Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Samorządowiec z Mistrzem Świata. Co z tego wynikło?

W ramach odbywającego się pod patronatem prasowym Festiwalu Szachowego „Szachy w Ustroniu łączą pokolenia”, odbyła się symultana z jego gościem specjalnym, jednym z najwybitniejszych w historii szachistów, wielokrotnym mistrzem świata, którym jest Garri Kasparow.

W symultanie zagrało 20 szachistów. Jednym z graczy był były Burmistrz Cieszyna, a obecnie Radny Powiatu Cieszyńskiego – Bogdan Ficek. Na czym polega symultana szachowa? – Mistrz zawsze gra białymi bierkami, równocześnie z kilkunastoma, czasem nawet kilkudziesięcioma graczami - tłumaczy Bogdan Ficek.

Były burmistrz Cieszyna, a obecny radny powiatowy, zanany jest z zamiłowania do gry w szachy. Symultana to jednak szczególna szachowa rozgrywka. - Mistrz podchodzi do stolika, by wykonać swój ruch. Wtedy  jego przeciwnik ma czas na zastanowienie się, kiedy ponownie pochodzi mistrz, trzeba wykonać w jego obecności ruch, po czym mistrz wykonuje natychmiast swój ruch, ponieważ dla niego nie jest to żaden problem - nie musi się zastanawiać – tłumaczy z uśmiechem Bogdan Ficek.

Radny powiatowy obrał otwartą strategię gry z mistrzem. - Grałem z Kasparowem otwarcie, które nazywa się „Obrona Polska”. To bardzo rzadki debiut, rzadko stosowany. Był popularny w XIX wieku. Chciałem zaskoczyć Arcymistrza, w moim odczuciu wydaje mi się, że to się, udało, bo Mistrz nie grał tego debiutu, w sposób, o którym mówi kilkusetletnia teoria szachowa. Co warto podkreślić, zdecydowanie grał jak silny szachista, który wymyśla ruchy przy szachownicy. Wykonałem ponad 44 ruchy, nim się poddałem. Walczyłem bardzo długo. Moim zdaniem pozycja była wyrównana, ale ponieważ zostałem ostatnim graczem symultany, gdyż pozostali gracze wcześniej już przegrali swoje partie, w związku z tym nie miałem czasu na zastanawianie się, jak wcześniej, w czasie trwającej symultany. Mistrz bowiem stanął przy moim stoliku, wykonywał ruch, po czym musiałem wykonać swój. Wtedy Kasparow ponownie natychmiast wykonywał ruch. Już nie miałem czasu na zastanawianie się, myślenie, jak wcześniej, nim Mistrz przeszedł dwudziestu szachistów, w końcu mu uległem. Potwierdzam, klasa gry Mistrza jest ogromna, Kasparow ma punktów rankingowych ponad 2800, a ja 1496. Było to dla mnie niezapomniane przeżycie. Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy pomogli w tym, że miałem szansę zagrać z Garri Kasparowem. Dostałem od Mistrza przepiękną dedykację wpisaną do książki jego autorstwa opowiadającej o sztucznej inteligencji. Jestem w siódmym niebie – dodaje Bogdan Ficek.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-23 09:20:52
tom lem: ... to trzeba przyznać, przekształcenie Zakładów miejskich w Spółki miejskie, to był ruch na miarę dobrego szachisty, za który prezesi tychże będą wdzięczni dozgonnie, nie wspominając o beneficjentach "Rad" nadzorczych, którzy za nic nierobienie, pobierają apanaże ;-)brakło tylko czasu na przekształcenie MZD i Termiki, które straszą wizerunkiem przy wjeździe do miasta, jedna dziurami , druga afiszami.
2021-08-23 09:30:54
sierżant_Niemyty_Wycior: lipa a nie komentarz tomuś, spółki miejskie to wcale nie był pomysł Ficka, w całej Polsce takie wtedy powstawały - a to, że funkcjonują w Cieszynie jak bizantyjskie państwa swych szefów w bezradnym państwie ratuszowym to zupełnie inna sprawa i obciąża każdego po kolei od Ficka począwszy burmistrza i radę miejską, dopiero Staszkiewicz zaczyna z tym robić porządek ale też niemrawo
2021-08-23 09:38:21
tom lem: .... porządek (????) ;-) dobre!!! - wymiana porządkiem, tak też można ale tu raczej o odejście na zasłużony odpoczynek chodzi, niż o "porządek"
2021-08-23 12:15:02
Ondraszek: 44 ruchy z Kasparowem mówi samo za siebie. Gratulacje!
2021-08-23 16:54:19
święty_Patryk: uważam, że lokalna egzekutywa PiS powinna zażądać reasumpcji tej partii, Ficek się po prostu pomylił w jednym ruchu
2021-08-23 17:46:59
marat: Zatem działajcie, to Wasza partia krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach+włącznie z tymi kradzionymi i udawanymi.
2021-08-23 19:16:31
tom lem: ...Patryku, tyś jest jednak Geniusz, by nie rzec EU geniusz, w tych swoich komentarzach. Ode mnie, kolejna łapka w górę ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: