Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ruszają jubileuszowe Dni Klemensowe

To dni kiedy do Parafii św. Klemensa w Ustroniu zawitają spotkania, prelekcje, wernisaże czy koncerty. 8 listopada 2021r., startują Dni Klemensowe. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Bądźmy dobrzy jedni dla drugich, naśladując współczucie i łagodność naszego Stwórcy”.


Pierwszym z wielu zaplanowanych wydarzeń w ramach XX jubileuszowych Dni Klemensowych będzie wernisaż wystawy malarstwa i rzeźbiarstwa Andrzeja Piechockiego z klimatami literackim, który odbędzie się 8 listopada o godz. 16.15 w Czytelni Katolickiej im. Jerzego Nowaka. Prowadzenie wydarzenia - Danuta Koenig; Gitara i śpiew - Jacek Piechocki.

Następnego dnia również w czytelni przy kościele o godz. 16.15, zaplanowano wykład dr Małgorzaty Kiereś, połączony z prezentacją multimedialną pt. „Ojcowski dom w Europie”.

Środa 10 listopada - to koncert „Świat chrześcijaństwa Bliskiego Wschodu”. Po koncercie zaplanowano pogadankę w Czytelni.

W czwartkowe popołudnie w Czytelni Katolickiej im. Jerzego Nowaka zaplanowano wykład dr. Ryszarda Wąsika pt. „Chrześcijanie o eugenice, czyli problem godności człowieka” Jak streszcza autor - Negatywny aspekt idei eugenicznych  jest trwałym zagrożeniem dla człowieka i społeczeństwa. Określenie „gorzej urodzony” stało się kreatorem polityki populacyjnej wspomaganym obok  tradycyjnie negatywnego  aspektu medycznego ,- równie  złowieszczym aspektem etnicznym  i ekonomicznym. Od  lat w pismach filozofów, ale także w prawodawstwie niektórych państw, pojawiały się jej elementy.  Momentem przełomowym, hamującym eugeniczne postulaty, było i jest chrześcijaństwo, z ideą miłosierdzia i dobroczynności. Nastąpiła zmiana myślenia o człowieku, o jego miejscu i roli w świecie. Człowiek jest jednością psychofizyczną i eugeniczne manipulacje jego jedną sferą naruszają nie tylko  godność człowieka i zmieniają   jego  usytuowanie w przyrodzie, stwarzając również  zagrożenie dla struktury społecznej. Dlatego racjonalizm biologiczny czy ekonomiczny nie może być kryterium oceny człowieka. Poznanie historii eugeniki i jej wpływu na człowieka  oraz struktury społeczne nadaje szczególnego znaczenia etyce chrześcijańskiej – dodaje dr Ryszard Wąsik.

XX Dni Klemensowe zakończy Uroczysta Suma Odpustowa, której przewodniczyć będzie i wygłosi kazanie ks. Adam Fijołek ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich w niedzielę o godz. 12.00.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-07 13:58:06
Antykler   Forte: pyszni, pazerni i zakłamani biskupi w równej mierze co politycy PiS i Konfederacji są odpowiedzialni za śmierć 30-letniej kobiety w Pszczynie, i nie tylko jej - a obywatel Wąsik niech się zajmie problemem godności człowieka bez obłudnej dogmatyki zdemoralizowanej instytucji, bo ta z chrześcijaństwem nie ma nic wspólnego - świętojebliwych faryzeuszy mamy już pełną rzić
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: