Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Samochód to też obowiązek

Nikt nie lubi dostawać mandatów, które zawsze obciążają nas finansowo. Dodatkową trwogę budzą punkty karne, których jak każdy wie lepiej unikać. Co ryzykujemy zasiadając za kierownicą samochodu bez ważnego ubezpieczenia ? Badanie techniczne pojazdu – może by tak zapomnieć?

W przyszłości kierowcy będą mogli jeździć bez dokumentu potwierdzającego nabycie polisy OC, prawa jazdy oraz dowodu rejestracyjnego. Jednak to jeszcze nie ten moment. Dlatego zasiadając za kierownicą swojego samochodu warto pamiętać o kilku sprawach.

Czy warto jeździć bez ubezpieczenia OC?  - nie warto! Gdy okaże się, że podczas kontroli zapomnieliśmy jedynie polisy, to nic nam nie grozi. Gorzej, gdy wyjdzie na jaw, że w ogóle jej nie mamy lub spóźniliśmy się z jej wykupieniem. Policjant może nas pouczyć, ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu. Mandat? - tak, ile? - 50 zł i 0 punktów karnych.

- Policjant jest zobligowany do powiadomienia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, że taki kierowca pojazdu nie posiadał podczas kontroli OC – wyjaśnia mł. asp. Rafał Domagała  rzecznik prasowy cieszyńskiej policji.

Poproszeni przez UFG o udzielenie informacji mamy 30 dni na zapłacenie kary lub udowodnienie, że w chwili kontroli mieliśmy polisę. Kara za brak OC dla samochodu osobowego wynosi teraz maksymalnie 1980 zł. Według statystyk w 2010 roku do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego trafiło  aż 33 tys. zawiadomień. Kara pieniężna za brak OC nie jest jednak jedyną konsekwencją. W przypadku gdy nieubezpieczony zostanie sprawcą wypadku spadną na niego dodatkowe koszty. Oj, może zaboleć...

Podczas gdy brak ważnego ubezpieczenia jest wykroczeniem, jazda po zatrzymaniu prawa jazdy to przestępstwo (jeżeli sąd skazujący zastosował również środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów). Jeżeli Starosta wydał decyzję o zatrzymaniu prawa jazdy np. za przekroczenie punktów karnych a policjanci ujawnią to podczas kontroli taka osoba odpowiada za wykroczenie. -  W obu przypadkach można samochód usunąć z drogi na koszt właściciela, ale nie jest to konieczne, bo wystarczy, że znajdzie się osoba dorosła, która zabezpieczy samochód albo taka która posiada uprawnienia. Wtedy holowanie nie jest konieczne – informuje rzecznik prasowy.

Każdy właściciel samochodu jest zobowiązany nie tylko do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, lecz także do przeprowadzania okresowych przeglądów technicznych pojazdu. A co jeśli jeździmy samochodem, który nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie?

Mówimy wtedy o wykroczeniu. Policjant może nas pouczyć, ukarać mandatem lub skierować sprawę do sądu.  Zatrzymaniu ulega obligatoryjnie dowód rejestracyjny. Co nam grozi za jazdę bez badania? mandat od 20 do 500 zł i 0 punktów karnych. Nie mniej jednak musimy pamiętać, że badanie to ma zagwarantować sprawność naszego auta, szczególnie pod kątem bezpieczeństwa osób nim jadących, ale także innych uczestników ruchu. Czy warto ryzykować? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć ten, kto bagatelizuje w/w sprawy.

 

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: