Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 22/16

Historia hutnictwa i kuźnictwa w naszym regionie sięga XVIII wieku. To właśnie wtedy ziemia cieszyńska dostała się pod panowanie Marii Krystyny, córki Marii Teresy i księcia Albrechta Kazimierza saskiego. W 1772 roku otrzymano pierwszą surówkę w Ustroniu. Prawie dwieście lat później, do użytku oddano nowy zakład kuźni w Skoczowie.

Po dwóch latach od utworzenia, zakład kuźni w Skoczowie (wraz z zakładem w Ustroniu) został włączony do Wytwórni Sprzętu Mechanicznego "Polmo". W 1972 roku Zakłady "Polmo" przekształcono w "Fabrykę Samochodów Małolitrażowych" w Bielsku-Białej, która na bazie licencji z włoską firmą Fiat produkowała samochód Fiat 126 p. Kuźnia w Skoczowie funkcjonowała jako "FSM Zakład Nr 4".

W 1990 roku przedsiębiorstwo państwowe FSM zostało przekształcone w Spółkę Akcyjną Skarbu Państwa. Dwa lata później znaczna część Fabryki Samochodów Małolitrażowych S.A. została wniesiona do nowo powstałej firmy "Fiat Auto Poland". Z pozostałej części majątku FSM (w tym również zakładu w Skoczowie) utworzono spółkę Skarbu Państwa pod nazwą FSM Wytwórnia Wyrobów Różnych S.A.

W 1995 roku Zakłady Kuźnicze uzyskały samodzielność organizacyjną i osobowość prawną; w ten sposób powstała spółka prawa handlowego pod nazwą "Zakłady Kuźnicze Spółka z o.o." z siedzibą w Skoczowie. Dwadzieścia lat później Kuźnia Polska S.A. (po przekształceniu w 2008 roku) przystąpiła do Grupy Zetkama notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: