Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów wspiera Dorotę

Od 9 rano w Skoczowie trwa wielka akcja oddawania krwi. Zorganizowali ją rodzina i przyjaciele chorej Doroty Kupka. Do godziny 14 na skoczowskim rynku można oddać krew oraz zarejestrować się w bazie dawców szpiku kostnego.
Dorota Kupka cierpi na ostrą białaczkę szpikową, po pierwszej chemioterapii, często jej przetaczano krew. Stąd też pomysł rodziny i przyjaciół, aby w Skoczowie zorganizować zbiórkę krwi. Od niedzielnego poranka, przed ambulansem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic, czeka wiele osób chętnych oddać cząstkę siebie.
Dla Doroty ale z myślą o innych – komentują stojący w kolejce znajomi i przyjaciele chorej. Nie brakuje osób, którzy, choć nie znają chorej, postanowili oddać krew.
 
 


Z Darkiem Kupka, mężem Doroty,  rozmawia Jan Bacza
 
Najważniejsze pytanie, jak czuje się Dorota?
 
Czuje się w tej chwili dobrze, są dobre rokowania. Całą akcję, którą w tej chwili przeprowadzamy kierujemy nie tylko dla niej, ale dla wszystkich, którzy tego potrzebują.
 
Akcja, jak widać po ilości osób, cieszy się dużym powodzeniem. Wiele osób zna Dorotę, ale tak jak mówisz, nie tylko jej się ta krew przyda.
 
Cieszę się bardzo z tego powodu, że jest tutaj tak dużo osób. Dorota w tym momencie krwi nie potrzebuje. Choć akcja jest kierowana osobowo, to krew trafi do banku krwi i służyć będzie wszystkim, którzy jej będą potrzebowali. Dlatego też, nie jest ważna grupa jaką posiadamy, każda może komuś pomóc.
 
Ale także rejestracja dawców szpiku.
 
Było dużo zapytań wśród znajomych, którzy są zainteresowani tym tematem. Choć jest możliwość rejestracji drogą internetową, to tutaj, na żywo można porozmawiać z lekarzem, zapytać i uzyskać fachową odpowiedź podczas rejestracji.
 
Rodzice mogą oddać krew a dzieciaki się zabawić.
 
To taki happening, dzięki pomocy Domu Kultury w Skoczowie, firmy Avon, dzieciaki mogą przejechać się kładem, zjeść dobre ciastko czy namalować plakat i wziąć udział w konkursie pt. ‘Masz krew to się podziel’. Ten tytuł to również nazwa profilu wydarzenia na portalu Facebook. Tam można dowiedzieć się o najbliższych datach zbiórek krwi oraz stanu zdrowia Doroty. Chcemy informować też o wszystkich osobach z naszego regionu, które potrzebują pomocy.
 
Dziękuję za rozmowę.
 
Akcja na Skoczowskim rynku potrwa dzisiaj do godziny 14.00. Wydarzeniu patronuje Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl.
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: