Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Serbska delegacja w Cieszynie

W ramach programu ''Civil Servants Mobility Program'' realizowanego m.in. przez Ośrodek Studiów Wschodnich w Warszawie do Cieszyna zawitali goście z Serbii. W związku z wizytą Cieszyn odwiedziły przedstawicielki rządu w Belgradzie, wcześniej zawitały jednak do kilku innych Polskich miast. Śląsk Cieszyński był ostatnim punktem na mapie ich podróży po nadwiślańskim kraju.

Delegacja została przywitana przez przedstawicieli Cieszyna oraz Czeskiego Cieszyna. Burmistrz Miasta Ryszard Macura życząc owocnej wizyty i wyrażając nadzieję, że właśnie nawiązana współpraca będzie kontynuowana. Vera Veljanovski, Marija Askovic-Matic i Dušanka Jovanović – przedstawicielki Ministerstwa Administracji i Samorządu Lokalnego, Departamentu Samorządu Terytorialnego oraz Serbskiej Izby Przemysłowo-Handlowej – zapoznały się z działaniami Euroregionu ŚC-TS i zwiedziły miasta po obu stronach granicy.

Wizyta rozpoczęła się kilka dni wcześniej w Warszawie, w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Serbscy goście mieli okazję odwiedzić Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Rozwoju. Kolejnym etapem podróży było spotkanie w Katowicach z urzędnikami Urzędu Marszałkowskiego i Regionalnej Izby Gospodarczej. Następny na trasie był Racibórz, a potem Konsulat Generalny RP w Ostravie i Sekretariat EWT w Ołomuńcu. Ostatnim punktem wizyty był Cieszyn, gdzie towarzyszyli im przedstawiciele Ośrodka Studiów Wschodnich oraz dyrektor Wydziału Współpracy z Zagranicą i Projektów Międzynarodowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

W czasie trwania wizyty Serbska delegacja szczególnie zainteresowała się ideą „Ogrodu Dwóch Brzegów” – projektu realizowanego wspólnie przez dwa przygraniczne miasta. Została doceniona również współpraca transgraniczna, które wyróżniają Cieszyn oraz Czeski Cieszyn w skali Europy. Wizyta miała związek ze staraniami Serbii o wejście do Unii Europejskiej i otwarcie euroregionu, w związku z czym doświadczenia zarówno Czeskiej, jak i Polskiej strony mogą być cennymi informacjami i inspiracją.

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-02-10 20:44:01
bronek91: ?????? ?? ??????!!! Takie delegacje nawet miło widzieć!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: