Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 24/16

Według nas to jeden z najpiękniejszych kościołów naszego regionu. Dziś przenosimy się do wsi, która rozwijała się w cieniu Skoczowa. Od 1973 roku Nierodzim leży w granicach Ustronia. To właśnie tutaj znajduje się parafia i kościół św. Anny.

W sprawozdaniu wizytatora kościelnego z roku 1688, wg. którego kościół w Nierodzimiu wybudowali protestanci podczas Reformacji (czyli na przełomie XVI i XVII w), czytamy:

„W Nierodzimiu jest kaplica cała drewniana, przez protestantów zbudowana. Jeden ołtarz z drewnianym wzniesieniem, powała i podłoga z desek, ambona drewniana, prosta – po stronie Ewangelii, jeden chór, jeden dzwonek we wieżyczce. Ogrodzenie cmentarza drewniane. Kościół zbudowany pod wezwaniem św. Anny, dochody jego z jałmużny.”

8 kwietnia 1654 kościół przeszedł w ręce katolików. Niemal sto lat później świątynia zaczęła grozić zawaleniem. Nierodzim należał wówczas do właściciela Hermanic, Antoniego Goczałkowickiego, który podarował całe drewno dębowe na budowę. w kościele znajdowały się groby familijne Goczałkowickich. Obecnie nie pozostało po nich ani śladu.

Świątynia została poświęcona przez skoczowskiego proboszcza Józefa Nepomucena Walderę w 1769 roku. Na patronkę kościoła została wybrana św. Anna.

Więcej informacji o Parafii św. Anny w Ustroniu-Nierodzimiu odnajdziecie w dzisiejszym artykule z serii "Kościoły Śląska Cieszyńskiego: //wiadomosci.ox.pl/wiadomosc,33990,koscioly-slaska-cieszynskiego.html

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: