Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Setne urodziny Jana Kuboka

W minionym tygodniu mieszkaniec Goleszowa Równi – Jan Kubok obchodził swoje 100 urodziny. Z tej okazji do jubilata przybyła delegacja z Urzędu Gminy Goleszów oraz przedstawicielka Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pan Jan  mieszkał na Gojach (dom rodzinny, wybudowany przez ojca solenizanta istnieje do dnia dzisiejszego), kształcił się w gimnazjum matematyczno-przyrodniczym w Cieszynie na placu Londzina, a potem po reformie szkolnictwa w liceum matematyczno-fizycznym, gdzie zdał maturę w maju 1939 roku. W sierpniu 1939 r. otrzymał wezwanie do odbycia służby w junackich obozach pracy – pracował przy budowie drogi w dolinie Kościeliskiej, a potem kopał rowy przeciwczołgowe.

W czasie wojny wpierw uciekł przed wojskami niemieckimi w stronę polskiej granicy wschodniej, a po wkroczeniu wojsk rosyjskich na teren Polski - powrócił do Ustronia. Radość z przybycia w rodzinne strony nie trwała długo. 20 kwietnia 1940 r. został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Dachau. Następnie przeniesiono go do obozu koncentracyjnego w Gusen, który był obozem karnym obozu koncentracyjnego Mauthausen. Pod koniec lutego 1940 roku został zwolniony z obozu i rozpoczął pracę w Wiedniu, w zakładach wojskowych „Siemens Und Halske”, a następnie w zakładach Simensa w Babenberg (w okolicy Norymbergii).

Po wojnie pan Jan zostaje zatrudniony w Kopalni „Wujek”, jako pracownik fizyczny. Uzupełnił swoją wiedzę (technikum, studia, kursy), awansował i ostatecznie swoją zawodową pracę zakończył na stanowisku zastępcy dyrektora do spraw ekonomicznych Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek”. W trakcie pracy zawodowej angażował się w pracę społeczną działając w różnych organizacjach m.in. w LOK, w redakcji gazety „Rębacz” oraz w PTTK. W latach 80. minionego stulecia wybudował dom w Goleszowie Równi, angażując się jednocześnie m.in. w pracę społeczną przy budowie gazociągu w tej części Goleszowa.

W skład delegacji samorządowej która odwiedziła jubilata weszli  Wójt Gminy Goleszów Krzysztof Glajcar, Przewodniczący Rady Gminy Goleszów Bogusław Konecki, Zastępca Przewodniczącego Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan, Sołtys Goleszowa Równi Leszek Staś, przedstawiciel Urzędu Stanu Cywilnego Aleksandra Handzel-Czyrnek i reprezentant „Panoramy Goleszowskiej”. Z ramienia ZUS przybyła Jolanta Wróbel. Wszyscy goście życzyli solenizantowi dużo pomyślności i kolejnych 100 lat w zdrowiu.

(red/goleszow.pl)

źródło: ox.pl
dodał: cr

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-09-05 07:51:01
Marzanna: Życzę solenizantowi dużo zdrowia i radości w następnych latach swojego życia.
2018-09-05 10:16:59
alouette: Gratulacje dla Solenizanta i rodziny!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: