Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza Święto Trzech Braci

Cieszyn od dziś 17.06 świętuje. Głośno, hucznie i rozrywkowo jest po obu stronach Olzy. Rozpoczyna się Święto Trzech Braci.

Święto to nawiązuje do ponad tysiącletniej legendy dotyczącej początków założenia miasta w 810 r. I stało się wymownym symbolem współistnienia społeczności polskiej i czeskiej. Imprezy Święta odbywają się w wielu atrakcyjnych punktach miasta po obu stronach granicy, a inauguruje je teatralna inscenizacja legendy o powstaniu miasta oraz spotkanie władz polskiej i czeskiej części miasta przy tradycyjnej, roladzie przygotowanej wspólnie przez polskich i czeskich cukierników. Przez trzy dni mieszkańcy obu Cieszynów hucznie się bawią.

W tym roku nie zabraknie gwiazd zaśpiewają Halina Mlynkova z zespołem z programu „Bitwa na Głosy”, Feel, Budka Suflera, Kabaret OT.TO i Ustronsky.


Obchody po stronie polskiej rozpocznie występ Cieszyńskiego Studia Muzyki Rozrywkowej o godz. 15.00 na Rynku w Cieszynie. Pół godziny później po drugiej stronie Olzy rozpoczną występy: SLEZAN, SLEZANEK, ZUŠ Czeski Cieszyn.


Punktualnie o 17.00 władze obu Cieszynów spotkają się, jak nakazuje tradycja na Moście Przyjaźni, przy kilkumetrowym strudlu i wystrzale salw armatnich Bractwa Kurkowego. Pół godziny po tym wydarzeniu na Rynku w Czeskim Cieszynie Święto Trzech Braci zostanie uroczyście rozpoczęte.


Od godz. 17.30 na polskiej scenie zaplanowano występy: zespołu USTRONSKY, HALINY MLYNKOVEJ i cieszyńskiego zespołu z „Bitwy na Głosy”, a na koniec muzycznej uczty zagra BUDKA SUFLERA. Natomiast na scenie w Czeskim Cieszynie zagrają: STANLEY'S DIXIE STREET BAND, DAVID DEYL'S z zespołem, RANGERS PLAVCI, TRIO SKRZYPCOWE – XPLOSION.

Drugi dzień cieszyńskiego świętowania w polskim Cieszynie rozpocznie się o godz. 11.00 koncertem finałowym CIESZYŃSKIEJ LIGI TALENTÓW 2011, następny punkt programu to Z PIOSENKĄ WESELEJ, czyli prezentacje laureatów konkursu piosenki przedszkolnej, kolejna propozycja przygotowana została również dla dzieci to KABARECIK KLAUNA TIRULKA, następnie Cieszyn zaprasza na wspólne biesiadowanie z MIRKIEM SZOŁTYSKIEM.


W Czeskim Cieszynie świętowanie rozpocznie się trochę później, bo o godz. 14.00 jednak również programem dla dzieci, które będą podziwiać zmagania taneczne swoich rówieśników. Następnie wystąpi: 5 ANGELS i BLAF.


Od godz. 18.30 zaplanowano wieczorny program święta obu miast. W Cieszynie zaprezentuje się Kabaret OT.TO, następnie wystąpi zespół FEEL. Po tych występach płyta cieszyńskiego Rynku zmieni się w wielki parkiet wraz z LOKOMOTYWĄ publiczność będzie się bawić w rytm muzyki od czasów Beatlesów do Jimego Hendrixa. Po drugiej stronie Olzy na scenie zagoszczą natomiast: CHARLIE STRAIGHT, DĚDA MLÁDEK ILLEGAL BAND, VĚRA ŠPINAROVÁ z zespołem i BEATLES REVIVAL.


O północy Święto Trzech Braci Cieszyn uczci wystrzałem sztucznych ogni.

W niedzielę - ostatni dzień Święta Trzech Braci występy na cieszyńskim Rynku rozpoczną się o godz. 14.00 wystąpią: ORKIESTRA DĘTA „CIESZYNIANKA”, ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „ZIEMI CIESZYŃSKIEJ”, LAUREACI CIESZYŃSKIEGO KONKURSU TAŃCA, ZESPÓŁ TAŃCA ŻYDOWSKIEGO „KLEZMER”. Wieczorem zaplanowano występy COVER BRAS BAND, który zaprezentuje niezapomniane przeboje i RIVIERAS z którym publiczność rozpocznie podróż w rytm światowych przebojów.


Na Rynku w Czeskim Cieszynie od godz. 14.00 będzie królować CHRZEŚCIJAŃSKIE POPOŁUDNIE zaplanowano „BARANKA” – program dla dzieci, wystąpi też PRAISE & BLUESSHIP BAND.

Podczas Święta Trzech Braci zaplanowano też wiele wydarzeń towarzyszących:
17.06 (piątek)
g. 11.00 Biblioteka Miejska w Cieszynie, Oddział dla dzieci
WIERSZOWANIE NA DYWANIE – spotkanie z poezją dla dzieci
18.06 (sobota)
g. 10.00 Cafe Muzeum
W CIESZYNIE PRZYSŁOWIE NIE ZAGINIE – finał międzynarodowego konkursu literackiego dla dzieci (org. Biblioteka Miejska w Cieszynie, Oddział dla dzieci)
g. 9.30, Korty tenisowe Ogniska TKKF „OGNIWO”, Al. J. Łyska 25
MECZ TENISA ZIEMNEGO
g. 10.00 – 18.00 przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
KIERMASZ UŻYWANEJ KSIĄŻKI
19.06.(niedziela)
g. 10.00 – 18.00 przed siedzibą Biblioteki Miejskiej w Cieszynie
KIERMASZ UŻYWANEJ KSIĄŻKI
g. 17.00, Stadion MOSIR, Al. J. Łyska 21
MECZ PIŁKI NOŻNEJ (TS „Mieszko – Piast” Cieszyn - KKS Zebrzydowice)
18-19.06. Rynek
POKAZY TANECZNE - Centrum Tańca i Ruchu Impulso

Stary Targ - „Wesołe Miasteczko” - plac zabaw dla dzieci
Rynek – Kiermasz handlowy


PORTAL ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO OX.PL OBJĄŁ PATRONATEM PRASOWYM ŚWIĘTO TRZECH BRACI.


KOD

 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: