Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 7/15

Zapraszamy Was w kolejną sentymentalną podróż po Skoczowie, ozdobioną archiwalnymi zdjęciami słynnego skoczowskiego fotografa - Leona Pary.

Ochotniczą Straż Pożarną w Skoczowie powołano do życia 28 maja 1873 roku podczas zebrania obywateli miasta. Zdjęcie Leona Pary pochodzi z 1958 roku - w momencie, w którym jednostka obchodziła 85-lecie swojej działalności. Ówczesnym prezesem OSP Skoczów był Józef Kania, a naczelnikiem Aleksander Stachowiak - mistrz elektryk, który swoją funkcję pełnił przez dwie dekady (w latach 1957-1977).

Dziś lokalna jednostka dysponuje o wiele lepszymi pojazdami i sprzętem niż ponad pół wieku temu. Budynek straży - na pierwszy rzut oka - niewiele się zmienił; zmieniła się za to otaczająca go przestrzeń. Do obecnego zarządu OSP Skoczów należą m.in. prezes Kazimierz Chrapek (na swoim stanowisku od 1990 roku) oraz naczelnik Roman Kohut (od 2009 roku).

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Czy wśród naszych czytelników mamy byłych lub obecnych strażaków? A być może skoczowska jednostka uratowała kiedyś Wasze życie i dobytek? Czekamy na Wasze historie związane z OSP Skoczów w komentarzach pod artykułem. 

Wasze zdjęcie też ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli macie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed 30 i więcej lat) zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją co przedstawia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu" oddamy je Państwu.

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: