Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rok patronów tkwiącej w kryzysie Europy

2013 będzie jubileuszowym rokiem chrześcijaństwa na ziemiach czeskich i morawskich, rokiem ciągle popularnego poety Juliana Tuwima oraz czasem, w którym mieszkańcy Republiki Czeskiej po raz pierwszy bezpośrednio wybiorą prezydenta, a Polski Związek Kulturalno-Oświatowy nowego prezesa.

Już 1 stycznia przypomnieliśmy sobie okrągłą rocznicę: 20 lat od powstania Republiki Czeskiej, która 1 stycznia 1993 roku "rozstała się" ze Słowacją, a tym samym zakończyła się niedługa, bo zaledwie kilkudziesięcioletnia historia Czechosłowacji. Ważnym wydarzeniem na czeskiej scenie politycznej będą pierwsze w historii bezpośrednie wybory głowy państwa, które odbędą się w piątek 11 i sobotę 12 stycznia. Oficjalna kampania wyborcza ruszyła 26 grudnia, na razie jednak, ze względu na okres świąteczno-noworoczny, nie była zbyt intensywna. Najmłodszym kandydatem jest przedstawiciel ČSSD Jiří Dienstbier (43 lata), najstarszym 75-letni minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg (TOP 09). 

W Polsce rok 2013 będzie m.in. Rokiem Powstania Styczniowego (22 stycznia minie 150. rocznica polskiego zrywu narodowego przeciwko Imperium Rosyjskiemu), Juliana Tuwima i Witolda Lutosławskiego. Z kolei w Czechach i na Morawach patronami roku będą św. Cyryl i Metody, którzy przed 1150 laty, w 863 roku, przynieśli na Morawy chrześcijaństwo. Główne uroczystości rocznicowe odbędą się na początku lipca na Velehradzie. Nie wiadomo jeszcze, czy na uroczystości przyjedzie papież Benedykt XVI. W związku z jubileuszem zaplanowano też konferencje naukowe i wystawy.

Ten rok będzie ważny dla Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego, a więc tysięcy społeczników, którzy działają w chórach, zespołach, klubach, utrzymują i modernizują Domy PZKO. W listopadzie odbędzie się w Mostach koło Jabłonkowa XXII Zjazd PZKO.

Głos Ludu - Gazeta Polaków w Republice Czeskiej

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: