Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów wyda 67 mln

Podczas środowej sesji Rady Miejskiej Skoczowa radni podjęli uchwałę budżetową. 67,5 mln zł - tyle Gmina Skoczów przeznaczy na wydatki. Do gminnej kasy w kolejnym roku ma wpłynąć 66, 250 mln. zł. Jak komentuje Jerzy Ciałoń, skarbnik Gminy Skoczów budżet prawie się nie różni od tego sprzed roku.

 

Przed Skoczowem remont kina, remont dróg i budowa kanalizacji – to inwestycje, które zaplanowano do realizacji w przyszłym roku. Jednak lwią część budżetu pochłonie oświata. Na utrzymanie szkół i przedszkoli z gminnej kasy wypłynie 31 mln złotych. Kolejne 10 mln spożytkowanych zostanie na pomoc społeczną. Jak mówi Janina Żagan, budżet to minimum z minimum, a gdzie się da trzeba szukać oszczędności – Z taką sytuacją jak Skoczów zmaga się wiele gmin. Musimy oszczędzać – mówi burmistrz Skoczowa. 

Problem finansowy gmin to zaciągniecie pożyczek na realizację projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej. Wiele z nich do dziś nie otrzymało realnych dofinansowań, a gminy wciąż czekają na realizację umów i wpływ na gminne konta. Przed gminami również 2014 rok, w którym trzeba będzie obowiązkowo określić wskaźnik spłaty zadłużenia danej gminy. Jednak większość gmin, jak większość Polaków, ma problem żeby wiązać koniec z końcem i ciężko wysupłać cokolwiek na spłatę większej części pożyczek.

Według wieloletniej prognozy finansowej Skoczów powinien zaoszczędzić 4 mln zł do 2014 roku. – Nie chce być czarnym wieszczem, ale w budżecie w dochodach zaplanowaliśmy sprzedaż gruntów za 3 mln złotych. Mamy kryzys. Mieliśmy sprzedać kamienicę na Rynku – tego też nie udało się zrobić. Co jak nam się to nie uda zostaniemy z jeszcze większym deficytem?I co wtedy? – pytał podczas sesji radny Rajmund Dedio. Na to pytanie odpowiedział skarbnik – Będziemy wspólnie nad tym pracować. Trzeba ograniczać koszty – mówił Jerzy Ciałoń. Jak podkreśliła Janina Żagan uchwała budżetowa to plan, którzy trzeba dostosować do rzeczywistości. – Planujemy podjąć pewne kroki. Poinformuję o tym w styczniu na Komisji Oświaty. Rozważamy również połączenie jednostek budżetowych, chcemy też zlecać pewne zadania na zewnątrz i ciąć bieżące wydatki. Takie wskazówki przekazała nam firma, której zleciliśmy analizę budżetu i prognozę finansową – dodała burmistrz Janina Żagan. 

Budżet Skoczowa w 2012 roku ma wynieść ponad 66 mln 250 tys. zł. Wydatki pochłoną ponad 67,5 mln zł. Deficyt w wysokości 1 mln 265 tys. zł zostanie pokryty z wolnych środków zgromadzonych w budżecie oraz kredytów. Uchwałę budżetową przyjęło 11 radnych, 4 było przeciwnych, 5 wstrzymało się od głosu.

 

Dorota Kochman

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: