Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozpoczęcie prac nad skoczowskim gazociągiem coraz bliżej

W Skoczowie ma rozpocząć się budowa gazociągu wysokiego ciśnienia, który będzie ciągnął się przez dwa województwa (Śląskie i Małopolskie). Aktualnie trwają prace związane z kompletowaniem dokumentacji i uzyskiwaniem stosownych pozwoleń, jednak m.in. z obwieszczenia Marszałka Województwa śląskiego wynika, że do rozpoczęcia inwestycji bliżej, niż dalej.

Gazociąg, którego długość ma wynieść około 53 kilometry, ma ciągnąć się od Skoczowa, przez Komorowice aż do Oświęcimia. Inwestycja ma być lokalizowana na terenie gmin: Skoczów, Jasienica, Bielsko-Biała, Bestwina i Wilamowice (woj. Śląskie) oraz Kęt i Oświęcimia (woj. Małopolskie).

Zgodnie z informacjami, udostępnionymi przez inwestora, budowa gazociągu jest ważnym elementem wzmocnienia bezpieczeństwa energetyki Polski. Zrealizowanie inwestycji ma umożliwić zwiększenie ilości transportowanego gazu na potrzeby odbiorców zlokalizowanych w gminach, gdzie planowana jest inwestycja, uatrakcyjnienie terenów pod nowe inwestycje i wzmocnienie bezpieczeństwa transportu gazu w regionie.

- Projektowane roboty geologiczne będą prowadzone na nieruchomościach gruntowych administracyjnie zlokalizowanych w granicach województwa śląskiego, obejmujących następujące gminy: gmina Skoczów (obręb Pogórze), gmina Jasienica (obręb Grodziec, Świętoszówka, Jasienica, Międzyrzecze Górne 0011, Mazańcowice), gmina Bestwina (obręb Bestwina, Janowice), gmina Wilamowice (obręb Pisarzowice, Wilamowice, Zasole Bielańskie), gmina miejska Bielsko-Biała (obręb Wapienica, Stare Bielsko, Komorowice Śląskie, Komorowice Krakowskie, Międzyrzecze Górne 0033) – czytamy w Obwieszczeniu Marszałka Województwa śląskiego, które zostało wydane początkiem czerwca 2019 roku.

Aktualnie nie wiadomo, kiedy dokładnie rozpoczną się prace, jednak proces uzyskiwania stosownych pozwoleń trwa od 2015 roku, kiedy to Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał decyzję środowiskową. W 2017 roku zostały wydane decyzje lokalizacyjne w obu województwach.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-21 14:30:27
MILANELLO: Każda taka inicjatywa jest potrzebna Ale wszystko musi współgrać z środowiskiem naturalnym I oby tak było
2019-06-21 21:02:37
krzysztof.mm: ...i aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej
2019-06-21 21:40:08
donekT: By ludziom w Platformie żyło się lepiej. Co z pozostałymi? Szczaw i mirabelki jak radzi guru PO Stefan N. // https://www.youtube.com/watch?v=aciGBn_M5GM //
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: