Różaniec do Granic w Pogwizdowie

W sobotę (07.10.2017) w kościele p.w. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie miały miejsce obchody, związane z wydarzeniem ''Różaniec do Granic''. Akcja ma na celu propagowanie odmawiania różańca oraz zachęcenie wiernych do aktywnego uczestniczenia w nabożeństwach. Wybór daty wydarzenia również nie był przypadkowy.

7 października, to chrześcijańskie święto Matki Boskiej Różańcowej. Święto zostało ustanowione po bitwie morskiej pod Lepanto (7 października 1571), kiedy to Liga Święta (związek państwa katolickich), pokonał zdecydowanie bardziej liczebne wojska Imperium Osmańskiego. W tej sytuacji historycy są zgodni, że zwycięstwo uratowało Europę przed islamizacją (którą na podbitych terenach wprowadzało Imperium Osmańskie). Akcja ma również ścisły związek z 100. rocznicą objawień fatimskich.

W Pogwizdowie całość rozpoczęła się konferencją, prowadzoną przez ks. Dariusza Mależynę. Całość dotyczyła różańca i jego wagi w wierze chrześcijańskiej. Ksiądz Dariusz wyliczył różańce, jakie pojawiają się na obrazach maryjnych w kościele p.w. Jana Nepomucena oraz na obrazie św. Jana Pawała II. Ksiądz Dariusz podkreślał, że Maryja nie jest z różańcem przedstawiana tylko w sposób symboliczny. Ma to być przede wszystkim wezwanie do odmawianie różańca i uświadamianie ludziom, jak jest on ważny w życiu.

Następnie miała miejsce uroczysta msza święta oraz modlitwa różańcowa, połączona z uroczystą procesją, na teren starego cmentarza (nowy cmentarz znajduje się przy kościele Jana Nepomucena, który został ukończony i poświęcony w 1817 roku), gdzie zostały poświęcone różańce dzieci klas III – W uroczystościach brało udział ponad 600 osób. Dużo osób udało się również dzisiaj do spowiedzi św. Wierni, biorący udział w dzisiejszych obchodach na terenie naszej parafii, to nie tylko mieszkańcy Pogwizodwa. Poza oficjalną delegacją, czyli biskupem, w kościele pojawili się pielgrzymi nawet z miejsc stosunkowo oddalonych od nas. Na pewno pojawiła się delegacja z Częstochowy, Mysłowic, Bytomia, Kęt oraz Bier – mówił ks. dr Karol Mozor, pogwizdowski Proboszcz.

 

Zobacz również:

źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-08 20:44:02
bronsky1964: Tak trzymać.
2017-10-08 23:14:18
krzysztof.mm: można śmiało powiedzieć, że jak na spęd z dwóch diecezji, odgórnie przez kościół organizowany i sponsorowany przez państwo - mizerniutko, oj mizerniutko..

co lepsze, każda taka akcja mająca na celu zawłaszczenie przestrzeni publicznej przez kościół przysparza mu kolejnych przeciwników - ale to biskupom nie przeszkadza, dalej ochoczo piłują gałąź, na której siedzą
i bardzo dobrze
tak trzymać
2017-10-09 00:54:49
Charles: Jakie to wspaniałe uczucie, gdy człowiek nałoży na siebie ekskomunikę i nie musi uczestniczyć w tej obłudzie. Polecam wszystkim księżobojnym.
2017-10-09 05:40:41
camel1: Przez postęppeanie kościoła i księży coraz więcej ludzi odwraca się od niego, młodzież widzi co wyprawiają, wystarczy popatrzeć jaka średnia wieku jest w kościele. Nie dasz grubej kopetry to nie dostajesz obrazka, a Rodzyka w rączkę nie pocałujesz, kpina
2017-10-09 14:23:52
janusz s: Płachta wywieszona -byczki do boju!
2017-10-10 02:20:43
bronek91: @krzysztof.mm

\"ochoczo piłują gałąź, na której siedzą\"- cytat

Skoro piłują, to im i drwal się przyda;) Ty im nie chcesz pomóc? Tak już piłują, jak to ktoś określił, 2000 lat i furt na tej gałęzi siedzą....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją