Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Romuald Cieślar, radny Skoczowa [ankieta]

Zbliżają się wybory samorządowe. Poprosiliśmy naszych samorządowców o wypełnienie ankiety, która podsumowuje ich pracę. Dziś publikujemy ankietę, na którą odpowiada Romuald Cieślar, członek Rady Miejskiej w Skoczowie.

ANKIETA OX.PL; WYBORY SAMORZĄDOWE

1. Imię i nazwisko:

Romuald Cieślar - członek Rady Miejskiej w Skoczowie

2. Miejsce zamieszkania:

Skoczów

3. Nazwa komitetu (listy), z której startowałem w wyborach samorządowych:

Żyj Godnie 

4. Nazwa komisji, w których zasiadam (i funkcje):

- Komisja Kultury Fizycznej, Zdrowia i Opieki Społecznej: członek
- Komisja Rewizyjna: członek

5. Jak oceniam własną działalność podczas ostatniej kadencji? Czy zrealizowałem swoje wyborcze obietnice? Jak oceniam działalność całej Rady?

Trudno oceniać własną działalność. Starałem się być aktywny i jak najlepiej działać na rzecz dobra gminy i jej mieszkańców, z troską i należytą dbałością rozwiązywać te ich problemy, które należą do zadań własnych gminy. Nie składałem obietnic wyborczych, ale jako radny zawsze stawałem po stronie mieszkańców, jeżeli tylko prawo było po ich stronie. Zdarzało się, że urzędnicy interpretowali prawo na niekorzyść mieszkańców albo pozornie działali na ich korzyść. Wtedy interweniowałem.

Działalności całej Rady nie mogę ocenić pozytywnie, bowiem większość radnych działała niezgodnie z prawem podejmując działalność poza strukturami Rady Miejskiej. Przez takie działania bardzo była utrudniona działalność uchwałodawcza i kontrolna Rady. Ci radni, zamiast rzetelnie pracować nad uchwałami w komisjach i na sesjach albo w klubach radnych, woleli meldować się w gabinecie organu wykonawczego, gdzie były ustawiane głosowania nad tymi uchwałami. Takie działania radnych można ocenić tylko negatywnie. Zaledwie kilku radnych pracowało zgodnie ze statutem.

Gdyby wszyscy radni działali zgodnie ze statutem to na pewno w tej kadencji można było zrobić o wiele więcej. Nie wiem dlaczego większość radnych nie miała, czy nie chciała mieć tej świadomości na czym polega rola radnego? Nie rozumiem dlaczego nie rozróżniali zadań uchwałodawczych, od roli burmistrza, czyli od zadań władzy wykonawczej. Często przedkładali swoje partykularne interesy, nad dobro gminy.

6. Mój największy sukces:

Rada jest organem kolegialnym. Radni powinni działać wspólnie poprzez organy Rady. Dlatego nie będę mówił o indywidualnym sukcesie.

Największym sukcesem tej kadencji jest sięgnięcie przez Skoczów po środki z funduszy europejskich. Należało to zrobić już w 2000 roku, ale poprzedni burmistrz nie korzystał z tych środków i to był, moim zdaniem, poważny błąd. Można było korzystać już ze środków przedakcesyjnych, a od 2004 roku, po wejściu do Unii z funduszy europejskich.

To karygodne zaniedbanie zostało usunięte dopiero trzy lata temu. Dlatego uważam, że podjęcie działań w tym zakresie jest największym osiągnięciem tej kadencji.

7. Moja największa porażka (przyczyna):

Porażka Rady Miejskiej jako ciała kolegialnego jest również moją porażką. Było ich kilka. Za największą jednak uważam uchybienia formalno prawne w podejmowanych uchwałach. Rada Miejska podjęła kilka uchwał, które wojewoda uchylił w ramach nadzoru. Brak należytej obsługi prawnej procesu legislacyjnego Rady Miejskiej Skoczowa uważam za porażkę poprzednich oraz tej kadencji. W mojej ocenie przyczyna tego stanu rzeczy leży w lekceważącym podejściu organu wykonawczego oraz większości radnych do strony formalno prawnej podejmowanych uchwał.

Uważam także, że Rada powinna zwiększyć kontrolę nad wydatkami Gminy, a w szczególności nad kosztami stałymi.

8. Proszę dokończyć zdanie: Ostatnia kadencja nauczyła mnie, że …

(utwierdziła mnie w przekonaniu), że demokracja to rzeczywiście bardzo niedoskonały ustrój.

9. Planuje Pan kandydować w zbliżających się wyborach? Dlaczego? Na jaki urząd?

Planowanie nie jest trendy. Zamierzam kandydować na radnego, po to aby w przyszłej kadencji zwrócić baczną uwagę na gospodarne wydawanie pieniędzy z budżetu gminy.
 

(opracował łg)

Pan Romuald Cieślar - mimo naszej prośby - nie wysłał zdjęcia.
 

Ankiety publikujemy zgodnie z kolejnością, jaką trafiają do redakcji portalu. Wszelkie informacje pod adresem: lukasz.grzesiczak@ox.pl.

Zobacz także:

- Władysław Orawski, radny Skoczowa [ankieta]

źródło: ox.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: