Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 26/16

Miesiąc maj kojarzy nam się przede wszystkim z majowym długim weekendem oraz świętami, m.in. Świętem Pracy oraz wprowadzony w 2004 roku Dzień Flagi.

Święto Pracy zostało wprowadzone w 1889 roku przez Drugą Międzynarodówkę (organizację założoną przez partie socjaldemokratyczne z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Belgii) dla upąmiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, podczas których w amerykańskim mieście doszło strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

W Polsce międzynarodowe święto klasy robotniczej jest świętem państwowym od 1950 roku, choć pierwsze obchody miały miejsce już w 1890 roku i niejednokrotnie odbywały się one wbrew woli zaborców. Po zakończeniu wojny rząd komunistycny nadał dniu 1 maja status święta państwowego. Nieodłącznym elementem tego dnia w czasach PRL-u były pochody pierwszomajowe - oficjalne manifestacje. W Skoczowie bardzo często kończyły się one w okolicach parku nad Wisłą, przy Trytonie, gdzie odbywały się świąteczne festyny.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej zostało wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku. Podczas tego święta organizowane są różne akcje i manifestacje patriotyczne, np. tworzenie ogromnych biało-czerwonych flag.

Jak wspominacie dawne pochody w naszym mieście? Jak oceniacie dzisiejsze inicjatywy z okazji majowych świąt? Czekamy na Wasze komentarze pod artykułem.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-09-23 11:54:09
karmann5: Pierwsze zdjęcie, późniejszego domu kultury Tryton. Zdjęcie chyba jeszcze z lat 50 tych (budynek postawiono w 1954 roku), ponieważ podcienia są jeszcze otwarte. Później dodano drzwi i okna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: