Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sezon rowerowy rozpoczęty

Pogoda dopisuje toteż na cieszyńskich drogach i ścieżkach pojawiło się znacznie więcej rowerzystów. Cieszyńska policja w związku z tym przybliża tematykę bezpieczeństwa a przede wszystkim pragnie przypomnieć o podstawowych zasadach użytkowania roweru, obowiązkowego wyposażenia i poruszania się po drogach publicznych.

Rowerzyści to tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci, w przeciwieństwie do kierowcy samochodów karoserią, nie mają pasów bezpieczeństwa ani poduszek powietrznych. - Pamiętajmy, że rowerzyści są uczestnikami ruchu - różnica polega na tym, że wobec rozpędzonych pojazdów są całkowicie bezbronni. Wypadek z ich udziałem niesie za sobą niezwykle poważne konsekwencje. Poprawa bezpieczeństwa na drogach naszego powiatu jest sprawą priorytetową dla cieszyńskich policjantów, dlatego chcemy przypomnieć cyklistom o kilku podstawowych zasadach użytkowania roweru, obowiązkowego wyposażenia i poruszania się po drogach publicznych – zwraca uwagę mł. asp. Krzysztof Pawlik

Rozpoczęcie sezonu rowerowego powinno zacząć się od przygotowania jednośladu do jazdy. Stan techniczny pojazdu ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno kierującego nim, jak i innych użytkowników dróg. To również dobry moment na sprawdzenie, czy jest sprawne i „na miejscu” obowiązkowe wyposażenie czyli:

  • co najmniej jeden sprawny hamulec,
  • dzwonek lub sygnał dźwiękowy o nieprzeraźliwym dźwięku,
  • z przodu światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej – może być migające,
  • z tyłu światło pozycyjne barwy czerwonej – może być migające oraz światło odblaskowe barwy czerwonej – o kształcie innym niż trójkąt.
  • Kask ochronny nie jest obowiązkowy, niemniej jednak jego używanie znacznie poprawi bezpieczeństwo rowerzysty.

Dziecko na rowerze

Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby. Albo na rowerze w specjalnym foteliku. Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze - także po chodniku.

Dzieci powyżej 10 lat na rowerze mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową.

(red/mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: