Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozpoczyna się proces z-cy burmistrza Cieszyna

W poniedziałek 5 grudnia przed Sądem Rejonowym w Cieszynie odbędzie się pierwsza rozprawa w procesie Przemysława Majora, drugiego zastępcy burmistrza Cieszyna.

Na swoim oficjalnym profilu w mediach społecznościowych z-ca burmistrza wyraził zgodę na podawanie do publicznej wiadomości imienia i nazwiska, a także na publikację wizerunku. Poprzez media społecznościowe próbowaliśmy skontaktować się z z-ca burmistrza. Bez skutku (stan na 30.11.022r).

W październiku 2021 roku Przemysław Major, odnosząc się do sytuacji na granicy z Białorusią napisał na swoim profilu w mediach społecznościowych: niczym się nie różnicie od nazistów. Niczym!”. W poście oznaczył Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Obrony Narodowej, Mateusza Morawieckiego, Prawo i Sprawiedliwość oraz Straż Graniczną. Do słów dołączył dwa zdjęcia. Jedno przedstawiające dzieci w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Na drugim widniały dzieci, znajdujące się za ogrodzeniem placówki Straży Granicznej w Michałowie.

Żywiecka prokuratura rejonowa, w skierowanym w październiku do sądu akcie oskarżenia, zarzuciła z-cy burmistrza zniesławienie m.in. konstytucyjnych organów władzy. Samorządowiec oskarżony jest o popełnienie przestępstw z art. 226 §3 Kodeksu Karnego : Kto publicznie znieważa lub poniża konstytucyjny organ Rzeczypospolitej Polskiej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2, a także art. 212 § 2 Kodeksu Karnego: Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Zawiadomienie o możliwości popełnieniu przestępstwa przez samorządowca złożyła Fundacja Ośrodek Monitorowania Antypolonizmu.

Samorządowiec, po krytyce opublikowanych słów, przeprosił, ale podkreślał, że z niepokojem patrzył na kryzys migracyjny na granicy z Białorusią. 30 grudnia ubiegłego roku z-ca burmistrza wystąpił na sesji Rady Miasta jako mieszkaniec Chybia. Wyjaśnił wówczas, że była to jego prywatna wypowiedź na prywatnym profilu. Dodał, że post nie był w żaden sposób związany z pełnionymi przez niego obowiązkami zawodowymi.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

24
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-01 08:02:09
Hejo: Za głupoty trzeba zapłacić... a i tak ma pewne szczęście, na zachodzie skończyłby już karierę polityczną
2022-12-01 08:08:42
"tom": .. no masz!! czemu tu się dziwić jak człowiek na poważnym stanowisku i z wyższym wykształceniem, nie rozumie i tłumaczy się jak dzieciak, że ogólnie dostępny wpis na swoim profilu w mediach społecznościowych jest jego prywatną wypowiedzią na prywatnym profilu. Cóż wygląda na konieczność korepetycji z prywatności w mediach społecznościowych i umiejętności korzystania z grup wzajemnej adoracji na profilu, gdyż ogólnodostępny wpis z października 2021 wygląda na celebrytowanie, by nie powiedzieć celebrowanie własnej osoby ;-)
2022-12-01 08:09:17
Hejo: W Cieszynie w ogóle jakoś nie mają wstydu, ociemniali z nienawiści, chodzili PO mieście 2- lata temu z młodzieżą , wulgarnymi słowami ... blokowali też drogi, ronda, koło osiedli itd... FUJ
2022-12-01 08:32:22
Marx.: zawsze jest dobra pora, by sponsorowaną przez państwo umundurowaną bandyterkę nazywać po imieniu - i ten proces też jest taką okazją
2022-12-01 09:14:08
"tom": @ Marx.: tobie się państwa pomyliły, ale w twoim wypadku trudno się dziwić ;-) zaś przy zastępcy burmistrza, zdziwienie to mało.
2022-12-01 10:17:10
"tom": ... masz!!! następny celebrans własnej ynteligencyi się znalazł i popisuje się angielską pisownią, z taką różnicą niestety że robi to anonimowo w przeciwieństwie do wynurzeń cieszyńskiego zastępcy burmistrza, któremu odwaga z głupotą się pomyliła.
2022-12-01 11:18:38
Vito: Tyle ze przy tych naszych sądach to dostanie pewnie naganę wzrokową. Ciekawi mnie w czyim interesie działają tacy ludzie jak pan Major? Tym bardziej iż wiemy że tych ludzi na granice sprowadził aparat Łukaszenki. Nawet UE poparła budowę płotu.
2022-12-01 12:00:32
Oko: Jaka szefowa, taki podwładny.
2022-12-01 13:00:41
vis: "Jednocześnie nie mogę potwierdzić krążących w sieci pogłosek o przedstawieniu mi aktu oskarżenia." no pierwsze słyszę że istnieje coś takiego jak przedstawienie aktu oskarżenia, co najwyżej przedstawienie zarzutu, a z aktem oskarżenia można się przed jego skierowaniem do sądu zaznajomić. A co do wniosków dowodowych to jedynym sensownym jaki może zgłosić to powołanie biegłych psychiatrów celem zbadania jego poczytalności w momencie popełnienia zarzucanego mu czynu , bo istnieje duże prawdopodobieństwo że ma nierówno pod sufitem , normalny człowiek nie zamieszcza takich treści w social mediach.
2022-12-01 13:30:47
krzysztof.nnn: zdradzieckie mordy i kanalie, wasz czas się kończy, i jakbyście się tu nie naszczekali przyszła kryska na złodziei oszustów i bandytów z PiS
2022-12-01 13:45:39
"tom": ... haaa! kolega cieszyńskiego celebransa się znalazł. Sądząc po emocjach w przekazie, można uznać - ta sama osoba, co specjalista od Nazizmu - przynajmniej to samo kółko zainteresowań;-)
2022-12-01 15:06:11
oxjas1: Popatrzcie, w tym kosciele to nie maja wstydu, ze posluze sie zwrotem Hejo. Ile to jeszcze wspolpracownikow SB ma polski Kosciol ? Sad uznal wlasnie ks. Żarskiego za klamce lustracyjnego i tajnego wspolpracownika SB o pseudonimie "Pątnik", nalezy dodac, ze za rzadow PiS awansowal na generala. Ksiadz ten stal za intratna transakcja gruntow koscielnych dla M. Morawieckiego. Pan Morawiecki dokonal Interesu zycia - zaplacil 700 tys. zl za grunty warte 4 mln zl. Polskie prawo i polska sprawiedliwosc wedlug zaklamanych pisiorow !!
2022-12-01 15:54:27
Mach: Zawsze do sprawy należy się odnieść merytorycznie. Sadzę ,że najpierw sąd zbada stronę formalno prawną, i będzie musiał odpowiedzieć ;czy fundacja jako taka może być stroną w sporze cywilnym. Bo już fakt ,że to fundacja występuje za osobę fizyczną, która wnosi o zastępstwo procesowe fundację budzi określone następstwa i z punktu widzenia procesowego taki pozew powinien być odrzucony i dziwi mnie ,że osoba fizyczna na okrętkę poprzez fundację a ta z kolei poprzez prokuraturę dochodzi odpowiedzialności za wypowiedź osoby fizycznej na prywatnym profilu z oskarżenia prywatnego. Fundacja nie jest osobą prywatną i fundacja nie została obrażona czy też znieważona zaś organy konstytucyjne z litery prawa są zobowiązane do przestrzegania konstytucyjnych praw obywatela w tym praw do zachowania prywatności jego wypowiedzi i jako takie organom konstytucyjnym nic do tego.
2022-12-01 16:44:41
"tom": ... oczywiście merytorycznie ;-) Art. 226. KK Znieważenie funkcjonariusza publicznego lub organu konstytucyjnego RP § 1. Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Mgr to dziś zbyt mało, by zrozumieć możliwość pozwu z oskarżenia publicznego, a mówią że ci bardziej wykształceni są dzisiaj w opozycji i bardziej europejscy.
2022-12-01 16:50:32
Skywalker: pozostaje zastanowić się, czy rzetelny opis sytuacji może zostać uznany za znieważenie i nad tym się pewnie sąd w Żywcu będzie pochylał - dajmy na to, gdybym na przykład nazwał Kaczyńskiego zdradziecką mordą i kanalią w czasie gdy był w rządzie, no chyba oczywiste, że żaden sąd nie uznałby tych określeń za znieważające funkcjonariusza, nieprawdaż?
2022-12-01 17:04:01
Oko: To musi być przypadek, że osoby broniące tego antypolaka, jeszcze niedawno chciały Polaków zamykać w obozach.
2022-12-01 17:32:26
vis: Fundacja złożyla zawiadomienie, Prokurator po analizie materiału dowodowego wszczął postępowanie i przedstawił podejrzanemu zarzut o czyn penalizowany w KK i taki zarzut jest w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu. Jeżeli akt oskarżenia nie spełniałby wymogów formalnych to nie zostałby wyznaczony termin rozprawy. Sąd przeprowadzi postępowanie i uzna czy na podstawie zgromadzonego mat.dow. , zarzucany czy wypełnia znamiona czynu zabronionego. Kodeks Cywilny nie ma tu nic do rzeczy
2022-12-01 20:26:54
"tom": ... marzenia się spełniają, dobry film i obsada //https://youtu.be/OjNNkfcQx1A?t=662// i // https://youtu.be/Z7IzHHOXxEc?t=552//
2022-12-02 07:29:22
Mach: sprostowanie-Skywalkker sąd w Cieszynie ,nie w Żywcu i oczywiście słusznie vis: sprostowałeś ,że chodzi o proces karny nie cywilny. Natomiast nie zgodzę się, że w czasie pierwszej rozprawy strona może wnieść o odrzucenie pozwu , także z powodów braków formalnych, które sad powinien rozpatrzyć. Pozew wniesiony przez fundację a nie np. przez straż graniczną czy inny organ, który mógł się wpisem pozwanego i umieszczonym zestawem fotografii poczuć zniesławiony raczej ma znamiona szykany wymierzoną przeciwko swobody wypowiedzi w związku jakie nasunęły obie fotografie dotyczących dzieci przetrzymywanych za ogrodzeniem . Każdy ma prawo do ekspresji poglądów zwłaszcza wyrażonych na profilu prywatnym, za które oczywiście pozwany już przeprosił. Więc procesowanie się w tej sprawie to dmuchanie balona przez prokuraturę, która w tym wypadku jest traktowana instrumentalnie.
2022-12-02 08:05:02
"tom": ... no tak! prokuratora jest przecież polityczna a pozwany przeprosił prywatnie tych, którzy poczuli się urażenia, coś w tym stylu //https://youtu.be/FsacKXbFAbc?t=290//
2022-12-02 08:20:08
"tom": ...Zawsze do sprawy należy się odnieść merytorycznie. Ja bym się nie obawiał wyroku i wierzył w niezawisłe osądy Sądu //https://youtu.be/FsacKXbFAbc?t=423//
2022-12-02 10:04:27
vis: z treści artykułu jasno wynika że do Sądu został skierowany przez Prokuratura akt oskarżenia, nigdzie się nie doczytałem w artykule o jakimkolwiek pozwie, pozew z powództwa cywilnego a akt oskarżenia to dwie różne rzeczy. Nie jest wykluczone że w przypadku wyroku skazującego w późniejszym czasie po jego uprawomocnieniu się, ktoś kto poczuł się osobiście zniesławiony tą wypowiedzią nie wystąpi z pozwem przeciwko autorowi
2022-12-02 14:06:39
Mach: vis, zgoda terminologia prawnicza jak akt oskarżenia to oskarżony i KK, jak pozew to pozwany i KC, ale przecież czytamy o zniesławieniu organu konstytucyjnego- zatem jakiego i kto pójdzie siedzieć , gdy to organ konstytucyjny państwa okryje bezprawnie niesławą osobę fizyczna np. sędziego Tuleję bezpodstawnym wyrokiem odsuwając go od możliwości wykonywania zawodu ,zawieszając w części jego wynagrodzenie przez okres 2 lat- do czego ten organ się przyznawał wielokrotnie wydając wyroki sądowe o przywróceniu do pracy i nie wykonywał postanowień tego organu konstytucyjnego. Organy same okrywają się niesławą , co udowadniają sprzecznymi orzeczeniami , mają problem z praworządnością za co naliczane są kary, które nie obciążają sprawców zasiadających w tych organach a dopuszczających się bezprawia ,a koszty ponosi całe społeczeństwo. Myślę ,że Pan Major spokojnie może spać i wykaże ,że są przypadki gdzie jego porównania były prawdziwe i mógł wyrazić taką prywatną opinie.
2022-12-02 14:26:27
"tom": ... zbierane są podpisy pod *prywatną* laurką Sekretarz -"Ja znam tą twarz...To twarz rozsądnego myślenia, empatii i tolerancji. Twarz zapracowana i "miliona" dobrych pomysłów. Twarz męża i super taty. To twarz dobrego kolegi." Wystarczy 50 - wtedy Sąd odstąpi od orzekania, gdy koleżanki i koledzy dają słowne poręczenie, by Pan Major mógł spokojnie spać i wykazać, że są przypadki gdzie jego porównania były prawdziwe ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: