Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 30/16

Mówisz Skoczów, myślisz...? Kaplicówka, Jonasz, Gustaw Morcinek, fabryki. Jednak wiele osób, również spoza naszego rejonu, odpowiedziałoby na to pytanie: miejscowa Spółdzielnia Mleczarska. A wszystko zaczęło się w latach dwudziestych XX wieku, kiedy w Hotelu ''Pod Białym Koniem'' zwołano zebranie założycielskie.

To właśnie na nim powołano do życia Spółdzielnię Mleczarską w Skoczowie z.o.o, która uzyskała osobowość prawną 16 kwietnia 1926 roku, po wpisaniu jej do rejestru w sądzie okręgowym w Cieszynie. W kolejnym roku, na pierwszym walnym zebraniu członków spółdzielni uchwalono zmianę nazwy na Spółdzielnia Mleczarska "Vacca" w Skoczowie z.o.o.

Statut nie określał terenu działania spółdzielni. Po poznaniu miejsc zamieszkania cżęsto zmieniających się członków zarządu (Dębowiec, Międzyświeć, Nierodzim, Ogrodzona), można sądzić, że był on bardzo rozległy. Według dokumentu spółdzielnia prowadziła wspólną przeróbkę mleka i jego zbyt, a także współdziałanie moralne i materialne w pracy kulturalno-oświatowej ze zrzeszeniami drobnych rolników. Każdy członek odpowiadał za zobowiązania spółdzielni zadeklarowanymi udziałami i dodatkowo dalszą kwotą równającą się pięciokrotnej wysokości zadeklarowanego udziału. Udział w wysokości 30 zł płatny był jednorazowo lub w dwunastu ratach miesięcznych.

Niestety, powstanie spółdzielni nie spowodowało powstania sprzyjających warunków dla skupu i przerobu mleka. Światowy kryzys gospodarczy w latach 1929-1933 nie ominął naszego regionu - 18 października 1936 roku rozwiązano i zarządzono likwidację Spółdzielni. Jednak ustawiczne zabiegi Naczelnika Śląskiego Funduszu Rolnego dra Alfreda Patryna oraz członka zarządu tej instytucji Józefa Gruszczyka z Jasienicy, a szczególnie miejscowych producentów bydła doprowadziły do organizacji zebrania, na którym podjęto uchwałę o reaktywacji spółdzielni mleczarskiej w Skoczowie.

Zebranie to odbyło się w pierwszej dekadzie sierpnia 1939 roku w Hotelu "Pod Białym Koniem". Uchwalono na nim nowy statut, wybrano też władze spółdzielni - radę nadzorczą i zarząd. Prezesem zarządu spółdzielni został Rudolf Branny z Simoradza. II wojna światowa powstrzymała prace nad urzeczywistnieniem wstępnych założeń, jednak nie zdławiła zupełnie skoczowskiej inicjatywy.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć oraz Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie za udostępnienie potrzebnych materiałów.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: