Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ruszyło wsparcie statutowe dla Kół Gospodyń Wiejskich

Końcem marca br. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) poinformowała, że koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich mogą składać w biurach powiatowych ARiMR wnioski o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa. Wysokość wsparcia jest zróżnicowana, a maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 10 000 złotych. W rejestrze prowadzonym przez ARiMR mamy 14,37 tys. kół gospodyń wiejskich.

Koło gospodyń wiejskich (KGW) to dobrowolna, niezależna i samorządna społeczna organizacja, która wspiera rozwój przedsiębiorczości na wsi i aktywnie działa na rzecz środowisk wiejskich. Dzięki przynależności do KGW kobiety mogą zająć się czymś, co sprawia radość, pozwala rozwijać pasję czy doskonalić się w wybranej dziedzinie. To również sposób na budowanie wieloletnich przyjaźni nie tylko między sąsiadkami. Działalność KGW jest adresowana nie tylko do członkiń, ale także do lokalnej społeczności.

8 tys. zł mogą otrzymać koła liczące nie więcej niż 30 osób; stawka 9 tys. zł dotyczy tych składających się z 31-75 członków; w przypadku jeszcze liczniejszych KGW dofinansowanie wynosi 10 tys. zł. Na ten cel przewidziano W 2024 R. 120 mln zł.

Jak można dowiedzieć się na stronie ARiMR środki można przeznaczyć na cele statutowe, na przykład:
1. działalność społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich;
2. działalność na rzecz wszechstronnego rozwoju obszarów wiejskich;
3. rozwój przedsiębiorczości kobiet;
4. inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz poprawy warunków życia i pracy kobiet na wsi;
5. upowszechnianie i rozwijanie form współdziałania, gospodarowania i racjonalnych metod prowadzenia gospodarstw domowych;
6. działania związane z reprezentacją interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej;
7. rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej.

Nabór wniosków prowadzą Biura Powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – dla KGW z naszego powiatu jest to Biuro Powiatowe w Międzyświeciu przy ul. Cieszyńskiej 85. Ostatni dzień na złożenie wniosku to, tak jak w poprzednich latach, 30 września. W związku z tym, że pula środków może się wyczerpać wcześniej dlatego nie warto zwlekać z dostarczeniem dokumentów.

Więcej informacji oraz wniosek o przyznanie wsparcia można znaleźć na stronie internetowej Agencji oraz w Biurze Powiatowym ARiMR w Międzyświeciu.

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: