Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rynek jak pracownia

Skoczowski Rynek ma swój urok. Kamienice z przełomu XVIII i XIX wieku, ratusz i fontanna z Jonaszem dłuta Wacława Donaya. Nie może dziwić, że to właśnie tu inspirację do swojej twórczości znalazło wielu artystów. Ostatnio na Rynku powstała wielka pracownia plastyczna, a artyści dzięki wspólnemu malowaniu integrowali się ze sobą.

 

Trzy osoby autorami jednego dzieła? Dlaczego nie. W Skoczowie w ramach pleneru integracyjnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie „Zobaczyć marzenia”, działającego przy Zespole Szkół Specjalnych powstały prawdziwe dzieła sztuki. Plener odbył się w ramach Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Podopieczni ZSS w Skoczowie wraz z wolontariuszami z Gimnazjum nr 4 oraz studentami na płótno przelali skoczowską starówkę.  – Na początku była burza mózgów i podział ról, zastanawiałyśmy się nad kompozycją – mówi Edyta Wojaczek, studentka która wraz z Dominiką Białożyt i Zofią Rajwą malowały skoczowski ratusz.  – Wybrałyśmy go bo jest najważniejszym budynkiem – dodaje Dominika.  Wśród ekip malujących, ratusz cieszył się sporym powodzeniem.

To pierwszy taki plener, ale jak zapowiada dyrektorka Zespołu Szkół Specjalnych w Skoczowie, Mariola Krajewska - Polaczek to nie ostatnia tego typu impreza. – Z pewnością to nie ostatni taki plener. Cały czas staramy się wychodzić do społeczeństwa. Bierzemy udział w różnego rodzaju imprezach, które integrują. Zwykle z okazji Dnia Godności wyjeżdżaliśmy na imprezy do Ustronia czy Cieszyna. Teraz postanowiliśmy zorganizować plener na skoczowskim Rynku – mówi dyrektorka.

Jak dodaje to nie dzieci z niepełnosprawności intelektualną mają problem z integrowaniem się. – Raczej dorośli, sprawni mają z tym problem. Inaczej reaguje już młodzież. My również realizujemy projekt wraz ze skoczowskim Gimnazjum nr 4. Młodzież jest bardzo otwarta. Ten plener to podsumowanie  również tych działań w których młodzi ludzie pełnią rolę wolontariuszy - dodaje Mariola Krajewska – Polaczek. Prace, które powstały podczas pleneru będzie można zobaczyć, a nawet kupić. – Zainteresowani będą to mogli zrobić w trakcie Dni Skoczowa - dodaje Teresa Krusze-Kusińska z Zespołu Szkół Specjalnych koordynująca projekt. 

Impreza odbyła się dzięki dotacji Urzędu Miejskiego w Skoczowie. 

KOD

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ FOT. DK

źródło: OX.PL
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: