Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rocznica urodzin Pawła Stalmacha i śmierci Karola Miarki

W piątek (13.08) o godz. 10.00 na Cmentartrzu Komunalnym w Cieszynie upamiętniono rocznicę urodzin Pawła Stalmacha i rocznicę śmierci Karola Miarki “szermierzy polskości” fot/ Mariusz Jaszczurowski
źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-08-15 08:06:18
suski: o cmentarzach, różną miarką mierzonych: tvn24.pl/premium/bielsko-biala-dewastacja-cmentarza-zydowskiego-5164105
2021-08-15 10:47:36
robespierre: W 1903 r. na Śląsku Cieszyńskim zrealizowana została pierwsza matura w polskiej szkole średniej. Dla mieszkańców Śląska Cieszyńskiego było to spore osiągnięcie i krok milowy w podważeniu dotychczasowej kulturowej dominacji Niemców w regionie. W celu uświadomienia, jak trudna i wyboista była to droga, wystarczy przytoczyć słowa G. Morcinka:
2021-08-15 10:47:54
robespierre: "Paweł Stalmach nie opuszcza jednak rąk. Wraca do Cieszyna i zaczyna wydawać „Tygodnik Cieszyński”, a w roku 1885 przy współudziale ks. Ignacego Świeżego, ks. Jana Sikory, lekarza dr. Fischera, notariusza Andrzeja Kotuli, adwokatów: Jana Michejdy i Jana Kleinberga, rolników: Franciszka Halfara i Jana Sztwiertni, oraz nauczyciela Alfreda Brzeskiego zakłada Macierz Szkolną Księstwa Cieszyńskiego. Głównym jej celem było przeciwstawienie się germanizacji młodzieży śląskiej w niemieckich szkołach wydziałowych (Burgeschule) i gimnazjach. Młodzież ta przepadała dla polskości i tylko nieliczne jednostki potrafiły się oprzeć germanizacji.
2021-08-15 10:48:16
robespierre: -Musimy mieć polskie gimnazjum!- padło raz hasło na walnym zebraniu Macierzy Szkolnej. - Przede wszystkim gimnazjum!… I walne zebranie Macierzy Szkolnej uchwaliło utworzenie prywatnego gimnazjum polskiego w Cieszynie. Bo o państwowym nie można było nawet marzyć. Przez dziesięć lat zbierano nań fundusze i przez dziesięć lat trwała walka o jego powstanie. Cieszyńscy Niemcy z dyrekcją Komory arcyksiążęcej na czele robili wszystko, by nie dopuścić do jego założenia.
2021-08-15 10:48:34
robespierre: Robiła to przede wszystkim prasa, jak osławiony „Nowy Czas”, szmatławiec, redagowany w języku polskim, lecz w niemieckim duchu szowinistycznym, założony przez dyrektora szpitala krajowego w Cieszynie dr. Hasego, oraz cieszyńska „Silesia”. W sukurs przychodziły im „Wiener Montagsblatt”, „Wiener Tageblatt” i „Neue Freie Presse”. Czego w tej prasie nie było? Wszystko było: a więc kłamstwa, łgarstwa, demagogia, sofistyka, plucie, gest Katona rozdzierającego szaty, był Hannibal ante portas!, był „koń trojański” i zagłada niemieckiej „Troi cieszyńskiej”, były szczucia, podjudzania, oszczerstwa, szkalowania, zdechłe psy wieszane na poszczególnych polskich działaczach, był płacz Niobe nad umarłymi synami, bluzganie błotem…
2021-08-15 10:48:56
robespierre: Sprawa rozegrała się na forum austriackiego parlamentu w Wiedniu. Poselskie Koło Polskie trochę szantażem politycznym, trochę zręczną filipiką przeprowadziło uchwałę, zezwalającą na utworzenie prywatnego polskiego gimnazjum w Cieszynie. Działo się to 10 października 1895 r.
2021-08-15 10:49:45
robespierre: W miarę budzenia się świadomości narodowej wśród Ślązaków, Niemcy, mający poparcie u władz państwowych, a przede wszystkim u Komory arcyksiążęcej, przypuścili szturm na polskie co tylko zdobyte pozycje. A więc „Nordmark” hodował najzagorzalszych szowinistów, zwłaszcza wśród młodzieży z niemieckich szkół średnich. W sklepach można było nabyć zapałki jedynie tzw. „nordmarkowskie” z napisem na nalepce: „Gedenke, dass du ein Deutscher bist!” Część dochodu była przeznaczona na cele germanizacyjne. „Turnverein” zaprawiał niemiecką i renegacką młodzież do rozbijania polskich zgromadzeń, wieców i przedstawień, ba, nawet do napadów na polski Dom Narodowy w Cieszynie. „Gesangverein” jął propagować niemieckie pieśni, a między nimi „Wacht am Weichsel”, „Beskidenverein” założony w 1893, zainicjował turystykę w Beskidzie, dotychczas prawie nieznanym przez „dolan”, lecz ruch ów miał również cele wyłącznie germanizacyjne. A „Nowemu Czasowi” i „Silesii” przyszedł z pomocą osławiony „Ślązak” wydawany w Skoczowie przez nie mniej osławionego Józefa Kożdonia, nauczyciela w polskiej szkole w Międzyświeciu”.
2021-08-15 10:50:15
robespierre: I teraz te trzy pisma: „Nowy Świat”, „Silesia” i „Ślązak” wyłaziły ze swych szpalt z gniewu i nienawiści, bo Niemcy widzieli, że następuje początek zmierzchu ich panowania. Czytając te pisma odnosiło się wrażenie, że trzy wściekłe psy ujadają spoza płotu na przechodnia."
2021-08-15 11:06:35
tom lem: ... czyż nie jest znamienny brak przedstawicieli władz miasta, na tej uroczystości, można być pewnym że mają wiele innych obowiązków, nie pozwalających na tego rodzaju wspomnienia zasłużonych mieszkańców. Z pewnością znów zaangażowali się w walkę o dobrobyt niemieckich gazet i zagranicznych "TW" w polskim języku ;-)
2021-08-15 15:22:57
święty_Patryk: jak widzę księdza w mundurze to wychodzę bez patrzenia w lewo i prawo, do tego towarzystwo nieskażonych inteligencją facjat osobników poprzebieranych za zielone ludziki z naszywkami "Polski Walczącej", z daleka jedzie dętą szmirą i kiczem plastikową propagandówą
2021-08-15 16:15:14
marat: Konwersja P. Stalmacha na katolicyzm, jak można zauważyć, do dziś jest dla kogoś bardzo bolesna. Zgadza się krzy-sio+sran-dus+fortepatrycjuszu+pozostałe osoby w różnych wcieleniach+włącznie z tymi kradzionymi i udawanymi???
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: