy tylko zapragnie. Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Poczytaj sobie \&quot;Lato w mieście\&quot; i zobaczysz że dzieci nie muszą zostać same.
2016-07-01 10:48:02
cul: @ciamajda,Straszna trauma ;NAUCZYCIEL NIE MOŻE............., proszę przyjmij ,każdy musi z wyprzedzeniem planować urlop i nie każdy go otrzyma w proponowanym terminie i tylko 26 dni , a nie , licząc wszysko to ze 3m-c. Pracuję 12 godzin dziennie , a nie 18 moze 20 tygodniowo ........ Dziekuję za ;radę; popatrz na godziny rozpoczęcia i końca Lato.........Mnie by było wstyd brać wynagrodzenie za czas spędzony w domu . Nie chodzi tu ................ Sam odp. sobie na to pytanie czy jest to uczciwe. ? Tak na marginesie 60% budżetu - a jakie wyniki??Dobrze ,że nie jestem nauczycielem! Pozdrawiam Cię ;ciamajda;
2016-07-01 13:40:07
czytelniczka: hmm<br />a emeryt 40-letni to może być?<br /><br />a 60 letnia nauczycielka w-f?
2016-07-01 14:26:41
ciotka matylda: @cul<br />Widzę że masz problem. Rację ma @ciamajda wskazując Ci opiekę szkolną w czasie ferii. Jeśli Ci to nieodpowiada to możesz zatrudnić opiekunkę dla swych dzieci. Chcesz czy musisz pracować tyle godzin. Sądzisz, że z tego tytułu należy Ci się specjalne traktowanie? Powtórzę za @ciamajda, trzeba było zostać nauczycielem. Pomyśl trzy miesiące wakacji, same profity, pensja jak wielebny, nic byś nie robił, przy okazji oddajesz pieniądze za czas spędzony w domu....no przemyśl to sobie, jeszcze możesz zrobić maturę pójść na studia i jak dobrze pójdzie to dostaniesz tą wyśnioną pracę i płacę za nic nie robienie! <br />
2016-07-01 14:35:22
cul: Nauczyciele się obudzili .Dzień dobry! chyba zabolało i chwała Wam za to .
2016-07-01 15:13:31
ciamajda: @cul.Nie jestem nauczycielem. Ale drażni mnie takie narzekanie. Bo ci mają lepiej, bo tamci idą na wcześniejszą emeryturę itp. A kto Tobie zabronił iść do takiej pracy? To jest Twój wybór że pracujesz 12 godz. A urlop odpowiednio wcześniej zamówiony musi być udzielony. Chyba że nie wiedziałaś o wakacjach.
2016-07-01 16:46:52
krzysztof.mm: Z tego co pamiętam nauczycielskie środowisko było niezadowolone z rządów PO/PSL i glosowało w większości za dojną zmianą.<br />No to ich wydoili.<br />Pora na inseminację.
2016-07-01 21:32:20
bronek91: Powiedzmy sobie szczerze, jeżeli chodzi o płace, nauczyciele na wynagrodzeniach zyskali najwięcej jako grupa zawodowa od roku 1989.... Są oni niemal w 100% w jednym związku zawodowym.... Niech pozostałe grupy zawodowe wyciągną wnioski. Sekret na sukces to silna przynależność do związku, najlepiej jednego....
2016-07-01 22:54:36
marcinstefan: Cezary Tomiczek, były dyrektor Miejskiego Zarządu Oświaty w Skoczowie lubił opowiadać bajki i niszczyć skoczowską oświatę. Temu panu z PO w nowym kabocie dziękujemy. Namieszał i zwiał z miasta jak wcześniej z PO. Jak podaje TVP 3 - \&quot;Śląskie Centrum Reumatologii, Rehabilitacji i Zapobiegania Niepełnosprawności w Ustroniu ma nowego prezesa. Prezesem została Anita Tokarczyk-Knapik, natomiast wiceprezesem placówki został Cezary Tomiczek, dotychczasowy dyrektor zespołu jednostek oświatowych w Skoczowie. Z wykształcenia jest informatykiem. Ukończył m.in. Akademię Finansów w Warszawie i - zdaniem marszałka województwa śląskiego - zapewni szpitalowi odpowiedni rozwój inwestycyjny. Zdaniem związków zawodowych działających w szpitalu, decyzja o powołaniu kolejnego wiceprezesa, świadczy o tym, że Urząd Marszałkowski w Katowicach działa na niekorzyść ustrońskiej placówki. \&quot;
2016-07-02 00:11:07
niki132435: ze zapytam jesli moge? tomiczek juz nie jest od oswiaty w skoczowie? przeciez vipem był w cieszynie w tancach ? zartuje ktos czy faktycznie?
2016-07-02 00:36:51
niki132435: ze zapytam jesli moge? tomiczek juz nie jest od oswiaty w skoczowie? przeciez vipem był w cieszynie w tancach ? zartuje ktos czy faktycznie?
2016-07-02 06:53:32
ciamajda: Niech mnie ktoś oświeci. pan Tomiczek już nie miesza w Skoczowie? Jak to tańcząc można sobie wytańczyć stanowisko:)<br />Może za przykładem pana Cezarego poleci cała reszta \&quot;nowowybranych\&quot;? Dość już w Skoczowie namieszano.
2016-07-02 08:39:29
czytelniczka: ciamajda- Pan Cezary nie był \&quot;nowowybrany\&quot; Zatrudniła go przecież burmistrz Janina Zagan w poprzedniej kadencji.
2016-07-02 08:39:29
czytelniczka: ciamajda- Pan Cezary nie był \&quot;nowowybrany\&quot; Zatrudniła go przecież burmistrz Janina Zagan w poprzedniej kadencji.
2016-07-02 09:33:14
ciamajda: czytelniczka - Masz rację. Tylko że to tak niewiele czasu upłynęło iż można się pogubić:)
2016-07-02 09:39:14
ciamajda: Dalszy ciąg. Mam nadzieję że p. Cezary nie będzie już \&quot;mieszał\&quot; przy konkursie na dyr. ZS.nr 1. przy ul G.Morcinka. Myślę że pozostanie tak jak było.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: