Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza Międzygminna Strefa Gospodarcza

Cieszyn, Skoczów, Hażlach i Dębowiec - co łączy te cztery gminy powiatu cieszyńskiego? Od dziś (07.10) z pewnością Międzygminna Strefa Gospodarcza. Samorządowcy podpisali porozumienie w sprawie utworzenia MSG. Chodzi przede wszystkim o promowanie terenów inwestycyjnych oraz wymianę informacji na temat potencjalnych inwestorów.

O planach powołania Międzygminnej Strefy Gospodarczej (MSG) na terenie powiatu cieszyńskiego informowaliśmy już na łamach naszego portalu pod koniec maja br. O idei tej mówił wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski oraz wiceburmistrz Cieszyna Aleksander Cierniak. Włodarze krótko wskazali wówczas główne założenia MSG, nie podali jednak konkretów, a także gmin które miałyby do niej wstąpić. 

Teraz już wiadomo, że oprócz Gminy Hażlach i Miasta Cieszyn do MSG przystąpił również Skoczów i Dębowiec. Włodarze tych czterech gmin spotkali się dziś (07.10) w cieszyńskim Ratuszu by podpisać porozumienie w sprawie utworzenia Międzygminnej Strefy Gospodarczej.

Jest to kontynuacja współpracy gmin powiatu cieszyńskiego, w tym przypadku czterech gmin, które podjęły taką oddolną inicjatywę współdziałania w prezentowaniu terenów inwestycyjnych, otwieraniu się na potencjalnych inwestorów, ale również na tych funkcjonujących na terenie naszych gmin i powiatu, aby zapewnić im profesjonalną obsługę. (…) Jest to chyba pierwsza tego typu inicjatywa gdzie wprost odnosimy się do przedsięwzięć o charakterze gospodarczym – zwracał uwagę Ryszard Macura.

Współpraca gospodarcza to pierwszy krok, kolejne myślę będziemy dalej rozwijać - mówił wójt Grzegorz Sikorski. Włodarz podkreślał jak istotne jest  zachęcanie mieszkańców by nie opuszczali powiatu cieszyńskiego. Ważnym czynnikiem w tym zakresie na który wskazywał jest właśnie współpraca, która pozwoli zaoferować miejsca pracy, dobrą oświatę, czy odpowiednie warunki do osiedlenia. 

O przyciąganiu mieszkańców mówił również wójt Tomasz Branny. Włodarz dodał także, iż Międzygminna Strefa Gospodarcza to doskonała promocja dla mniejszych gmin, takich jak chociażby Dębowiec. Porozumienie, to bardzo dobry pomysł, ponieważ nie do wszystkich gmin docierają inwestorzy. Polecając się nawzajem jest przynajmniej szansa, iż dany przedsiębiorca zostanie na terenie powiatu cieszyńskiego – podkreślał Branny.

Nasze porozumienie ma na celu również umożliwianie prywatnym inwestorom, którzy już działają na terenie naszych gmin, aby w tym banku, który chcemy stworzyć także zaistnieli. (…) Ta wspólna praca, którą podejmujemy jest pionierska, ale tematy są stare i one w sposób ujednolicony prowadzone przez odpowiedni zespół, który będzie to koordynował, mogą pomóc inwestorom i mieszkańcom uzyskać pozytywne rezultaty. Tak więc z jednej strony będzie praca, a z drugiej strony będą inwestorzy, którzy lepiej wykorzystają swój potencjał – podkreślał z kolei Mirosław Sitko.

Partnerzy będą stawiać głównie na skatalogowanie obszarów inwestycyjnych. Jak zaznaczył Ryszard Macura w przypadku Cieszyna konieczne będzie uzupełnienie istniejącej już mapy terenów inwestycyjnych. Ważny kierunek działań to także współpraca z instytucjami samorządowymi, które zajmują się promowaniem przedsiębiorczości. Będziemy przekazywać informacje jakim potencjałem dysponujemy, tak aby m.in. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dysponowała takimi danymi. To są podstawowe kierunki. Będziemy także wykorzystywać w odpowiednim zakresie zajmujące się tym media, promujące tereny inwestycyjne – mówił włodarz Cieszyna.

Nad całością prac będzie czuwał Zespół Obsługi Inwestora. Każda z gmin partnerskich wydelegowała swoich pracowników do prac w tym zespole. Jak podkreśla Macura są to tzw. osoby pierwszego kontaktu. Zespół będzie obsługiwał nie tylko potencjalnych inwestorów, ale również wszystkich innych. Chodzi o to żeby stworzyć dobry klimat. Nikt z inwestorów, przedsiębiorców nie powinien odejść z urzędu niezadowolony. Mówimy oczywiście o działaniach w granicach prawa i naszych możliwościach. Myślę jednak, że dobrzy przedsiębiorcy zdają sobie z tego sprawę. Każdy powinien być poważnie i sumiennie potraktowany – podkreślał Ryszard Macura.

Dodajmy, iż do Międzygminnej Strefy Gospodarczej otrzymały zaproszenia gminy powiatu cieszyńskiego. Podpisanie porozumienie pomiędzy wyżej wymienionymi, czterema gminami, nie zamyka możliwości rozwijana strefy o kolejne i jak zwracają uwagę włodarze nie tylko te z terenu powiatu cieszyńskiego. Być może Międzygminna Strefa Gospodarcza z czasem będzie mieć zakres regionalny.

 

Pisaliśmy: Międzygminna strefa gospodarcza w powiecie cieszyńskim?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją