Rosjanin wygrywa w Wiśle

Za nami inauguracja Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wczoraj (sobota) najlepsi w konkursie drużynowym okazali się Polacy. Dzisiejszy konkurs należał do reprezentanta Rosji, Jewgienija Klimowa. Najlepszy z Polaków – Kamil Stoch – był czwarty, a Piotr Żyła zajął szóste miejsce.

W konkursie indywidualnym wystąpiło sześciu polskich skoczków. Po pierwszej serii najwyżej lokował się Stoch, który był zaraz za Klimowem, liderem na półmetku rywalizacji. W „10” znalazł się również Żyła, który zajmował dziewiątą pozycję. Do serii finałowej awansowali także Dawid Kubacki (12.), Jakub Wolny (21.) oraz Maciej Kot (29.). Jedynym biało-czerwonym, któremu się nie udało zmieścić w "30" był Stefan Hula (38.).

Druga seria okazała się szczęśliwa dla Żyły i Kubackiego. Ten pierwszy poprawił się o ponad sześć metrów, co przesunęło go na końcowe, szóste miejsce. Z kolei Kubacki zdołał awansować do czołowej „10” i ostatecznie uplasował się na ósmej pozycji.

Ostatnią nadzieją na podium był Stoch, który po pierwszej serii był drugi. Co prawda, trzykrotny mistrz olimpijski poprawił swą odległość, w porównaniu do pierwszego skoku, ale styl pozostawiał wiele do życzenia, co nie uniknęło sędziom. Ostatecznie, Stochowi zabrakło 0,3 pkt. do stanięcia na podium, zajmując czwarte miejsce.

Pierwszym liderem inaugurującego sezonu Pucharu Świata został Jewgienij Klimow. Zwycięzca tegorocznej Letniej Grand Prix jest pierwszym Rosjaninem w historii, któremu udało się wygrać konkurs PŚ. Drugi skończył Stephan Leyhe, a trzeci Ryoyu Kobayashi.