Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów wygrał Turniej

Szesnasty krajowy i zarazem dwunasty Powiatowy Turniej Motoryzacyjny odbył się w Międzyświeciu. Do rywalizacji z ośmiu szkół ponadgimnazjalnych stanęło kilkudziesięciu chłopaków oraz jedna dziewczyna.
Turniej, jak co roku, podzielony był na cztery etapy. Pierwszym z nich był test wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. Kolejna część to pierwsza pomoc przedlekarska. Tutaj uczestnicy musieli wykazać się wiedzą jak prawidłowo wykonać resuscytację czyli wykonanie ucisków klatki piersiowej i oddechu zastępczego. Próby były przeprowadzane na manekinie. Pytano również w jaki sposób prawidłowo ułożyć rannego. Pierwszy raz uczestnicy musieli wykazać się wiedzą, jak przeprowadzić reanimację małego dziecka.
Ta wiedza potrzebna jest nie tylko na drodze – zaznacza Janusz Głaz prezes Grupy Ratownictwa z Bielska – Białej. W naszym przypadku, trzeba było pomóc dziecku, które zadławiło się. Cukierek, część zabawki a nawet zakrztuszenie się napojem – to wszystko może stanowić śmiertelne zagrożenie dla małego dziecka.
 
 
Kolejną konkurencją była codzienna obsługa samochodu. Co to takiego? Po prostu wszystkie czynności kontrolne, które powinniśmy wykonać zanim wyjedziemy w trasę. A punktów do sprawdzenia jest bardzo wiele - mówi startująca w turnieju młodzież.
 
 
Te turnieje, to przede wszystkim podtrzymanie i dalsze rozwijanie wiedzy przez te młode osoby – podkreśla sędzia główny turnieju starszy aspirant Robert Wajda. To mobilizacja do powtarzania przepisów i zachęta do polepszania umiejętności kierowania pojazdami. Ale nie na drodze a na terenie bezpiecznym – dodaje Wajda. Temu służyła właśnie ostatnia z konkurencji, którą był plac manewrowy. Tutaj przede wszystkim liczyła się sprawność i opanowanie. Trzeba było pokonać slalom motorowerem. Najwięcej trudności sprawił jednak test z tzw. talerzem Stewarta.
 
 
 
A tak przedstawia się klasyfikacja generalna poszczególnych szkół:
 
I   miejsce– Liceum Ogólnokształcące w Skoczowie
II miejsce – Zespół Szkół im. Szybińskiego w Cieszynie
III miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu
IV miejsce – Zespół Szkół Zawodowych w Skoczowie
V miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Międzyświeciu
VI miejsce – I Liceum Ogólnokształcące im. A . Osuchowskiego w Cieszynie
VI miejsce – Liceum Ogólnokształcące Nr II w Cieszynie
VI miejsce – Zespół Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Cieszynie
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: