Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 27/15

Obiektyw aparatu Leona Pary uchwycił dawny wygląd wielu miejsc w Skoczowie. Jednym z nich jest miejscowy kościół, należący do Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

Zdjęcie Leona Pary zostało wykonane w 1957 roku. Ówczesnym proboszczem parafii był ks. kanonik Augustyn Pohl, za którego kadencji odnowiono budynek kościoła, Kaplicy błogosławionego ks. Jana, a także kościoła szpitalnego.

Pierwsza świątynia pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła powstała w XII wieku. Od tego czasu, owo miejsce nawiedziły aż cztery pożary, które doprowadziły do zniszczeń budynków oraz ówczesnych dokumentacji. Obecny kościół, wybudowany w stylu barokowo-klasycystycznym powstał w 1762 roku. Konsekracji kościoła dokonał biskup wrocławski Filip Gothard von Schaffgotsch.

Najważniejszym wydarzeniem, związanym z życiem kościoła w Skoczowie, była wizyta papieża Jana Pawła II, ktora miała miejsce 22 maja 1995 roku. Dla upamiętnienia tego wydarzenia, od 1996 roku organizowana jest Panorama Sztuki Chrześcijańskiej "Musica Sacra".

Więcej informacji na temat kościoła - w artykule z serii "Kościoł Śląska Cieszyńskiego" [Zobacz: Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 3/15 - Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie].

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-30 17:00:17
krzysztof.mm: X. Augustyn Pohl był w tej parafii ostatnim proboszczem z prawdziwego zdarzenia.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: