Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sesja w Goleszowie - będzie nowy statut

Zmiany w budżecie, udzielenie pomocy finansowej Powiatowi Cieszyńskiemu w wysokości ponad 12 tys. zł, przystąpienie do projektu w partnerstwie z Powiatem i Gminą Trzyniec, powołanie komisji, która zajmie się opracowaniem projektu nowego statutu - m.in. te tematy były przedmiotem obrad sesji Rady Gminy Goleszów (03.02).

W porządku obrad ostatniej (03.02) sesji Rady Gminy Goleszów znalazło się zaledwie kilka uchwał. Ponieważ nie wpłynęły do Biura Rady w okresie pomiędzy sesjami, żadne zapytania i interpelacje lutowa sesja przebiegała w ekspresowym tempie. Uchwała nad którą najdłużej się zatrzymano dotyczyła udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Cieszyńskiemu na realizację zadania polegającego na prowadzeniu ośrodka wsparcia dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie. Pomoc o której mowa zostanie udzielona w formie dotacji celowej w br. w wysokości 12.789,00 zł. Powiat Cieszyński ogłasza konkurs na prowadzenie takiego ośrodka z czego 50% będzie finansował Powiat, a pozostałe 50% jest rozdzielone pomiędzy gminy – tłumaczyła Skarbnik Gminy Beata Kubaczka. Nasz udział przypada w takiej, a nie innej wysokości ponieważ w każdej gminie uzależniony jest od liczby mieszkańców. W naszym przypadku wychodzi więc taka kwota dotacji, którą przedstawiamy w proponowanej uchwale – dodała.

Ponad 12 tys. zł pomocy finansowej zainteresowało Wiceprzewodniczącego Rady Rafała Glajcara. Co w sytuacji gdyby przez kolejne lata żadna osoba z Gminy Goleszów nie korzystała z takiej jednostki? Czy mają Państwo informację z Powiatu, czy zawsze wszystkie środki są wykorzystane, a jeżeli nie, to co się z nimi dzieje? – pytał Rafał Glajcar.

Skarbnik jak i Wójt zaznaczyli, iż zapewnienie wsparcia osobom dotkniętym przemocą w rodzinie jest zadaniem gminy. Musimy zapewnić gotowość, że mamy taki ośrodek. Jeżeli te środki nie zostaną spożytkowane w tej wysokości otrzymujemy zwrot – przyznała Beata Kubaczka. Jak dodał Wójt z tych środków ośrodek jest utrzymywany. My swoim wkładem zapewniamy gotowość, że w każdym momencie nasz mieszkaniec może z tego miejsca skorzystać. Natomiast rozliczenie następuje po roku budżetowym i ewentualnie koszty które nie zostaną wydatkowane, zostaną nam później zwrócone – mówił Krzysztof Glajcar.

Kolejna uchwała dotyczyła przystąpienia do realizacji projektu pn. „Zwiększenie dostępności do zasobów naturalnych i kulturowych pogranicza polsko-czeskiego w obrębie gmin Goleszów i Trzyniec”. Jak poinformowano na sesji projekt zakłada realizację dróg w obrębie pogranicza polsko - czeskiego. Gmina przystąpi do jego realizacji wspólnie z Powiatem Cieszyńskim i Gminą Trzyniec. Poszczególni partnerzy planują objąć projektem modernizację/przebudowę następujących dróg: Powiat droga Cieszyn-Dzięgielów, Goleszów ul. Kojkowicka w Puńcowie ok. 1700 m oraz Trzyniec odcinki dróg gminnych sąsiadujących z ul. Kojkowicką. Dofinansowanie do realizacji tego projektu pochodziłoby z Programu  Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Ogłoszenie naboru wniosków planowane jest na trzecią dekadę marca 2016 roku. Możliwe uzyskanie dofinansowania to 85% kosztów kwalifikowanych projektu. Szacunkowy koszt zadania po stronie Gminy Goleszów to ok. 1 mln 200 tys. zł na który składa się koszt robót budowlanych, przygotowanie projektu budowlanego, nadzór inwestycyjny i zapewnienie promocji. Jeżeli wniosek uzyskałby pozytywną rekomendację i dofinansowanie, zakończenie rzeczowej realizacji planowane jest w 2017 roku. Powyższa uchwała pojawiła się w porządku obrad ponieważ jednym z elementów który pozwala na złożenie wniosku jest podjęcie uchwały o przystąpieniu do wspólnej realizacji wspomnianych podmiotów, w dalszej kolejności podpisanie porozumienia o współpracy oraz przygotowanie wniosku aplikacyjnego o dofinansowanie.

Ostatni projekt uchwały dotyczył zmiany uchwały w sprawie powołania komisji ds. statutu Gminy. Zaistniałe zmiany wytłumaczyła Sekretarz Gminy Renata Sikora. W marcu Rada Gminy powołała doraźną komisję ds. statutu gminy w celu opracowania nowelizacji statutu. W związku z tym, że zakres zmian proponowanych przez komisję jest tak szeroki niestety nowelizacja nie jest możliwa. Statut byłby całkowicie nieczytelny. Pojawiła się propozycja opracowania nowego statutu i w związku z tym żeby nie było wątpliwości, czy komisja powołana ds. nowelizacji może opracować nowy statut, proponuje się zmienić zapis, a mianowicie na powołanie doraźnej komisji ds. statutu Gminy w celu opracowania projektu nowego statutu. Skład komisji pozostanie taki sam – zaznaczyła.

Dodajmy, iż w składzie wyżej wymienionej komisji zasiadają: Rafał Glajcar, Karol Lipowczan i Beata Chruszcz. Wszystkie uchwały zostały przyjęte przez radnych jednogłośnie.

 

MSZ
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-02-10 18:54:17
cieszyn95: bardzo się cieszę że gmina Goleszów tak współpracuje z Powiatem Cieszyńskim; a może tak współpraca na poziomie Karty Dużej Rodziny bo wydana w Goleszowie nie działa w Cieszynie np. lodowisko w Cieszynie preferuje tylko Cieszyńska Kartę Dużej Rodziny więc może jakiś krok do przodu w moim kochanym powiecie , bo niby mieszkam w powiecie Cieszyńskim ale kara bo nie w Cieszynie tylko w Goleszowie. więc atrakcje z Karty Dużej Rodziny tak zwana pomoc się nie należy. To samo w Skoczowie basen Delfin, owszem uznają KDR ale skoczowską, więc znów nici. Na szczęście byłam nad możem tam uznają tą kartę Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny - zobaczyłam żubry w puszczy :). Może Karta Dużej Rodziny powinna być jedna a nie co kraj to obyczaj ale w końcu mieszkam w Polsce
2016-02-21 22:55:11
annaklo: Szkoda, że nie ma nikogo kto wpadłby na pomysł zrobienia zwykłego chodnika z Cieszyna do Cisownicy. Nie wspominając już o zwykłym poboczu czy to trasie rowerowej. Takie ładne sołectwa, tylko brak chęci i działania...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: