Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Seniorze nie daj się oszukać

Niestety mimo ostrzeżeń, co pewien czas kilka starszych osób traci swoje oszczędności. Powodem jest dosyć dobrze znana i nagłaśniana w mediach metoda na wnuczka.

Babciu, pilnie potrzebuję pieniędzy...- taki telefon może odebrać ktoś z naszej rodziny, nie zdając sobie nawet sprawy, że ma do czynienia z przestępcą. To jedno z często popełnianych przestępstw, którego ofiarami padają ludzie starsi. „Metoda na wnuczka” polega na wyłudzeniu pieniędzy przez osoby podające się za członków rodziny lub bliskich znajomych, pod pretekstem pilnej życiowej potrzeby.

Metody oszustów są coraz bardziej wyrafinowane i dlatego nadal tyle osób daje się oszukać. Jeśli nie zadzwoni do nas „wnuczek”, to może zapukać do drzwi ktoś, kto podaje się za pracownika gazowni, listonosza, pracownika administracji... Pamiętajmy więc, wystarczy często wykazać się ograniczonym zaufaniem.

„Seniorze nie daj się oszukać” – apelują policjanci i rozmawiają z słuchaczami Uniwersytetu III Wieku jak być ufnym, ale nie naiwnym.

Również KPP w Cieszynie choć nie realizuje tego konkretnego programu uczestniczy w różnego rodzaju inicjatywach w ramach działań Bezpieczne Miasto skierowanych do osób starszych. Jedną z nich jest zorganizowany na początku lutego wykład na Uniwersytecie III Wieku - Beztroska jesień życia, w którym wzięło udział około 160 osób.

- Podczas spotkania z seniorami omówione zostały zagadnienia z zakresu wiktymologii oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi, formy zabezpieczenie mienia i zachowanie na drodze. Seniorzy poznali nowe metody oszustw "na wnuczka". Wykład zakończył się eksperymentem z odblaskami mającym na celu przekonać seniorów do noszenia odzieży z takimi elementami, szczególnie w okresie zmierzchu i nocy – wyjaśnia Mariusz Białoń rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

 

bsk
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: