Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 41/16

Rudolf Kukucz był nauczycielem Szkoły Ludowej i Wydziałowej przy Alei Mickiewicza. Dlaczego to właśnie jego imieniem nazwano skoczowski stadion? Jak wyglądała budowa oraz otwarcie największego wówczas kompleksu sportowego na Śląsku Cieszyńskim?

Rudolf Kukucz zainicjował w 1931 roku budowę stadionu w Skoczowie. Był on wówczas nauczycielem Szkoły Ludowej i Wydziałowej przy Alei Mickiewicza. Pod kierownictwem Komitetu Budowy Boiska Sportowego dla Młodzieży, do którego nalezało wielu miejscowych działaczy sportowych i entuzjastów sportu, w 1932 roku wytyczono boisko i trybuny.

Obiekt powstał w ciągu 14 miesięcy. Jego budowę wyceniono ostatecznie na 13 tysięcy ówczesnych złotych. Dzięki dotacji władz wojewódzkich wybudowano strzelnicę i szatnię. Powstała również bieżnia, kort tenisowy, place do gry w koszykówkę i siatkówkę.

Uroczystość otwarcia i poświęcenia stadionu sportowego Związku Strzeleckiego w Skoczowie odbyła się 4 czerwca 1933 r. w obecności wojewody śląskiego - Michała Grażyńskiego. Tego dnia odbył się pierwszy mecz piłkarski na nowym obiekcie. Drużyna skoczowskiego Strzelca, w której wystąpiło wielu piłkarzy z istniejącego wcześniej Skoczowskiego Klubu Sportowego, pokonała "Polonię" Karwina 3:2. Dzień zakończył wielki festyn z urozmaiconym wyszynkiem, loterią i tańcami. Stadion z drewnianą trybuną na kilkaset osób stał się wizytówką miasta. Był on wówczas największym takim kompleksem na Śląsku Cieszyńskim.

Sam Ryszard Kukucz zachorował trzy lata później na gruźlicę. Przykuty do łóżka i znerwicowany bezczynnością dużo palił, co potęgowało chorobę. Sytuacji nie poprawiło leczenie sanatoryjne w Zakopanem ani w szpitalu w Cieszynie. Pomysłodawca i realizator budowy skoczowskiego stadionu zmarł na początku października 1939 roku.

Dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie fotografii Leona Pary.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-10-24 18:51:00
szanika: w ostatnim akapicie z Rudolfa zrobił sie Ryszard Kukucz
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: