Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Samorządowcy apelują o przeniesienie wyborów

Trwa dyskusja odnośnie zaplanowanych na maj wyborów prezydenckich. Temat wzbudza ogromne emocje. Swój głos postanowił zabrać Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów – organizacji, w której skład wchodzą również jednostki samorządu ze Śląska Cieszyńskiego.

- My prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie miast, gmin i powiatów zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów stanowczo przeciwstawiamy się organizacji wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. w warunkach epidemii, spowodowanej rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Jako że kwestia terminu ww. wyborów słała się w ostatnich dniach elementem ostrego sporu politycznego na poziomie centralnym, chcemy wyraźnie podkreślić, iż nasz sprzeciw podyktowany jest wyłącznie troską o zdrowie i życie mieszkańców naszych społeczności lokalnych – wyjaśnia w piśmie Piotr Kuczera, przewodniczący organizacji. 

Spór dotyczący organizacji wyborów trwa praktycznie od początku epidemii w kraju, czyli od początku marca 2020 roku. Rząd argumentuje, że do maja sytuacja w kraju powinna się uspokoić, sam Prezydent Andrzej Duda podczas poniedziałkowej sesji internetowej Q&A z zainteresowanymi, zaznaczał, że jeżeli są warunki do tego, żeby chodzić do sklepu, to są i warunki żeby pójść do lokalu wyborczego. Z tym stanowiskiem nie zgadzają się jednak samorządowcy. Zgodnie z argumentacją Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, wybory to nie tylko samo głosowanie, ale również wiele działań związanych z organizacją, które nie są możliwe do przeprowadzenia bez konieczności angażowania grup ludzi, co z kolei może doprowadzić do wzrostu zakażeń i rozprzestrzeniania wirusa — Pragniemy zauważyć, iż wybory to nie tylko kampania i sam dzień głosowania, ale również związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne, trwające wiele tygodni. W związku z aktualnym kalendarzem wyborczym lada dzień prace te będą musiały wstąpić w fazę operacyjną – wyjaśnia Śląski Związek Gmin i Powiatów.

Kolejnym argumentem, na który powołuje się ŚZGiP to fakt, że w obecnej sytuacji, wybory ciężko będzie nazwać powszechnymi. Problemem jest nie tylko rozprzestrzenianie się choroby, ale również brak zachowania zasady powszechności, reprezentatywności i równości wyborów. Tysiące osób, które przebywają na kwarantannach, nie będą mogły udać się do lokali wyborczych. Osoby, które będą chciały zagłosować w innym miejscu, niż miejsce ich zameldowania natrafią również na olbrzymie kłopoty, związane z dopisaniem do listy wyborców i uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania.

- W związku z tą bezprecedensową sytuacją w naszym kraju Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, reprezentującego 140 jednostek samorządu lokalnego z obszaru województwa śląskiego, apelu o przeniesienie wyborów Prezydenta RP na termin umożliwiający ich przeprowadzenie bez niepotrzebnego narażania zdrowia i życia obywateli RP – podsumowuje Piotr Kuczera, Przewodniczący Związku.

 

Poniżej pełny tekst dokumentu: Stanowisko Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z dnia 30 marca 2020 r. w sprawie: przesunięcia terminu wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zaplanowanych na 10 maja 2020 r.

My prezydenci, starostowie, burmistrzowie i wójtowie miast, gmin i powiatów zrzeszeni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów stanowczo przeciwstawiamy się organizacji wyborów prezydenckich w dniu 10 maja 2020 r. w warunkach epidemii, spowodowanej rozprzestrzeniającym się wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19. Jako, że kwestia terminu ww. wyborów słała się w ostatnich dniach elementem ostrego sporu politycznego na poziomie centralnym chcemy wyraźnie podkreślić, iż nasz sprzeciw podyktowany jest wyłącznie troską o zdrowie i życie mieszkańców naszych społeczności lokalnych.

Pragniemy zauważyć, iż wybory to nie tylko kampania i sam dzień głosowania, ale również związane z ich przygotowaniem prace techniczno-organizacyjne, trwające wiele tygodni. W związku z aktualnym kalendarzem wyborczym lada dzień prace te będą musiały wstąpić w fazę operacyjną, wymagającą wysiłku i współpracy tysięcy pracowników jednostek samorządu terytorialnego. Wiele z tych czynności przygotowawczych będzie musiało się odbywać w zamkniętych na ten moment placówkach oświatowych, gdzie zwykle ulokowane są lokale do głosowania. Do dnia 6 kwietnia br. należy utworzyć obwody do głosowania, a do 10 kwietnia br. będzie trwało z kolei zgłaszanie kandydatów do obwodowych komisji wyborczych.

W ostatnim czasie samorządy wprowadzają działania prewencyjne na podstawie decyzji Rządu RP i rozporządzeń Ministra Zdrowia. W całym kraju wprowadzono zasady zmierzające do unikania skupisk większych niż dwie osoby. Prezydent oraz Rząd RP nieustannie apelują o zachowanie izolacji, podkreślając jak jest to istotne w zahamowaniu szybkiego rozprzestrzeniania się zachorowań (według ostatnich zapowiedzi nie można wykluczyć zaostrzenia restrykcji w tym zakresie). Pojawia się zatem uzasadnione pytanie jak przygotować wybory prezydenckie w bezpośrednim kontakcie nie tylko z wyborcami, ale też z członkami komisji i pełnomocnikami komitetów wyborczych?

Obecna, niestety ciągle pogarszająca się sytuacja w kraju utrudnia przygotowanie wyborów, a samo ich przeprowadzenie jest obarczone wielkim ryzykiem. W związku z tym zwracamy uwagę na podstawowe problemy, które w naszym odczuciu są kluczowe w kontekście podjęcia decyzji o przesunięciu terminu organizacji najbliższych wyborów:

  1. rosnąca obawa o życie i zdrowie ludzi: wyborców, członków komisji obwodowych, przedstawicieli komitetów wyborczych, a także pracowników samorządu i szkół;
  2. brak możliwości ukonstytuowania się obwodowych komisji wyborczych, ogromne problemy organizacyjno-techniczne w zakresie przeszkolenia w/w komisji ze względu na ograniczenia w poruszaniu się i spotykaniu z uwagi na wprowadzone obostrzenia związane z izolacją osób,
  3. brak podstaw do zmuszania konkretnych pracowników samorządu i jednostek podległych do tego, by podejmowali czynności związane z wyborami, w sytuacji, w której obawiają się oni o swoje zdrowie;
  4. brak na rynku środków ochrony osobistej, w tym płynów dezynfekujących, maseczek i rękawiczek, w które należy wyposażyć wszystkie pracujące przy wyborach osoby (a w przypadku chwilowej ich dostępności ceny tych produktów są bardzo wysokie, tym samym środki przyznane na organizację wyborów mogą okazać się niewystarczające),
  5. brak zachowania zasad równości i reprezentatywności wyborów — tysiące osób poddanych kwarantannie domowej, brak precyzyjnych wytycznych w zakresie głosowania korespondencyjnego (pracownicy Poczty Polskiej nie obsługują osób będących w kwarantannie);
  6. olbrzymie kłopoty z uzyskaniem zaświadczeń o prawie do głosowania i dopisaniem do listy wyborców.

Nasze obawy wynikają również z sytuacji, do której doszło po niedawnych wyborach lokalnych we Francji. Według doniesień środków publicznego przekazu nastąpił tam istotny wzrost zachorowań wśród uczestników wyborów — zarówno po stronie wyborców, jak i po stronie komisji wyborczych. Sytuacja ta jest dla nas mocnym ostrzeżeniem i argumentem za tym, iż nawet przy zachowaniu procedur w zakresie bezpieczeństwa, należy się liczyć ze wzrostem osób chorych na skutek wizyt w lokalach wyborczych.

W związku z tą bezprecedensową sytuacją w naszym kraju Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, reprezentującego 140 jednostek samorządu lokalnego z obszaru województwa śląskiego apeluje o przesunięcie wyborów Prezydenta RP na termin umożliwiający ich przeprowadzenie bez niepotrzebnego narażania zdrowia i życia obywateli Rzeczypospolitej.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-03-31 18:29:20
tom lem: Zginęlibyśmy marnie, gdyby nie stanowisko Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Bardzo dziękuję Przewodniczącemu i 140 bezimiennie podpisanym Sygnatariuszom;-)))) Ciekawe kiedy dojdzie do ratyfikacji tego aktu samogwałtu na sesjach rad gminy?
2020-03-31 19:38:43
politykier: Warto przypomnieć: Niech państwo stanie: wyłączmy rząd! Po pierwsze - mimo wszelkich różnic - konieczna jest ścisła współpraca i koordynacja szeroko rozumianych środowisk opozycyjnych i obywatelskich, Skuteczność wymaga zmobilizowania szerokich mas społecznych, a zanim to nastąpi wielu środowisk, których opór może sparaliżować funkcjonowanie państwa; Warto rozważyć otwartą i zakrojoną szeroko akcję czasowego powstrzymania się od płacenia podatków i innych należności na rzecz skarbu państwa pod hasłem np. Nie płacę na PiS. Konieczne są konsekwencje personalne dla czołowych polityków i funkcjonariuszy PiS: ich celem jest społeczny ostracyzm. Metodami takimi jak protesty pod domami (nie pozwólmy spać Kaczyńskiemu kiedy niszczy Polskę!). Należy bezwględnie dbać o dobre relacje z policją i innymi siłami porządkowymi. Nie można zaniechać prób prowadzenia rozmów i pertraktacji z potencjalnie konstruktywną częścią obecnej elity rządzącej;
2020-03-31 19:39:12
politykier: Siłą Polski są samorządy. Szczególna rola przypaść powinna samorządowi m. st. Warszawy.
2020-03-31 20:42:34
stefanbbn: jestem za poparciem decyzju Slaskich Gmin,w obecnej sytuacji nie jest mozliwe przeprowadzenie kampani wyborczej ,nie sa mozliwe spotkania kandydatow ze spoleczenstwem a online wydaje sie to wszystko nieinteresujace.Jesli mozna bylo olimpiade przesunac o rok to spokojnie mozna przesunac wybory tez o rok.Mozna byloby sie zastanowic nad opcja wylacznie wybory poprzez poczte ale to liczenie glosow wydaje mi sie za ryzykowne dla ludzi.Zycie jest wazniejsze od wyborow.
2020-03-31 20:49:03
tom lem: ...jasne, jeszcze jest opcja #niegłosuję - niech zrobią to za mnie lepiej inni ;-))) ja nie mam na kogo.
2020-03-31 20:55:42
romuald.saletra: Wszystko czas pokaże. Oby rządzący (organy kompetentne) podjęły właściwą decyzję. Miejmy nadzieję, że tym razem Polak (OBYWATEL) będzie przed szkodą, a nie po szkodzie, jak często dawniej bywało. Czeka nas bardzo ciężki okres, przez niektórych już uprzednio przewidywany. W tym trudnym dla państwa i narodu momencie powinniśmy być zjednoczeni. Smuci mnie, iż poniektóre środowiska, nawet całe linie polityczne, podejmują działania na rzecz dzielenia obywateli. Wiele jest w rękach Istoty Najwyższej, co nie oznacza, iż jako ludzie mamy pozostać bezczynni, indywidualne wybory zależą od nas.
2020-03-31 21:05:05
romuald.saletra: Niemniej z dystansem podchodziłbym do niektórych inicjatyw, które w rzeczywistości przynoszą więcej niepotrzebnego wśród społeczeństwa rozgłosu i powodują bezpodstawne podziały. DURA LEX SED LEX, niektórzy, nawet w chwili kryzysu nie powinni przekraczać kompetencji. W pierwszej kolejności niech zajmą się organizacją wzajemnej pomocy na szczeblu swoich samorządów. Niestety w ostatnich dekadach wielu polityków bardziej niż umiejętności jednoczenia i organizowania ludzi (ponad podziałami), skupiła się na doskonaleniu pustego bicia piany, w dzieleniu i wzajemnym szczuciu na siebie ludzi, w oddziaływaniu na emocje. Pomimo ciężkiej sytuacji czynią tak nadal. Niechaj paremia CONCORDIA CIVIUM MURUS URBIUM stanie się naszym wspólnym mottem.
2020-03-31 22:06:19
wisiketa: Nie ma kasy na bla bla bla, Na pierwszy ogień trzeba testy zakupić i badać ludzi, dlaczego lekarze maja ryzykować, a zdrowi siedzzą w domu (na rozkaz) przez co firmy wykręcają bankruta.
2020-03-31 22:39:54
romuald.saletra: Niewątpliwie kompetentni ludzie wiedzą, co mają robić. Przy okazji należy się zastanowić, od jak dawna, od ilu dekad, KAPITALIZM FINANSOWY wypuszcza na rynek puste pieniądze, bez pokrycia, na zaufanie i prowadzona jest celowa gospodarka zadłużeniowa. Przyjdzie nam zebrać plon pomysłów NEOLIBERALNEJ DOGMATYKI, nieustannego pompowania BAŃKI SPEKULACYJNEJ, utrzymywania SPEKULACYJNYCH INTERESÓW, przez wzgląd na fakt, iż miały być za duże, żeby upaść. Tak się kończy przerzucanie produkcji do np. ChRL i poprzestawanie na samorealizacji i biciu piany. Tak się kończy preferowanie sektora USŁUG kosztem PRODUKCJI, która była tylko przenoszona do innych zakątków świata. A tymczasem, jak się okazuje, problemy z wyprodukowaniem danego specyfiku w ChRL uniemożliwiają wytworzenie odpowiedniego leku w Europie, ponieważ surowiec podstawowy jest importowany przez UE. Podobnie koniec przyjmowania przez ChRL odpadów z Europy w konsekwencji prowadzi do ich gromadzenia w Polsce. Zachód, który pozbył się swych dawnych wartości i przekonań stracił swą tożsamość i stał się trupem, nad którym krąży widmo NEOMARKSIZMU i NOWY TOTALITARYZM. Tajemnicą poliszynela pozostaje, jak długo nasz GLOBALNY POLICJANT (USA) utrzyma swą militarną pozycję, za którą kryje się pusty dolar, jako waluta rozliczeniowa i do czego jest zdolny, aby utrzymać swą hegemonię.
2020-03-31 22:47:42
romuald.saletra: Przy okazji, pragnę przypomnieć o twórczości niejakiego Thomas'a Piketty zawartej w jego pozycjach wydawniczych, zwłaszcza "Kapitał w XXI wieku", w której wieści on REWOLUCJĘ PREKARIATU (następcy proletariatu, osoby utrzymujące się z szeroko pojętych usług) w chwili osiągnięcia maksymalnych możliwości produkcyjnych danego systemu i po nagromadzeniu odpowiedniej ilości dóbr. Permanentna stagnacja ma przyczynić się jego zdaniem do sytuacji rewolucyjnej, która właśnie wymaga nagrodzenia odpowiedniej ilości niezbędnych dóbr na okres rewolucji, w której trakcie dochodzi do przewartościowania wartości i ludność pochłonięta jest zaprowadzaniem nowego porządku. Nie produkuje, rabuje, jak to było w rewolucyjnej Francji, czy Rosji. Sytuacja taka istniała już w okresie około I wojny (Rewolucja Październikowa, Rewolucja Listopadowa w Niemczech, rząd komunistyczny w Bawarii i na Węgrzech, Rewolucja w Portugalii, Chinach i Meksyku etc.). Patrząc na wypowiedzi poniektórych, również zamieszczane w komentarzach na tym portalu, pewne linie poglądowe ewidentnie oczekują zmiany obecnego porządku i otwarcie dążą do wyeliminowania niektórych instytucji (np. związków wyznaniowych, zwłaszcza ich niezależności), nawet za cenę radykalnych posunięć. Mowa również o tych środowiskach, które właśnie zaczytują się w Piketty i jemu podobnych.
2020-03-31 23:07:29
romuald.saletra: Zdaniem niektórych, właśnie nadchodzi złoty wiek KRONOSA/ SATURNA/ REMFANA, kiedy przesąd religii zostanie zwyciężony, ludzie będą żyli szczęśliwie, bez trosk, cierpienia czy zmartwień. Niczym się nie będą trudzili, tylko samorealizowali, pomimo czego zawsze będą dysponowali siłą fizyczną. Nie będzie konieczności uprawy ziemi, rodzącej na dziko potrzebne pokarmy. Ludzie niczym bogowie będą żyć wiecznie, zgodnie z naturą, na łonie natury, zagwarantuje to im "nauka" a przesąd RELIGII/WYZNANIOWOŚCI pozostanie na śmietniku historii. Eritis sicut dii scientes bonum et malum- w ten sposób niektórzy z pewnej linii światopoglądowej wyobrażają sobie przyszłość.
2020-03-31 23:39:05
Wassyl: Kidawa Błońska'' Konstytucja ważniejsza od życia człowieka. Czego kodów y nie rozumiecie I wy chcecie rządzić teraz . Dla nas Obywateli wasz rządy byłby jak wyrok. Nie musieli byście wprowadzać lewac kiej eutanazji. Boże Chroń Polskę przed lewactwem i koronokodowcami
2020-04-01 07:59:41
stefanbbn: romuald-moim zdaniem swiat cz Polska czy EU beda wygladac po tym kryzysie inaczej.Ten kryzys obnazyl negatywne skutki globalizacji.Ten kryzys codziennie udowodnia slabosc EU,wspolpracy prawie zadnej.za to walka o ostatnie maski w Chinach.EU w takich strukturach jest anachronizmem ,niezdolnym dla nowych idei czy perspektyw.
2020-04-01 08:53:36
krzysztof.nn: jaki tam romuald, to donek/bronek/farorz, niespełniony kaznodzieja i nieudany samorządowiec
2020-04-01 09:04:55
jojestelagalicyjok: Pismo PREZESÓW związków do Premiera w stylu...upadnij na kolana ludu...gdyby nie korona z wirusem pewnie prezesi pocałowaliby PMM w... ale do rzeczy: Sesja Powiatu 3 osoby, powiem tak:nie moje... nie mój cyrk,kto tu jest...?i po co ten cyrk??? Jeżeli dla skasowania diet, to cel spełniony. Nie ośmieszajcie się bardziej ludzie starostwa i ratusza bo naród ma już zajady ze śmiechu z waszych głupot.
2020-04-01 09:41:13
tom lem: ...trochę więcej empatii dla działających dla dobra ogółu, jojestelagalicyjok ;-)))) gdy wszyscy chodzą do pracy, oni po prostu się boją, już nie o wyborców tylko o własne zdrowie, na tym tak niebezpiecznym odcinku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: