Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów - niedokładna ekshumacja. Gmina pożegna sowieckich żołnierzy

Takiego pogrzebu prawdopodobnie w Skoczowie jeszcze nie było. Z honorami wojskowymi, 9 lipca mają być pochowani żołnierze Radzieccy, których ciała odkopano w marcu w Ochabach.
Przypomnijmy, o sprawie pisaliśmy w kwietniu. W Ochabach, przy drodze krajowej nr 81, podczas prac melioracyjnych, odnaleziono ludzkie szczątki. Odkrycia dokonali pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zobacz: Szczatki ludzkie przy DK-81
 
Prokuratura Rejonowa w Cieszynie zakończyła śledztwo w tej sprawie. Postanowieniem z dnia 6 czerwca 2013 roku śledztwo umorzono. Jak informuje rzecznik prasowy bielskiej Prokuratury Okręgowej, prokurator Małgorzata Borkowska - W toku postępowania ustalono, iż pod koniec II Wojny Światowej przy szosie prowadzącej od Skoczowa do Dębowca urządzono zbiorową mogiłę żołnierzy Radzieckich poległych na pobliskim froncie. Początkiem lat 50-tych XX wieku dokonano ekshumacji szczątków żołnierzy w celu ich pochowania na cmentarzu parafialnym w Skoczowie. Ziemia kopana była ręcznie, a wydobyte szczątki, głównie czaszki, umieszczano w drewnianych trumnach i pochowano je na cmentarzu.
 
Jak dodaje prokurator Borkowska, w trakcie wykonywania robót ziemnych przy budowie studzienki ściekowej odkryte zostały ludzkie kości, stanowiące zdekompletowane szkielety pochodzące prawdopodobnie od co najmniej 14 osób. Według biegłego patomorfologa analizowane szczątki mogły przebywać w ziemi nawet przez okres 60 lat.
 
Przeprowadzone postępowanie dowodowe jednoznacznie wskazuje, że w ujawnionej mogile pochowani zostali polegli żołnierze Radzieccy, których szczątki pozostały w ziemi z powodu niedokładnie przeprowadzonej ekshumacji. Teraz gmina Skoczów zajmie się pochowaniem szczątków.
 
Jak przyznaje Dariusz Heczko, naczelnik wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych UM w Skoczowie, nieczęsto są takie sytuacje, kiedy gmina musi przeprowadzić taki pochówek. Są normy wojskowe, które opisują pochówek żołnierzy. Tutaj z takim przypadkiem mamy do czynienia. - mówi Heczko. Po odkryciu, szczątki zostały zabezpieczone przez cieszyńską prokuraturę. Kiedy postępowanie się zakończyło, zostały one przekazane skoczowskiemu urzędowi. Podjęliśmy decyzję o ich skremowaniu, czekają w tej chwili na samą uroczystość – dodaje Heczko.
A tą zaplanowano na 9 lipca. Wówczas na ‘nowym’ cmentarzu, w zbiorowej mogile wojskowej spocznie urna z prochami żołnierzy. Sama uroczystość też będzie miała wojskowy charakter.
 
 
 
Na uroczystość zaproszenia zostały skierowane do Związku Kombatantów, ma być obecny również wicewojewoda śląski. Zaproszenie zostało skierowane również do konsula Federacji Rosyjskiej.
 
Jak dodaje Heczko, teren w Ochabach został gruntownie przeszukany. Mam nadzieje, że wszystkie szczątki zostały już odnalezione – kończy naczelnik wydziału Spraw Obywatelskich i Obronnych UM w Skoczowie.
 
Jan Bacza
źródło: ox.pl/Prokuratura Bielsko
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: