Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Różowe skrzyneczki zawisną w Strumieniu

W świetlicach w Strumieniu i siedzibie emgoku zawisną różowe skrzyneczki. Do czego służą?

Różowa skrzyneczka to Punkt Pomocy Okresowej. To też nazwa fundacji, która różowe skrzyneczki wymyśliła i pomaga walczyć z wykluczeniem menstruacyjnym, poprzez zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny na czas menstruacji w przestrzeni publicznej oraz dostęp do rzetelnej edukacji w zakresie miesiączkowania w szkole.

- Staramy się o zniesienie tabu, którym obciążona jest w Polsce menstruacja, włączając do dyskusji zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Głośno mówimy potrzebie ekologicznych i zdrowych rozwiązań na czas miesiączki – piszą o sobie założycielki fundacji.

W grudniu 2019 r.  zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu. Dziś różowe skrzyneczki znajdują się w wielu meijscach: szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. Również na naszym terenie – Śląska Cieszyńskiego różowe skrzyneczki zawisły już w m.in. w Jaworzynce, Ustroniu, Cieszynie. Dołączy do niech teraz również Strumień:

- Montujemy w naszych świetlicach w całej Gmina Strumień i w siedzibie emgoku „różowe skrzyneczki”, w których będą na bieżąco uzupełniane artykuły higieniczne związane z menstruacją. Serdecznie zapraszamy do przynoszenia NOWYCH NIEODPAKOWANYCH artykułów - podpasek, wkładek i tamponów, do naszej siedziby lub do poszczególnych świetlic. Wierzymy, a nawet jesteśmy pewni, że wspólnie damy radę na bieżąco uzupełniać skrzyneczki, bo problem istnieje i już czas sobie z nim poradzić. Kto, jak nie my - emgokowa Rodzinka! – zauważają na profilu na FB pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Strumieniu.

Co ciekawe, skrzyneczki ufundowali panowie pracujących i współpracujących z emgokiem. - Siedmiu facetów kupiło siedem skrzyneczek! Serdeczne dzięki dla p. Anna Grygierek - Burmistrz Strumienia za inspirację, to Ona podrzuciła temat – piszą pracownicy emgoku w Strumieniu.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: