Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sezon rusza. Sprawdź komin

Powoli acz nieubłaganie nadciągają chłodniejsze dni. Niektórzy już zaczęli palić w piecach, inni czekają na niższe temperatury. Nie czekaj jednak z kontrolą komina – przekonują kominiarze.

Jak co roku o tej porze, Krajowa Izba Kominiarzy przypomina o czyszczeniu kominów, szczególnie przed nadchodzącym sezonem grzewczym, kiedy uruchomione mogą zostać kominy, dotąd niepracujące.

- Krajowa Izba Kominiarzy dostrzega zagrożenie, które może pojawić się z początkiem sezonu grzewczego 2022/2023, a związanego z falowym powrotem i podłączeniem urządzeń grzewczych na paliwa stałe do przewodów kominowych, które już tych urządzeń nie obsługiwały – zauważa Prezes Krajowej Izby Kominiarzy, Marcin Ziombski i dodaje: - W naszej ocenie uczynności takie powinny być poprzedzone Opinią Mistrza Kominiarskiego, która to Opinia wskazywałaby na możliwość techniczną wykonania takiego podłączenia lub na brak takiej możliwości. Przypominam właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z bezpiecznym użytkowaniem przewodów kominowych.

Jak zauważa Prezes KIK, zagrożeni biedą ludzie będą chcieli teraz zatrzymać jak najwięcej ciepła w domu i w tym celu zastosują każdą tanią i prostą metodę. Niestety niektóre „oszczędności” mogą być śmiertelne w skutkach! Obecny kryzys energetyczny wynikający z ogromnych podwyżek cen dla źródeł ciepła i opału może skutkować niewłaściwymi zrachowaniami użytkowników budynków mieszkalnych, m.in.: użytkowanie urządzeń grzewczych w złym stanie technicznym, w tym nieserwisowanych; spalanie paliw złej jakości lub materiałów palnych nie będących opałem; W celu ograniczenia kosztów ogrzewania, zatrzymania ciepła w domu zaklejanie kratek wentylacyjnych oraz nawiewników, kanałów nawiewnych; montowania urządzeń np. typu koza, kominek, bez nadzoru mistrza kominiarskiego (nielegalnie) w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych.

Ustawa Prawo budowlane stanowi, że właściciel – zarządca budynku jest zobowiązany co najmniej 1 raz w roku zlecić przeprowadzenie kontroli okresowej kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych) osobie posiadającej odpowiednie uprawnienia – mistrza kominiarskiego. (Zgodnie z art. 62 ust. 1 pkt 1 c, oraz art. 62 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane t.j. Dz. U. z 2020 r., poz.1333).

- Komin będący bardzo istotnym elementem budynku, chociaż zajmującym tylko niewielką jego powierzchnię, może też być niezwykle groźny. Szczególnie w przypadku pożaru sadzy w nieczyszczonym, źle eksploatowanym kominie. Temperatura palącej się sadzy przekracza wówczas nawet 1000 stopni Celsjusza! A taki stan jest wielkim zagrożeniem dla mieszkańców – dodaje Prezes KIK.

Państwowa Straż Pożarna co roku odnotowuje kilkanaście tysięcy pożarów spowodowanych wadami lub nieprawidłową eksploatacją urządzeń grzewczych.  W roku 2021 odnotowano 18.170 pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe, 280 pożary od urządzeń na paliwa płynne i 461 pożarów od urządzeń na paliwa gazowe.

 

red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: