Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Samorządowcy stela u biskupa

W Bielsku-Białej odbyło się noworoczne spotkanie przedstawicieli świata polityki i samorządu z biskupem Diecezji Bielsko-Żywieckiej Romanem Pindlem. Uczestniczyli w nim także reprezentanci naszego powiatu.

Głównym tematem homilii, jaką wygłosił bp Roman Pindel podczas uroczystej mszy świętej, był serial "Mesjasz", za który odpowiada platforma Netflix. Ten thriller polityczny przedstawiać ma współczesnego Jezusa-Proroka, który pojawia się na Bliskim Wschodzie i jest ścigany przez agentów CIA. - Wiele rzeczy jest rozmytych. Brakuje nam kryteriów. Próbujemy tworzyć jakby alternatywną historię, narrację i zastanawiamy się nad tym, która jest ciekawsza, bardziej chwytliwa czy porywająca, zapominając o tym, czy Bóg tego chce. Zapominamy, jakie jest objawienie od Boga, odnośnie tego, jak chce zbawić świat - mówił biskup, cytowany przez portal Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Podczas spotkania opłatkowego, w imieniu samorządowców, przemawiał burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko. Mówił o roku św. Jana Sarkandra, który jest obchodzony w trytonowym grodzie.Wśród gości była także wójtka Istebnej, Łucja Michałek i radni gminni:

KR/Diecezja.bielsko.pl

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

31
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-13 16:04:00
donekT: Starajcie się najpierw o królestwo Boże i Jego sprawiedliwość, a to wszystko będzie wam dodane.
2020-01-13 16:13:28
donekT: Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej i lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których mój Ojciec je przygotował. Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, oburzyli się na tych dwóch braci. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym SŁUGĄ. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie NIEWOLNIKIEM waszym, na wzór Syna Człowieczego, który nie przyszedł, aby Mu służono, lecz aby służyć i dać swoje życie na okup za wielu.
2020-01-13 16:17:32
donekT: Szymonie, jak ci się zdaje? Od kogo królowie ziemscy pobierają daniny lub podatki? Od synów swoich czy od obcych?. Gdy powiedział: Od obcych, Jezus mu rzekł: A zatem synowie są wolni. Żebyśmy jednak nie dali im powodu do zgorszenia, idź nad jezioro i zarzuć wędkę! Weź pierwszą rybę, którą wyciągniesz, i otwórz jej pyszczek: znajdziesz statera. Weź go i daj im za Mnie i za siebie!
2020-01-13 16:19:37
donekT: wziął Go (...) na bardzo wysoką górę, pokazał Mu wszystkie królestwa świata oraz ich przepych i rzekł do Niego: «Dam Ci to wszystko, jeśli upadniesz i oddasz mi pokłon»
2020-01-13 16:36:11
krzysztofmn: no tak - obrzydliwej i upokarzającej tradycji stało się zadość, po 'pochodach trzech króli' czas na pielgrzymkę ci.li
2020-01-13 16:37:57
krzysztofmn: p.s. a z tą "wójtką Istebnej" to strzał w dziesiątkę - w samo sedno tamtejszego obskurantyzmu i kadzidlanego przymulenia
2020-01-13 17:16:05
ciotka matylda: Będę wdzięczny jeśli ktoś z członków delegacji zechce poinformować mnie na czyj koszt ta delegacja się odbyła i czy ten kalendarz to prywatna własność burmistrza czy też dar od Skoczowian. Widzę też wśród gości dwóch ministrów, czy oni też uświetnili to spotkanie na swój koszt? Przypominam,że miasto, podobnie jak rząd nie ma własnych pieniędzy. Wszystkie dochody są pochodną podatków płaconych przez mieszkańców. Nic mi do tego czy burmistrz i samorządowcy wierzą czy nie wierzą, chodzą do kościoła takiego czy innego lub są niewierzący. Jednak chcę wiedzieć jak i na co wydawane są pieniądze z moich podatków.
2020-01-13 18:19:01
krzysztofmn: na pewno była pani radna Teresa Papkala, na pewno wie za czyje, i na pewno podzieli się z nami ta wiedzą...:)
2020-01-13 21:17:34
donekT: ... Na BYCIE RAZEM również coś zostanie;) Cieszyńska Pańcia, szczególnie w okresie wyborczym, również lubuje się w prezentowaniu swego wizerunku w pobliżu miejsc sakralnych, gdzie chadza ze swoim WIERNYM pupilkiem, żeby trochę "ZAIMPREGNOWAĆ" kościelne muru. Sześciu Królom również nie odpuści;) Zatem pupilku cieszyńskiej pańci, ekspercie od moralności "wszej" i "owej", czyń swoją powinność, IMPREGNUJ dalej!
2020-01-14 08:19:50
krzysztofmn: dzień dobry, pani Tereso - czekamy...;)
2020-01-14 09:22:12
donekT: ... ZDEZORIENTOWANY IMPREGNAT prędzej się przeterminuje.
2020-01-14 19:11:52
666: Pod taką czapką, nie może być wszystko na miejscu.
2020-01-14 19:37:05
krzysztofmn: [a może coś niedobrego się przydarzyło pani Teresie?... po opłatku??!...]
2020-01-14 19:58:28
donekT: Zaproponowano jej adopcję wiernego pupilka cieszyńskiej gosposi? Współczujemy!
2020-01-14 23:40:29
donekT: Warto dodać, iż dobrze byłoby, gdyby nasi samorządowcy udali się z wizytą również do przedstawicieli innych występujących na terenie regionu wspólnot wyznaniowych, o ile zostanie z ich strony wyrażona taka wola. Zasada rozdziału Związków Wyznaniowych (Kościoła) od Państwa ma różne oblicza, dopuszcza się współdziałanie i moim zdaniem jest to dobra droga. Niemniej każda wspólnota wyznaniowa boryka się ze swoimi problemami i ma swoje potrzeby. Nie dawajcie argumentów Skrajnej Lewicy (Lewactwu) jakoby jedna z kilku wspólnot wyznaniowych traktowana byłaby jakoś "wyjątkowo". Dodatkowo reprezentacja samorządowców i nie tylko, z tego, co można zauważyć (chyba że się nie orientuję) jest dość jednolita pod względem przekonań politycznych. Warto, aby tego rodzaju spotkania odbywały się ponad podziałami politycznymi i nie inicjowały różnic wśród mieszkańców/ przenosiły się na grunt społeczny. Świadome lub nieświadome nakładanie podziałów politycznych na wyznaniowe nie służy budowaniu wspólnoty i ma charakter destrukcyjny. Nauka Kościoła (spotkanie jest u Biskupa) ma szerokie zastosowanie, szkoda ograniczać się do tematów związanych z cielesnością, prokreacją, czy form pożycia- co więcej, tematy te są narzucane przez stronę skrajnie lewicową (lewactwo- np. myśl Foucaulta) i środowiska antyklerykalne. Pominięte zostają kwestie relacji wiernych wobec państwa, dotyczące etyki pracy i relacji pracodawca- pracobiorca, etosu służby społecznej, propagowania właściwej ekonomii, uświadomienia w kwestii "kradzieży", korzystania przez niektóre parafie z "pomocy" przedsiębiorców, którzy różnie obchodzą się z pracownikami (wg Biblii tak nazywany grzech wołający o pomstę do nieba).
2020-01-14 23:56:16
donekT: Co do przedstawienia Chrystusa, nie jest to zjawisko nowe, tylko powtarzanie w innej, bardziej powszechnie dostępnej formie dawnych schematów. Wynika to z próby zagospodarowania postaci Chrystusa, jako postaci wyjątkowej. Chrześcijaństwo wraz z pewnymi innymi zaadaptowanymi rozwiązani antycznymi stanowi podstawę kulturową (nie tylko wyznaniową) współczesnej cywilizacji zachodniej. Wobec tego wszelkie prądy ANTYKULTUROWE zmuszone są odnieść do postaci Chrystusa. Dawniej czynili to Gnostycy i podobnego rodzaju herezje, w czasach nam bliższych MARKSIŚCI, którzy na potrzeby rewolucji stworzyli nawet osobny nurt w ramach swej ideologii (Teologia Wyzwolenia), gdzie Jezus został przedstawiony jako REWOLUCJONISTA a wspólnoty pierwszych chrześcijan jako PROTOMARKSISTOWSKIE. Sam Marks był doskonale zapoznany z treścią Biblii. Podobne tendencje można zaobserwować w NIHILIZMIE. Zatem należy się przyzwyczaić, iż z pewnością postać Chrystusa wobec KULTUROWEJ NEOMARKSISTOWSKIEJ REWOLUCJI na zmianę będzie ośmieszana/podważana/zagospodarowywana.
2020-01-15 06:44:46
jasper: https://oko.press/biskupi-ktorzy-tuszowali-pedofilie-w-kosciele/ Dla pupilka obrincow pedofilii w KK. No donek vel bronek, Ilu biskupow siedzi za krycie przestepcow w sutannach ?????
2020-01-15 08:07:09
donekT: cytat "Ilu biskupow siedzi za krycie przestepcow w sutannach ?????" koniec cytatu- jasper-Q na podstawie którego artykułu? Zdaje się, iż myśl oświeceniowa słuchaczom i wyznawcom cieszyńskiej ŚWIETLICY jest nadal obca. Pozdrowienia dla krzewicieli MARKSISTOWSKIEJ TEORII WALKI KLAS. PS Kto kryje Romana Polańskiego?
2020-01-15 16:15:14
krzysztofmn: milczenie radnej Papkala jest wystarczającą uważam odpowiedzią na pytanie kto za oddany przez tę żałosną ekipę biskupowi hołd zapłacił...
2020-01-15 16:43:14
donekT: ... cieszyńska przykopa.
2020-01-15 20:12:06
krzysztofmn: ...a tymczasem całkiem świeże cytaty z Franciszka, w ich świetle ekstaza nerwowa "starego", janapawłowego czy nawet benedyktowego kleru, wcale nie dziwi : ⛪ Papież Franciszek przestrzegł we wtorek przed "duszpasterską schizofrenią", jak nazwał postawę tych duchownych, którzy "mówią jedno, a robią drugie". Podczas mszy w watykańskim Domu świętej Marty powiedział, że często Lud Boży toleruje hipokrytów. Franciszek skoncentrował się na słowach zawartych w dzisiejszej Ewangelii "Jezus uczył jako ten, który ma władzę, a nie jak uczeni w Piśmie” (Mk 1, 22). Wskazał na różnicę między "posiadaniem władzy”, "autorytetu wewnętrznego” jak Jezus, a "sprawowaniem władzy bez autorytetu, jak uczeni w Piśmie”, którzy chociaż byli specjalistami w nauczaniu Prawa i byli słuchani przez lud, nie cieszyli się autorytetem. ⛪ "Ile zła wyrządzają niespójni chrześcijanie, którzy nie dają świadectwa, niespójni i schizofreniczni pasterze, którzy nie dają świadectwa" - stwierdził papież podczas tradycyjnej porannej mszy w kaplicy domu, gdzie mieszka. Franciszek wskazał, że "Jezus miał autorytet, bo była spójność między tym, czego nauczał, i tym, co robił, jak żył". "Owa spójność jest tym, co daje wyraz osobie posiadającej autorytet (...) Autorytet ukazuje się w konsekwencji i świadectwie” – wskazał Ojciec Święty. Papież powiedział, że taki brak spójności, który cechował faryzeuszy, Jezus określał mianem "hipokryzji". "To sposób działania tych, którzy pełnią odpowiedzialne funkcje wobec ludzi, w tym przypadku - duszpasterskie, ale nie są spójni, nie mają autorytetu. A Lud Boży jest łagodny i toleruje; toleruje tylu pasterzy-hipokrytów, tylu schizofrenicznych pasterzy, którzy mówią, a nie robią, są niekonsekwentni" - oświadczył. ⛪ Dlatego Pan Jezus przestrzegał lud: "Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie” (Mt 23, 3). Papież przypomniał, że wielokrotnie Pan Jezus zwracał się do nich "obłudnicy”, jak to widzimy na przykład w 23 rozdziale Ewangelii św. Mateusza. "Obłuda jest sposobem działania tych, którzy są odpowiedzialni za ludzi - w tym przypadku chodzi o odpowiedzialność duszpasterską - ale nie są konsekwentni, nie są panami, nie mają autorytetu. A lud Boży jest łagodny i toleruje; toleruje wielu obłudnych pasterzy, wielu pasterzy schizofrenicznych, którzy mówią a nie czynią” – stwierdził Ojciec Święty. ⛪ Następnie Franciszek zauważył, że podobnie zachowują się niektórzy wierni: "chodzą na mszę we wszystkie niedziele, a żyją jak poganie". "Jak wiele zła wyrządzają chrześcijanie niekonsekwentni, którzy nie dają świadectwa oraz pasterze niekonsekwentni, schizofreniczni, nie dający świadectwa” – powiedział z ubolewaniem papież. "A ludzie mówią: «taka niespójność to skandal»" - dodał papież. Ojciec Święty zakończył swą homilię zachętą do modlitwy, aby wszyscy ochrzczeni mieli „autorytet”, który nie polega na wydawaniu rozkazów i podnoszeniu głosu, ale "na byciu konsekwentnym, byciu świadkiem i z tego powodu byciu towarzyszami drogi na ścieżkach Pana”. ⛪ https://deon.pl/kosciol/papiez-przestrzegl-przed-duszpasterska-schizofrenia-i-hipokryzja,719484
2020-01-15 21:04:58
jasper: Mam wrazenie, ze polski katolicyzm zyje przekazami ewangelicznymi marginalnie, miotajac sie miedzy swieconka, seksem a godlem. Polska to rozrosniete do rozmiaru panstwa takie Lipce Reymontowskie - patriarchalny system z dawka ksenofobii i obyczajowej mieszanki przestrzegania regul z hipokryzja. W tej rzeczywistości to, ze ksiadz na boku „dogadza gosposi ” albo daje „ciumka dziecku”, kwituje sie slowami - „Tak bywa” i jest dopuszczalnym elementem prostego swiata ciemnego ludu. Czy mozna od takiej formy religijnosci cos wiecej wymagac ?
2020-01-15 21:04:58
jasper: Mam wrazenie, ze polski katolicyzm zyje przekazami ewangelicznymi marginalnie, miotajac sie miedzy swieconka, seksem a godlem. Polska to rozrosniete do rozmiaru panstwa takie Lipce Reymontowskie - patriarchalny system z dawka ksenofobii i obyczajowej mieszanki przestrzegania regul z hipokryzja. W tej rzeczywistości to, ze ksiadz na boku „dogadza gosposi ” albo daje „ciumka dziecku”, kwituje sie slowami - „Tak bywa” i jest dopuszczalnym elementem prostego swiata ciemnego ludu. Czy mozna od takiej formy religijnosci cos wiecej wymagac ?
2020-01-15 21:18:00
donekT: ... cieszyńska PRZYKOPA. Nic dodać, nic ująć. Najbardziej martwią się o instytucję, poza którą się znajdują- powinna ich obchodzić tyle, co przysłowiowy zeszłoroczny śnieg, albo Burkina Faso. Niech nadal się bawią w tę swoją "Twórczą Destrukcję" i "SAMOREALIZACJĘ", i żyją w tym swoim zakłamaniu. Instytucja będzie trwać;D:D:D
2020-01-15 21:24:18
donekT: PS Jak został poruszony temat wsi Lipce z "Chłopów"- za co została wygnana Jagna? Może jasper-Q przypomnisz, coś w Twoich klimatach:)
2020-01-15 22:49:15
jasper: Lipce Lipcami, a mnie ciekawi ile KK wydal na drogie prezenty kochankow ks. Makulskiego - ( tworcy bazyliki w Licheniu z datkow wiernych) oraz czy zaplacil podatek od tych kwot. Nie mowiac o jego naduzyciach finansowych. To taka „ regionalna“ religijnosc pasterzy. Ciekawy film „ Lichen - biznes czy religia“ dedykuje donkowi vel bronek :)
2020-01-15 23:18:33
donekT: Bardzo dziękuję, z przyjemnością się zapoznam. Jeżeli doszło do tylu nieprawidłowości, gdzie było PAŃSTWO? Jak zostało napisane: "Albowiem rządzący nie są postrachem dla uczynku dobrego, ale dla złego. A chcesz nie bać się władzy? Czyń dobrze, a otrzymasz od niej pochwałę. Jest ona bowiem dla ciebie narzędziem Boga, [prowadzącym] ku dobremu. Jeżeli jednak czynisz źle, lękaj się, bo nie na próżno nosi miecz. Jest bowiem narzędziem Boga do wymierzenia sprawiedliwej kary temu, który czyni źle."- Przestępstwo jest przestępstwem, czyli karygodnym czynem- religijność naturalnym zjawiskiem społecznym. Jak można zauważyć, WYZNAWCY ŚWIETLICY nie zważają na adekwatność stosowanych pojęć. O ile te potrafią odróżnić.
2020-01-15 23:24:02
donekT: PS jasper-Q, zapoznaj się z twórczością Zofii Kossak, im więcej, tym lepiej. Dobrze Ci to zrobi;), Jeżeli wolisz bardziej współczesnych autorów, Oriana Fallaci też jest dobra, nawet lepsza, ponieważ pewnych spraw odnosi się z innej perspektywy.
2020-01-16 06:29:25
jasper: To winny Konkordat, donek vel bronek i nalezy go jak najszybciej rozwiazac, zeby wiecej nie bylo „ nieprawidlowosci“ a ja uwazam - przestepstw. Panstwo w panstwie jak widac ma sie dobrze a wierni wszystkie przestepstwa duchownych akceptuja - ze strachu, durnoty, poddanstwa, bo duchowni to swieci ...?!. Jeszcze raz podaje - https://oko.press/biskupi-ktorzy-tuszowali-pedofilie-w-kosciele/ - „ prawdopodobnie wzywa wtedy rodziców molestowanych chłopców do siebie. Po wizycie rodzice gremialnie wycofują zeznania obciążające ks. Pawłowicza. Skutkiem tego Prokuratura Rejonowa w Łęczycy postanawia nie wszczynać postępowania karnego „ Dlatego donek vel bronek, przestan produkowac swoje brednie.
2020-01-16 07:32:20
donekT: Tu winne są poszczególne nieudolnie działające INSTYTUCJE PAŃSTWOWE, które powinny stać na straży porządku, w których kompetencji jest ściganie przestępstw. Wynika to z zasady rozdziału. Jak można zauważyć, niektórzy woleliby uregulowania z Borzykowej i Wolborza z XIII w., kiedy to związek wyznaniowy ścigał przestępstwa we własnym zakresie- kolejny przykład antyoświeceniowej myśli. Mało tego, niejednokrotnie do przestępstw (bez względu na charakter) dochodziło za przyzwoleniem poniektórych instytucji. Bynajmniej niebagatelną rolę odegrała WOLA POLITYCZNA, CAŁEJ KLASY POLITYCZNEJ, bez względu na etykietkę partyjną. Co do konkordatu, uważam wprost przeciwnie. KONKORDAT reguluje relacje pomiędzy wspólnotą wyznaniową a państwem. Mało tego, sygnatariusze są sobie równi. Bez uregulowania (a nie narzucenia) relacji związki wyznaniowe-państwo, na zasadzie równości stron, nie możemy mówić o optymalnym rodzaju separacji. Co więcej, związki wyznaniowe, oddziałujące i kształtujące światopogląd społeczeństwa ograniczają omnipotencję państwa i uniemożliwiają wprowadzenie systemu autorytarnego i totalitarnego. SZKOPUŁ NIE TKWI W SAMYM KONKORDACIE, TYLKO WŁAŚCIWYM JEGO UREGULOWANIU, zapewniającym rozdział. Każdy związek wyznaniowy, uregulowania z nim, powinny mieć tego samego rodzaju rangę, albo odpowiadającą co konkordat. jasper-Q zajmij się ISTOTĄ SPRAWY i nie narzucaj nam SKRAJNIE LEWICOWEJ (LEWACKIEJ) PROPAGANDY.
2020-01-18 16:26:57
krzysztofmn: ☝ p i e r d o l a m e n t o
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: