Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rosnące ceny śmieci w powiecie

W całym kraju obserwujemy tendencję wzrostu cen za usługi związane z odbiorem i zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Poszczególne samorządy zwiększają je o pięćdziesiąt, sto, a nawet i więcej procent. Sytuacja taka nie jest jednak wynikiem złej woli władz samorządowych, czy też chęcią zasilenia miejskiego/gminnego budżetu o dodatkowe środki, a coraz wyższymi kosztami odbioru śmieci, dyktowanymi przez firmy prowadzące tego typu działalność.

Analizując rozstrzygnięcia przetargów ogłaszanych przez samorządy (do których bardzo często zgłosił się tylko jeden oferent), czasem faktycznie można dostrzec cechy monopolu w poszczególnych obszarach. Brak konkurencji pomiędzy firmami sprawia, że władze samorządowe, a co za tym idzie, właśnie mieszkańcy, nie mają wyboru i muszą coraz więcej środków poświęcać na odbiór odpadów.

Przykładem tego może być Gmina Hażlach, gdzie do przetargu na świadczenie usług w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych wpłynęła tylko jedna oferta. Hażlaski samorząd stanął przed trudną decyzją. Ogłosić kolejny przetarg, w sytuacji, kiedy doświadczenie sąsiednich gmin uczy, iż ceny w kolejnym przetargu są wyższe, czy też podpisać umowę i znacząco podnieść cenę z 8,80 zł do 18,30 zł od osoby segregującej śmieci?

Dzięki umowie długoletniej przez cztery i pół roku utrzymywaliśmy jedną z najniższych stawek w regionie. Gdy inne gminy podnosiły ceny, nasi mieszkańcy mieli zagwarantowaną stałą opłatę, dzięki czemu zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogli na bieżąco konsumować. Niestety to prawda, iż koszty przerabiania śmieci przez przedsiębiorstwa komunalne są olbrzymie, że wzrosła opłata środowiskowa. Jeszcze w 2013 r. jej wysokość wynosiła 115,41 zł, w 2019 r. już 170 zł, a od 2020 r. ma ona wynieść 270 zł. Rośnie również płaca minimalna oraz koszty energii. Do tego firmy, reagując na nowe wymogi prawne, muszą ponosić nowe opłaty, które wliczają do kosztów systemu, którego finalnym płatnikiem jesteśmy my wszyscy. W efekcie dobrej koniunktury gospodarczej produkujemy więcej śmieci. Tylko w ciągu dwóch lat ilość śmieci w naszej gminie, wzrosła o 20 procent. Nałożenie się wyżej wymienionych czynników spowodowało wsparcie trendu wzrostowego opłaty za śmieci – wyjaśniają pracownicy Urzędu Gminy Hażlach.

Podobna sytuacja panuje w całym powiecie cieszyńskim, dlatego 27 maja 2019 r. w Starostwie Powiatowym w Cieszynie odbyło się plenarne spotkanie Stowarzyszenia Samorządowego Ziemi Cieszyńskiej, którego tematem była problematyka gospodarki odpadami komunalnymi. Rozmawiano o sposobach ograniczenia wzrostu cen, rozważano m.in. skoordynowanie przez gminy terminów ogłaszania przetargów na wywóz odpadów komunalnych oraz podjęcie ewentualnych działań zmierzających do ogłoszenia wspólnego przetargu czy ujednolicenia warunków realizacji usług.

 

JŚ/mat. pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

34
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-06-17 20:32:25
krzysztof.mm: no cóż, jak się dorzuca dziesiątki miliardów na rynek, podnosi bez opamiętania płace minimalne, trudno się dziwić, że ziemniaki w Polsce kosztują tyle co pomarańcze czy banany, a pietruszka nawet więcej - rzecz jasna podwyżka opłat za śmieci też jest w pakiecie z kiełbasą wyborczą PiS
2019-06-17 21:14:44
: I to jest dopiero przekręt - ustawodawca stworzył system dzięki któremu firmy odbierające odpady trzymają w szachu samorządy i mieszkańców. Lobby musiało dobrze posmarować.
2019-06-17 21:58:34
maciek731101: Kryzys śmieciowy w Neapolu W latach 90. władze organizacji zorientowały się, że wywóz i utylizacja śmieci to żyła złota. Jak szacuje włoska prokuratura, od 2002 klany camorry w Neapolu zarobiły na śmieciach na czysto 700 milionów euro. W tej chwili w Kampanii organizacja kontroluje cały biznes utylizacji odpadów, łącznie ze spalarniami odpadów. Największe pieniądze gangsterzy zarabiają na wywożeniu trujących odpadów z północy i centrum na południe kraju, które stało się śmietnikiem Włoch. Firmy z Neapolu płacą kamorrystom za odbiór toksycznych odpadów, które wbrew wszelkim przepisom bezpieczeństwa nie są w Kampanii utylizowane, lecz nielegalnie upychane w jaskiniach i zapadliskach u podnóży Wezuwiusza MAFIA. MAFIA. MAFIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z PANIĄ BURMISTRZ NA CZELE !!!!!!!!!!!!
2019-06-18 00:54:54
donekT: krzysztof-Q, A jak to wytłumaczysz tę zależność- wydajność wzrasta- realne płace maleją? Tendencja globalna, czy tylko polska specyfika? A może to tylko wina POPiS?
2019-06-18 00:57:52
donekT: krzysztof-Q w sytuacji nie kapitalistycznej, ale KORPOKRATYCZNEJ rzeczywistości wszystkie wymienione owoce i warzywa coraz częściej bywają sprowadzane z tych samych krajów. Kto w KORPOKRAKRACJI decyduje o cenie krzysztof-Q? Może zapytasz wybiórczą o wytyczne?
2019-06-18 01:00:04
donekT: maciek731101, Wszystko prawda, obecnie znaleźli kolejne obfite źródło dochodu, przerzut materiału ludzkiego przez Mare Nostrum.
2019-06-18 06:04:59
Mach: Lokalnie,gospodarka odpadami nie wygląda najgorzej.Chociaż ceny rosną odpady odbierane są systematycznie i każdy z nas może zauważyć ,że śmieci przybywa a wraz z tym rosną koszty ich utylizacji.Martwi mnie fakt,że pomimo nawoływań ekologów odpady w coraz większym stopniu pakowane są w worki foliowe- głównie trawa i plastiki. W mojej opinii należało by zrobić wszystko aby worki na te odpady były odzyskiwane- a więc albo robić je grubsze by nadawały się do ponownego użytku albo wprowadzić pojemniki na trawę, z których by ją opróżniano do kontenera śmieciarki i wywożono na kompost .Powinno się także umożliwić mieszkańcom dostarczanie odpadów we wskazane miejsca z pominięciem pakowania ich w worki plastikowe- zbiorcze kontenery w określonych punktach miasta i w ten sposób obniżenie kosztów ich odbioru na rzecz mieszkańców, którzy nie używają jednorazowych worków foliowych. Osobnym zagadnieniem w sensie gospodarki odpadami za czasów obecnych rządów stały się liczne pożary wysypisk, a także sprowadzanie i brak skutecznej kontroli by to uniemożliwić nad odpadami sprowadzanymi do Polski z zagranicy. Wydawano koncesje podmiotom, a nie osobom których fizycznie nie można pociągnąć do odpowiedzialności za trujące odpady zalegające często w obiektach upadłych zakładów. mamy w kraju ekologiczne bomby, a winnych temu nikt nie każe a należy ich szukać niestety wśród rządzących krajem.
2019-06-18 08:29:43
krzysztof.mm: no nie wiem, jak to jest z mafią i śmieciami w Neapolu - wiem natomiast, że w Polsce cztery lata temu mafia zorientowała się, że najbardziej dla niej opłacalne dla niej zajęcie to rządzenie ciemnym ludem, i tego się trzyma
2019-06-18 10:01:23
john: donekT- Po twoich komentarzach widać brak zrozumienia dla podstaw ekonomii.Każdy chce zarobić. Jeżeli państwo poprzez różne bonusy wpuszcza na rynek dodatkowe pieniądze to zaraz rynek reaguje podnosząc ceny wszystkiego co się da bo handlarz też chce zarobić.Rosną ceny a z nimi rośnie inflacja i tworzy się efekt kuli śniegowej. Zobaczysz za rok.Jeżeli rząd dalej będzie mamił pieniędzmi swoich wyborców to złotówka tak osłabnie ,że ziemniaki będą po 15 pln za kilogram.
2019-06-18 10:20:05
Tustela: no z tymi śmiećmi to ściema jakich mało ,wymyślają co już nowe bzdury i cena 50% do góry - następna komisja po VAT-owskiej to pewnie ta będzie ,tylko kto będzie przesłuchiwał a kto przesłuchiwany? to lipa do kwadratu!!!
2019-06-18 10:23:19
mieszko2010: UWAGA UWAGA zobaczymy jakie będzie postępowanie i decyzja Wójta w sprawie ceny segregowanych odpadów bo są gminy sąsiadujące z naszą gdzie ceny kształtują się 10.50 zł za osobę i to już są ceny po podwyżkach. Proszę posłuchać sobie sesji gminy z czerwca jak Wójt Sikorski przekazuje kwotę 50tys, złotych na dokończenie chodnika co w konsekwencji dotyczyło innego chodnika na który była USTNA UMOWA z firmą która nie wywiązywała się z danej roboty co pociągnęło kary które w zamian miał wykonać w/w chodnik ale stwierdza że potrzebuje w/w kwoty, a na umowę ustną nie ma żadnej gwarancji czy reklamacji na wykonaną z dużym opóźnieniem
2019-06-18 11:07:34
marcinkoz2910: Nic innego jak długofalowy efekt 500+, w końcu jakoś te pieniądze muszą wrócić do budżetu państwa.... Wzrosty cen widać wszędzie nie tylko przy śmieciach....
2019-06-18 11:26:09
Władek na skuterze: Czemu nikt nie sprawdzi dlaczego firmy zajmujace sie smieciami nie wchodza sobie w parade w regionie a kazda firma nie sklada ofery W obszarze konkurencji tylko kazda pilnuje swojego pdworka a ceny smieci rosna i dyktuja swoje ceny !warte uwagi
2019-06-18 11:49:34
donekT: marcinkoz2910 lepiej, aby 500+ w różnej formie otrzymali ci, którzy docelowo wydali je poza granicami, jak było za poprzednich czasów, prawda? PKB wciąż rośnie a realnie tego nie widać- coś Ci to przypomina marcin-Q
2019-06-18 11:50:24
donekT: Władek - lokalny wymiar KORPOKRACJI.
2019-06-18 11:50:47
krzysztof.mm: ci, co zbierali latem truskawki dziś dostają z budżetu/podatków 550+ i siędzą w domach, do tego absurdalny odgórny wzrost płacy minimalnej, no i jedni plantatorzy zaorują uprawy, inni próbują sprzedawać po znacznie wyższych cenach, do tego dodajmy nowe podatki na paliwa, które windują koszty transportu itepe, w efekcie kółeczko inflacyjne się zamyka i mamy co mamy, smacznego i do zobaczenia na wyborach - ze śmieciami podobnie rzecz jasna, ziemniakami, pietruszką, pieczywo już rok temu podrożało itepe
2019-06-18 11:51:59
donekT: W pierwszej kolejności należy ograniczyć konsumpcjonizm, rozbestwiony i podniesiony do poziomu religii. Odpadów będzie mniej, jakoś żadni rzekomi ekolodzy na to nie wpadli, tylko proponują innego rodzaju produkty.
2019-06-18 11:55:46
donekT: krzysztof-Q a mają jechać do RFN zbierać szparagi za półdarmo i w koszmarnych warunkach? W odniesieniu do cen rynkowych. Nie do producentów tylko do pośredników SPEKULANTÓW i KORPOKRACJI z pretensjami krzystof-Q
2019-06-18 11:58:10
donekT: John, wyjrzyj poza swój zaścianek, zwróć uwagę, chociażby na kształtowanie się realnych wysokości wynagrodzeń w korelacji z cenami czynszów i mieszkań, a także poziom zadłużenia społeczeństwa. Co zauważysz? Na rynku nieruchomości coraz drożej a wartość nabywcza pieniądza regularnie od dekad spada, co jest tendencją globalną, nie tylko polską specyfiką. Sytuacja gdzieniegdzie przypomina rok 2008 i tylko poczekać aż nastąpi kryzys, być może będzie już za rok o tym czasie. Ja obstawiam, iż zacznie się od nieruchomości a Ty?
2019-06-18 12:01:54
donekT: Tym razem Polska już nie będzie taką samą „zieloną wyspą” jak w 2008 roku dlaczego? Nie ze względu na rządzących, tylko zadłużenie poszczególnych gospodarstw domowych. Jak można zauważyć, takowe systematycznie wzrasta, a los poszczególnych rodzin i osób coraz bardziej zależy od sytuacji na rynku. Rozdawnictwo również swoje robi, również uważam, iż powinno zostać ograniczone. Jednak lepiej, aby pieniądz docelowo był wydawany w kraju, a nie za granicą. Za poprzednich czasów było inaczej. Natomiast poszczególne bonusy temu służą, choć fakt, iż powinny zostać ograniczone.
2019-06-18 12:07:19
donekT: Co do cen, ich poziomu, KORPOKRACJA panuje, już nie kapitalizm jak sugerują propagandowe media TV Nowoczesna, TV POPiS czy Wybiórcza, której wytyczne tak skrupulatnie realizuje krzysztof.mm. To KORPOKRACJE w coraz większym stopniu decydują john co kupujesz, skąd i za ile. Jeżeli polski producent chce podniesienia śmiesznie niskich cen w skupie, np. za ziemniaczki, w odniesieniu do sklepowych KORPOKRATYCZNYCH, wówczas KORPOKRAJCJA się nie pochyli, tylko sprowadzi ziemniaczki np. z EGIPTU i tak wyjdzie na swoim. Czasem nawet ziemniaczki z Egiptu sprzeda jako rzekomo polskie:D:D:D:D Natomiast wszelkie ograniczenia w tym zakresie są traktowane jako atak na rzekomo wolny rynek. Później się nie dziw, iż rolnictwo w Polsce się zwija a w sytuacji, kiedy w kraju alternatywy nie ma, wiadomo, iż ceny sprowadzanych będą rosły. Kto KORPOKRACJI nastawionej na WYZYSK zabroni?
2019-06-18 12:11:57
donekT: krzysztof-Q, realizuj nadal linię poglądową propagandowych TV Nowoczesna, TV POPiS czy Wybiórczej, których wytyczne tak skrupulatnie realizujesz krzysztof-Q i próbujesz pomagać utrzymać ciemny ludek w po_słuchu, wedle przekazu nastawionego na emocje.
2019-06-18 12:20:38
donekT: Tymczasem IDIOCI nadal się przerzucajcie, czyją co jest winą, której strony POPiSu, lewactwo (nie lewica) niech nadal zajmuje się "popędem" zamiast tępieniem KORPOKRACJI, REDYSTRYBUCJĄ DÓBR w ujęciu globalnym i dążeniem do EGALITARYZMU. Jak się nic nie zmieni, a nie zapowiada... Tymczasem KORPOKRACJA i SPEKULACJA zaciera rączki na sztucznym dzieleniu społeczeństwa wedle emocji i grantowaniu lewactwa (nie lewicy). Natomiast osobiście życzę powodzenia na drodze do TOTALITARYZMU, tym razem czynnik ludzki nie zawiedzie.
2019-06-18 12:25:23
donekT: Zresztą media w Polsce w większości również znajdują się w rękach jednej KORPOKRACJI IDIOCI... Ciekawe, jaki profil ideowy i interesy będą realizować takie media? Właściciela??? A Wy im ślepo wierzycie HA HA HA HA
2019-06-18 12:40:29
john: donekT- Mój zaścianek to 200 tysięczne miasto.Mieszasz wiele pojęć,czasami sprzecznych ze sobą i wrzucasz do jednego kotła. Przeczytaj kilka razy swoje posty i może do tego dojdziesz. Chcesz udowadniać wpływ pogody nad Cieszynem na pogłowie pingwinów na Antarktydzie?
2019-06-18 13:16:13
donekT: john, Mój zaścianek to 200 tysięczne miasto- i co w związku z tym? Zastosowanie absurdu w żaden sposób nie uwiarygadnia twojego podejścia. Dopatrujesz się nieścisłości- wykaż! No fakt, to trudne po wyjściu z POPiSowej narracji. Podejście z uprzedzeniem to trochę słabo z twojej strony john.
2019-06-18 16:32:53
Natalia85: Nie ma co się wykłócać na forach internetowych, tylko działać! Jedyne rozwiązanie to takie, żeby odpady komunalne, wróciły w ręce włodarzy miast. Przykład: u naszych sąsiadów ( Czechy ), opłata wynosi 500 Kc rocznie (niezależnie od ilości osób w gospodarstwie), w przeliczniku na złote wychodzi 165 zł! Druga bardzo ważna sprawa, nie wiadomo, jaki będzie finał z prywatnymi firmami, czy się nie wycofają z odbioru, ponieważ Chiny już zaprzestały odbioru plastiku, a co za tym idzie, przestanie to być dochodowy biznes! Jestem ciekawa, kto poniesie tego konsekwencje, że pozwolił na sprywatyzowanie?
2019-06-18 16:44:08
Natalia85: Sprostowanie, 500 Kc to jedyne 82,50 zł :)
2019-06-18 17:01:21
donekT: Co do plastików, niektórzy proponowali wrócić do szkła, że co do zasady bardziej proekologiczne, bezpieczniejsze dla zdrowia, można wymieniać itp. Korpokracja stwierdziła, że opakowania ze szkła są cięższe i ponoć klienci przez to nie biorą;(;(:( Zobaczymy, dużo zależy od Chin, a tam wody są tak zanieczyszczone, że drobne elementy plastiku obecne są nawet w tamtejszych i pochodzących stamtąd rybach. Natomiast kto poniesie tego konsekwencje, że pozwolił na sprywatyzowanie? Jak to w korpokracji bywa- państwo, a państwo przerzuci to na obywateli. W imię zasady prywatyzujemy zyski, nacjonalizujemy straty.
2019-06-18 18:37:04
krzysztof.mm: natalia - jeżeli 85 to twój rocznik, jesteś częściowo usprawiedliwiona - 45 lat komuny w Polsce udowodniło po tysiąckroć, że najdroższe, najmniej wydajne i najgorsze w dowolnym biznesie jest to, co państwowe - to oczywiście a propos twoich żalów o "prywatyzację śmieci" - nota bene nic takiego się nie wydarzyło, ale to pikuś
2019-06-18 19:58:01
donekT: Pewne patologie są tożsame dla każdego rodzaju biznesu, bez rozróżnienia na państwowy czy prywatny. Mentalnie żyjesz wciąż w latach 90. XX wieku a społeczne zachłyśnięcie neoliberalną dogmatyką już minęło krzysztof-Q
2019-06-18 21:44:41
Natalia85: Ok. To tym bardziej po tylu latach powinniśmy mieć większe doświadczenie i wyciągnąć wnioski co z tamtego systemu było dobre, a co złe:). Jeżeli, jest to tak dochodowy biznes (albo był? Chiny), to dlaczego nie upiec 2 pieczenie przy jednym ogniu? Częściowo upaństwowić ( zatrudnić dobrych managerów z odpowiednią wiedzą, przedsiębiorczością itd.), a jako miasto przeprowadzać audyty i rozliczać z efektów pracy, tak jak to jest w prywatnych przedsiębiorstwach. Chyba, że rozchodzi się tylko o naszą Polską mentalność?
2019-06-19 07:18:40
krzysztof.mm: no to poszłaś na całego, i bardzo dobrze - włączanie Chin do tematu to zwykłe mydlenie oczu, zaś "częściowe upaństwowienie" poprzez "zatrudnienie dobrych menedżerów" a "jako miasto przeprowadzać audyt i rozliczać" brzmi jak z pamiętnika pacjenta oddziału leczenia paranoi na tle ekonomicznym, czyli jak mały Jasiu po dużym piwie wyobraża sobie gospodarkę -
2019-06-19 07:46:10
donekT: Z mydleniem oczu tobie raczej mało kto dorówna, natomiast nawiązanie do pamiętnika pacjenta pewnego oddziała chyba odnosisz do swojego przypadku krzysztof-Q
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: