Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozdają historię

Każdy, kto odwiedzi skoczowski ARTadres może zabrać ze sobą broszurę informacyjną, poświęconą 90. rocznicy bitwy pod Skoczowem.

Broszura ma kilkadziesiąt stron i szczegółowo opisuje przebieg walki, które rozegrała się w Skoczowie w ubiegłym stuleciu. - Już wiele mieszkańców zaopatrzyło się w broszurę, ale kto jeszcze jej nie posiada powinien zaglądnąć do ARTadresu, taka historyczna, informacyjna książeczka przyda się z pewnością w każdym domu - mówi Dorota Noszka, ze skoczowskiego ARTadresu. Merytoryką wiadomości znajdujących się w książce zajęła się Halina Szotek, wraz z nią publikację przygotowali pracownicy Miejskiego Domu Kultury - Dyrektor Robert Orawski , Dorota Noszka i Julia Raszka oraz Ewa Bojda z referatu ds. promocji i turystyki skoczowskiego urzędu. Wydawcą broszury jest Urząd Miejski w Skoczowie.

Konflikt polsko-czeski był wynikiem wielko-czeskich aspiracji do stworzenia rozległego państwa. Działania wojenne rozpoczęły się dnia 23 stycznia 1919 r. atakiem wojsk czeskich liczących 16 tyś żołnierzy w rejonie Bogumina. Oddziały polskie w tym czasie liczyły zaledwie 3 tyś. obrońców, których już 24 stycznia wsparła czterodziałowa bateria 10 cm haubic Wz 1914 licząca 2 oficerów i 110 artylerzystów wysłana z Krakowa przez Pułk Artylerii Wałowej Nr 1. Bateria ta brała udział do zakończenia walk na Śląsku Cieszyńskim oraz w bitwie pod Skoczowem pomiędzy 28 a 30 stycznia 1919 r. Bitwa ta nie została rozstrzygnięta na korzyść żadnej ze stron, a skutkiem nacisków ze strony konferujących we Francji zwycięskich państw Ententy działania zbrojne wstrzymano do 3 lutego, kiedy to zostało podpisane wstępne porozumienie pomiędzy walczącymi stronami. Konflikt ostatecznie zakończył się w lipcu podczas uzgodnień w Krakowie, w których udział wzięli minister Aleksander Skrzyński i poseł Ignacy Daszyński. Wojna polsko - czeska kosztowała życie 53 żołnierzy czeskich i 92 polskich oraz około 1000 rannych (łącznie po obu stronach).Wojskami polskimi dowodził gen. Franciszek Ksawery Latinik związany z Ziemią Cieszyńską jeszcze jako dowódca austriacko-węgierskiego pułku piechoty nr 100, który wsławił się w walkach pod Gorlicami w 1915 r. oraz na froncie włoskim. W sierpniu 1920 r. jako gubernator Warszawy dowodził wojskami broniącymi miasto przed armią bolszewicką. Zmarł w 1949 r. w Krakowie przeżywszy 85 lat. Wojskami czeskimi dowodził gen. Josef Šnejdárek, który jako oficer armii austriacko-węgierskiej rozpoczynał służbę w Budapeszcie a następnie po wystąpieniu z wojska przeszedł pod służbę francuską w Legii Cudzoziemskiej. Podczas I wojny światowej walczył w oddziałach czeskich po stronie Francji. W maju 1920 r. polskie organizacje wojskowe zorganizowały zamach na jego życie - w odwecie za udział w wojnie siedmiodniowej (jak nazywano konflikt polsko-czeski). W lipcu 1919 r. w bitwie pod Bańską Bystrzycą dowodził wojskami czechosłowackimi odpierającymi armię Węgierskiej Republiki Rad. Zmarł w 1945 r. w Casablance przeżywszy 70 lat.

 

źródło: ox.pl/www.skoczow.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: