Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sikora skończył karierę na Kubalonce

To był ostatni jego występ w Polsce. Król polskiego biathlonu Tomasz Sikora zakończył karierę sportową. Swoją decyzję ogłosił na trasach biegowych na Kubalonce.

Kiedy w Turynie zdobywał srebrny medal, Polska oszalała na punkcie biathlonu. Mistrz i wicemistrz świata, brązowy medalista mistrzostw świata w drużynie, 6-krotny mistrz Europy i zarazem 13-krotny medalista mistrzostw Europy, wielokrotny medalista mistrzostw Polski w biegach biathlonowych, ponadto lider Pucharu Świata w klasyfikacji generalnej. Można by tak mnożyć i wymieniać, wspominać chwile wzruszenia, które Tomasz Sikora dał swoim kibicom... W niedzielę i on się wzruszył tak, że nie mógł mówić. To właśnie na Kubalonce ogłosił, że kończy swoją sportową karierę. – To najtrudniejsza decyzja w moim życiu. Dałem sobie czas i ten czas minął, trzeba było ją podjąć i podjąłem ją – mówi Portalowi Śląska Cieszyńskiego OX.PL, Tomasz Sikora. Decyzja o zakończeniu kariery zapadła właśnie tu, na Kubalonce, podczas Biathlonowych Mistrzostw Polski, które zresztą wygrał. – Przede wszystkim chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy przez te lata byli ze mną, którzy mi pomagali , którzy... - i tu głos Tomasza Sikory się zawiesił, z oczu popłynęły łzy.  – Tomek, rozumiemy, dziękujemy! – skandowali kibice.

Trzeba to zrozumieć – mówi wiceprezes Akademickiego Związku Sportowego przy AWF w Katowicach Krzysztof Nowak. – Myślę, że na tę decyzję wpłynęła kwestia tego sezonu, który ciężko zaliczyć do udanych. W ubiegłym roku pojawiły się też problemy zdrowotne. Zawodnik tej klasy nie może pozwolić sobie na starty, w których osiąga 50 miejsce. Tomek wie, co robi. Trzeba zrozumieć jego decyzję, choć mnie osobiście nią zaskoczył. Wiadomo, że polski biathlon to Tomasz Sikora. Miejmy nadzieję, że pojawią się jego zastępcy – mówi Krzysztof Nowak.

Od początku kariery polskiego króla biathlonu Czesław Fluder komentował jego sportowe wyczyny. – Powiedzieć, że kończy się karierę to coś bardzo trudnego. Jednak dziś na Mistrzostwach Polski jest trzykrotnym medalistą. Zdobył tu 3 złote medale w biegu sztafetowym, w indywidualnym i pościgowym. To było jego wielkie zakończenie kariery, uwiecznienie wieloletniego sukcesu – dodał.

Tomasz Sikora chce złapać oddech. W rozmowie z Portalem Śląska Cieszyńskiego powiedział, że teraz odpoczywa od biathlonu, chce robić coś innego, jednak z pewnością będzie to sport. Z rodziną jeszcze nie miałem czasu porozmawiać, nie wiem, czy jest zadowolona – mówił z uśmiechem. Kibice którzy przybyli na Kubalonkę głośno krzyczeli: "Dziękujemy!". Tomasz Sikora był też noszony na rękach i oblewany szampanem. – To było bardzo miłe i szczerze nie spodziewałem się tego mówił.

Podczas ostatniego biegu w swojej karierze mistrz był, jak zwykle, pierwszy. Bieg pościgowy zakończył Mistrzostwa Polski w Biathlonie na Kubalonce. Poniżej wyniki biathlonowych zmagań.

Mężczyźni (bieg pościgowy 12,5 km)

1. Tomasz Sikora (AZS AWF Katowice) 39.35,9 (3 rundy karne)
2. Mirosław Kobus (AZS AWF Katowice) strata 2.20,5 (4)
3. Rafał Lepel (AZS AWF Katowice) 2.37,4 (6)
4. Grzegorz Bril (AZS AWF Katowice) 3.45,6 (6)
5. Krzysztof Pływaczyk (BKS WP Kościelisko) 4.26,4 (7)

Kobiety (bieg pościgowy 10 km)
1. Krystyna Pałka (AZS AWF Katowice) 32.22,7 (3)
2. Weronika Nowakowska-Ziemniak (AZS AWF Katowice) 55,8 (2)
3. Agnieszka Cyl (Karkonosze Jelenia Góra) 2.06,8 (4)
4. Paulina Bobak (AZS AWF Katowice) 3.14,1 (2)
5. Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec) 7.25,0 (8)
6. Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice) 8.35,9 (4)

Dorota Kochman

 

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ

Zobacz też krótki filmik autorstwa Tadeusza Papierzyńskiego:

Z

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: