Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczął się Adwent - 500. płyt czeka w parafii na Salmopolu

W Kościołach chrześcijańskich rozpoczął się Adwent, który także rozpoczyna nowy rok kościelny. Poprzedza święta Bożego Narodzenia. W liturgii jest to czas oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Obejmuje cztery kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie a kończy się w wigilię. Chrześcijanie przeżywają Adwent jako czas radosnego oczekiwania, chociaż jest to oczekiwanie pełne powagi.

- Inaczej ten okres traktują mieszkańcy na Śląsku Cieszyńskim. Dla nich Adwent jest czasem głębokiej powagi, ponieważ często porównywano go z pasją . Dlatego Kościół Ewangelicki i Katolicki zaleca powstrzymywanie się od uczestnictwa w hucznych zabawach , zachęca do udziału w nabożeństwach, nabożeństwach tygodniowych i roratach – pisze w liście do redakcji Ks. Jan Byrt z parafii na Salmopolu. - W Kościołach Ewangelickich odprawiane są wieczorem tygodniowe nabożeństwa adwentowe, z czytaniami adwentowego Słowa Bożego, kazaniem i ze spowiedzią i komunią . W czasie Adwentu w domach luterańskich i kościołach ustawiane są wieńce adwentowe. Są one wykonane ze świerkowych gałązek-symbolizujących życie, które daje Chrystus. Na ozdobionym czerwonymi wstążkami wieńcu umieszczane są cztery świece symbolizujące przychodzącego Chrystusa , światłość świata. Co niedzielę na adwentowym wieńcu zapala się jedną świecę więcej. Zapalaniu świec towarzyszy śpiew pieśni adwentowych, czytanie proroctw o przyjściu Zbawiciela i wspólna modlitwa . Innym symbolem Adwentu jest gwiazda adwentowa w Kościele EwangelickimJej symbolika nawiązuje do fragmentu Ew Mateusza gdzie trzej królowie zobaczyli gwiazdę . Gwiazda adwentowa ma przez cały czas adwentu wskazywać wiernym drogę do Jezusa . – opisuje Ksiądz. 

W liście czytamy także o tym, jak Adwent wygląda w Kościele Katolickim -  we wszystkie dni adwentu odprawiane są "roraty" msza św. ku czci Matki Bożej. Na początku mszy w kościele panuje mrok-zapalone są tylko świece i przyniesione przez dzieci lampiony. W czasie rorat na ołtarzu zapala się dodatkową świecę , symbolizującą Marię . Nazwa roraty pochodzi od słowa łacińskiego "Rorate caeli desuper' ( Spuśćcie rosę niebiosa z góry !) " Roratka" to dodatkowa świeca zapalona podczas rorat ozdobiona biała lub niebieską wstążką, symbolizująca Marię. Zwyczaj umieszczania jej na ołtarzu pochodzi z czasów Bolesława Wstydliwego z XIII w. Wówczas na początku adwentu przed ołtarzem w katedrze stawali przedstawiciele wszystkich siedmiu stanów -król, senator, szlachcic, żołnierz, kupiec,c hłop- i trzymając w dłoniach zapalone świece każdy oznajmiał zebranym "Jestem gotów na są Boży"

Parafia Ewangelicka w Szczyrku w Dekadzie Reformacji przygotowała na czas tegorocznego adwentu specjalny projekt pragnie bezpłatnie wszystkim zainteresowanym 500 płytek DVD z filmem "Jezus " opartym na Ewangelii Św Łukasza . Dlaczego pięćset? bo zbliża się jubileusz 500- lecia Reformacji (1517-2017). - Chcielibyśmy aby w czasie adwentu przypomnieć sobie całe życie Jezusa . Serdecznie zapraszamy . Film można otrzymać gratis trzeba tylko kontaktować się emeilem z Parafią Ewangelicką w Szczyrku bądź osobiście odebrać w Parafii Ewangelickiej w Szczyrku . – wyjaśnia ksiądz Byrt

(red)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: