Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczęły się Mistrzostwa Świata Drwali w Wiśle

Dziś (08.09) rozpoczęły się w Wiśle 32. Mistrzostwa Świata Drwali 2016. O laur najlepszego na świecie drwala będzie walczyło ponad 100 uczestników. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę (11.09).

Dziś (08.09) w amfiteatrze im. S. Hadyny w Wiśle miało miejsce uroczyste otwarcie 32. Mistrzostw Świata Drwali. Uczestnicy z całego świata zaprezentowali się publiczności nie tylko w amfiteatrze. Zanim się tam pojawili przemaszerowali ulicami Wisły. Podczas uroczystego otwarcia głos zabrał m.in. Jan Kubiak Prezes Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych, główny organizator wydarzenia. Kubiak przywitał licznie przybyłych gości, samorządowców, kibiców i zawodników. Ciepłe słowa skierował do obecnych w amfiteatrze również włodarz miasta Wisła Tomasz Bujok.

Kiedy dwa lata temu dowiedzieliśmy się, że dostąpimy zaszczytu współorganizacji Mistrzostw Świata Drwali poczuliśmy wielką satysfakcję, ale też pojawiło się pytanie, czy damy radę. Mam nadzieję, że damy radę, a Państwo wyniesiecie z Wisły tylko pozytywne wspomnienia. Tego życzę wszystkim uczestnikom, kibicom i organizatorom – mówił Bujok.

O ciężkiej pracy drwala wspomniał Kazimierz Szabla Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach. Drwal to człowiek silny i nieustępliwy. W Polsce ten trudny i niebezpieczny zawód uprawia ponad 20 tys. osób. Pozyskują oni blisko 40 mln m3 drewna, uspokajam to zaledwie niecałe 60% tego, co przyrasta w polskich lasach. Cieszę się, że możemy tutaj, w otoczeniu polskich lasów, Państwa gościć. Życzymy zdrowej konkurencji godnej drwali – przyznał Kazimierz Szabla. Po części oficjalnej nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, a dokładnie w tym przypadku drzewa. Tej trudnej sztuki oprócz głównych organizatorów podjął się m.in. Starosta Powiatu Cieszyńskiego Janusz Król oraz Wicewojewoda Śląski Jan Chrząszcz.

Teraz przed uczestnikami Mistrzostw trzy dni pod znakiem różnych konkurencji. Już jutro w Ośrodku Sportowym Jonidło zobaczymy drwali rywalizujących między sobą m.in. w ścince drzew, czy wymianie piły łańcuchowej. Druga część zawodów będzie miała miejsce w sobotę (10.09). Część konkursowa zakończy się w niedzielę (11.09). Z pewnością warto również zwrócić uwagę na sobotni międzynarodowy konkurs rzeźby piłą mechaniczną o tematyce - zwierzęta leśne.  Konkurs rozpocznie się o godzinie 11.00 na Górnej Stacji Kolei Linowej Skolnity. 

 

MSZ
Kamera na żywo z Mistrzostw Świata Drwali

Kamera na żywo z Mistrzostw Świata Drwali (nr 2)

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: