Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozmawiali o komunikacji

W środę (06.03) w budynku Dworca Cieszyn odbyła się debata poświęcona komunikacji powiatowej. W spotkaniu wzięła udział większość przedstawicieli gmin powiatu cieszyńskiego, Starostwa Cieszyńskiego, samorządowcy, lokalni działacze, a także mieszkańcy.

Debata na temat komunikacji powiatowej rozpoczęła się od wystąpienia przedstawicieli gmin i starostwa . Przedstawili problemy związane z transportem publicznym z którymi borykają się w swoich gminach. W debacie udział wzięli: wicewójt gminy Brenna Dariusz Jakubiec, sekretarz gminy Chybie Andrzej Bura, wiceburmistrz miasta Cieszyna Krzysztof Kasztura, wójt gminy Dębowiec Tomasz Branny, wójt gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, burmistrz gminy Skoczów Mirosław Sitko, sekretarz gminy Strumień Daniela Kula, burmistrz miasta Ustroń Przemysław Korcz, sekretarz miasta Wisła Sylwester Foltyn, wicestarosta Janina Żagan, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego Christian Jaworski, a także Przewodniczący Rady Przewoźników i przedstawiciel firmy Wispol Leszek Podżorski.

W drugiej części głos zabrali uczestnicy spotkania. Przewodniczący Rady Przewoźników Leszek Podżorski wspomniał w swoim wystąpieniu o aspektach prawnych, ale odniósł się również do poruszonych problemów, takich jak: zły stan techniczny pojazdów, ceny biletów, tłok, niewłaściwe zachowanie kierowców w stosunku do pasażerów.

Dobrym przykładem rozwiązywania problemów w warunkach istniejącego prawa jest Ustroń, Wisła i Skoczów. W Ustroniu niezależnie od zmiany władzy jest kontynuacja tematu. Co ważne jest zrozumienie dla potrzeb mieszkańców. W Ustroniu bardzo dobrze i szybko można było porozumieć się w temacie sfinansowania określonej linii. To należałoby naśladować w innych miastach. Patrząc na układ prawny działają tutaj proste rozwiązania. Gmina odpowiada za komunikację wewnątrz gminy. Poza granicami gminy funkcjonuje komunikacja powiatowa. Możemy tworzyć różne rzeczy, ale musimy pamiętać o zasadzie kompetencji, jakie są przypisane poszczególnym jednostkom samorządowym – tłumaczył Podżorski.

Leszek Podżorski odniósł się również do zapowiadanej reaktywacji PKS-ów. Po dłuższym czasie wreszcie problem transportu został dostrzeżony na szczeblach rządowych. Cały ten pomysł, iż komunikacja będzie w jakimś sensie widziana i dofinansowana w ramach przyszłościowej kampanii jest realizacją pewnych wniosków w środowiskach przewoźników. Trochę jednak przesadzono, bo powiedziano o reaktywacji PKS-ów. To nie będzie reaktywacja. PKS jest swego rodzaju synonimem autobusu. To będzie dotyczyło wszystkich tych przewoźników, którzy podejmą się w trybie umowy z powiatem realizacji przewozów i które to przewozy będą wskazane przez powiat do uruchomienia. Co ważne, które też będą w takiej samej wielkości dofinansowane przez powiat i budżet państwa. To jest transakcja wiązana – dodał Podżorski.

Jak przyznała Janina Żagan Wicestarosta Powiatu Cieszyńskiego powiat będzie koordynatorem transportu. Mamy ogromną rolę. Musimy działać tak, aby połączyć interesy wszystkich – mieszkańców, czyli klientów oraz usługodawców, czyli przedsiębiorców. Końcem marca będzie spotkanie, zaś w kwietniu zaplanowano spotkanie z przewoźnikami gdzie już będziemy mówili o konkretach - dodała Żagan. Debatę zorganizowała Fundacja Lokalsi.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-08 15:58:42
Stary Wiarus: Chcę powiedziec że w gminie są wąskie drogi, i należy puszczać tam busy, a nie autobusy,dziękuję.
2019-03-08 16:22:39
tom lem: To się dowiedzieliśmy, co było wiadome od dawna, że spółka miejska ZGK powołana do zabezpieczenia transportu na terenie gminy, zajmuje się zadaniem zarezerwowanym dla powiatu. Nic dziwnego, gdy z powiatu robi się złomowisko wysłużonych gminnych samorządowców , którzy podczas swojej kadencji dublowali kompetencje państwowych struktur samorządowych a miejskie przedsiębiorstwo jest konkurencją dla prywatnych firm działających w celu zabezpieczenia transportu ludności w powiecie.
2019-03-08 17:08:47
Wiederholec: Na debacie pojawił się Macron z żoną.
2019-03-08 17:57:04
ciotka matylda: Transport publiczny to dyżurny temat wyborczy! Gadanie,gadanie z którego nic nie wynika. Na następnym spotkaniu zostanie powołana komisja i na tym się to skończy. Na temat reaktywacji linii kolejowej 190 nasi mędrcy dywagują już od kilku lat. I co z tego wynika? Nic. Teraz przed wyborami znowu się uaktywnili bo jest okazja obiecać suwerenowi kolejne gruszki na wierzbie! Tak sobie myślę, że wszystkim tym burmistrzom powinni zabrać samochody służbowe bo tylko wtedy przekonają się na własnej skórze jaki mamy tabor i dostępność do tego luksusu! No i może niech zaproszą Burmistrza z Czeskiego Cieszyna i dowiedzą się jak w praktyce poprawić transport. I panie i panowie, skończcie z dywagacjami i zacznijcie w końcu działać. Bo jak już mówiłem ta szopka już trwa zbyt długo https://wiadomosci.ox.pl/czy-jest-mozliwa-reaktywacja-linii-190,31303
2019-03-09 13:00:33
satrapa: Rozmawiali ?! Hmm, nie da się nie zauważyć że, jednak nie. W ramach konsensusu się fotografowali i drzemkę w sielankowych, jak widać warunkach sobie ucinali. A, transport publiczny, o nazwie PKS jak stał stać będzie. Rozbuchana administracja ma się dobrze, a co !? procedury.
2019-03-10 09:31:55
krzysztof.mm: do tego powyżej - po pierwsze piszesz bełkotliwie, po drugie obudź się - PKS to prehistoria równie odległa jak PRL, po trzecie nigdy tak dobrze jak dziś nie było z transportem autobusowym, jeśli o to ci chodziło - z tym, że administracja ma się dobrze się zgodzę, ale to juz taki urok biurokracji od tysięcy lat, zaczęli ponoć Chińczycy, kiedy na tej ziemi jeszcze się nie nauczyli porządnie ziemianek budować
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: