Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 5/15

Zapraszamy Was po raz piąty na sentymentalną podróż po rozmaitych miejscach-wizytówkach Skoczowa, w towarzystwie archiwalnych zdjęć Leona Pary.

Prezentowane dziś zdjęcie Leona Pary pochodzi z 1968 roku. Pokazuje ono kopki żyta znajdujące się obok domu gospodarza Waliczka. Wspomnienia starszych mieszkańców powracają do czasów, gdy nieopodal zjeżdżano na nartach. Była to ulubiona zimowa rozrywka lokalnej młodzieży. Ich dzisiejszym rówieśnikom na pewno trudno wyobrazić sobie taki stan rzeczy. Dlaczego?

Przyjrzyjmy się obecnej okolicy. Zamiast wielkiego pola, zastajemy wiele zabudowań - domów oraz bloków mieszkalnych przy ulicy Objazdowej. Powtórzenie pracy Leona Pary, który na jednym zdjęciu umieścił katolicki kościół św. ap. Piotra i Pawła oraz ewangelicki kościół Świętej Trójcy, jest dziś praktycznie niemożliwie (chyba, że przy pomocy najnowszej technologii, np. dronów). Właśnie dlatego wykonaliśmy kilka zdjęć z tego samego miejsca. Przedstawiają one fragmenty wymienionych zabytków.

To właśnie tutaj najlepiej widać, jak bardzo rozwinął się Skoczów przez ostatnie pięćdziesiąt lat.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych materiałów.


Czy macie jakieś ciekawe wspomnienia związane z tym miejscem? Czekamy na nie w Waszych komentarzach.
 

Wasze zdjęcie też ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli macie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed 20 i więcej lat) zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłątne wykorzystanie przez portal OX.PL). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu" oddamy je Państwu.

 

WSZYSTKIE ODCINKI Z SERII: "SKOCZÓW KIEDYŚ I DZIŚ"

 

Od Redakcji (do dyskusji poniżej) : Rzeczywiście, macie Państwo rację. Dziękujemy Wam za zwrócenie uwagi. Popełniliśmy błąd w lokalizacji punktu, z którego robione było zdjęcie Pary, za co serdecznie przepraszamy i obiecujemy uważniej weryfikować fotografie w przyszłosci. Błedne zdjęcia usuwamy, a na ich miejsce dodajemy prawidłowe. Jesli uważnie spojrzeć, widać wieżę Kościoła Ewangelickiego przysłoniętą drzewami.

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-31 17:45:09
moonia: W tym miejscu nie ma żadnych bloków. Jest za to Bank Spółdzielczy i plac starego targowiska. Zabrakło trochę wyobraźni przestrzennej :)
2015-05-31 19:51:20
Mathia74: Dokładnie jak pisze moonia. w miejscu przedstawionego pola jest obecnie Bank Spółdzielczy w Skoczowie i plac Stary Targ. Zdjęcia\" obecnie: przedstawiają kompletnie inne miejsce. Ktoś w OX się kompletnie zagubił.
2015-05-31 21:16:01
moonia: Z pomocą Google Street View, bez drona :) <br /> http://galeria.ox.pl/?p=pokaz&amp;nr=6281
2015-06-01 10:46:10
wo.: Rzeczywiście opis zdjęcia jest błędny. W miejscu widocznych snopów zboża obecnie istnieje budynek Banku Spółdzielczego oraz parking miejski na Starym Targu. Dom Waliczków wraz ze stolarnią (kolarnią) znajdował się (na Groszówce) w miejscu obecnie budowego dużego domu usługowo mieszkalnego koło ronda Stalmacha -Objazdowa.(obok przydrożnego krzyża). Prawdopodobnie nazwa Groszówka pochodzi od pobierania w tym miejscu myta za wjazd do miasta.(tj. propozycja nazwy istniejącego ronda). Natomiast uprawne pole widoczne na zdj.przypuszczalnie należało do rodz. Krzywoniów, których dom stoi do dziś na Starym Targu, w którym obecnie znajduje się serwis i sklep z kosiarkami do trawy.(temat do sprawdzenia w ewidencji gruntów)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: